Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #8225, Prohlášení poplatníka daně z příjmu

Prohlášení poplatníka daně z příjmu, Daně

K

Dobrý den, mám dotaz ohledně podepsání daňového prohlášení. Momentálně jsem ukončila hpp u svého zaměstnavatele k 30.11., ale od 1.12. jsem s ním uzavřela dpp. Zároveň mám ale další dpp u druhého zaměstnavatele, kde se chystám podepsat daňové prohlášení. Můj dotaz zní, když jsem ukončila hpp, skončila s ním i jakoby platnost uplatňování slevy na poplatníka? Výhodnější je pro mě, když to totiž momentálně podepíši u druhého zaměstnavatele, ale nevím, jestli tím tedy platnost skončila nebo, jelikož se prohlášení podepisuje na rok u zaměstnavatele, nemá změna z hpp na dpp na to vliv, a tím pádem nemám nárok podepsat u druhého zaměstnavatele daňové prohlášení, jelikož smí být podepsáno jen u jednoho zaměstnavatele. Předem děkuji za odpověď.

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

prohlášení poplatníka daně z příjmu je platné i po ukončení HPP, automaticky se neruší. To byste musela zaměstnavatele informovat a při přechodu na DPP upravit platnost prohlášení na "1-11/2019". Následně by bylo možné podepsat nové prohlášení u nového zaměstnavatele. 

Pavel StrašákBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

4 důvody, proč se spořicí účet stále vyplatí

4 důvody, proč se spořicí účet stále vyplatí

12.8.2020, Spoření, Autor: Jan Budín

Obrovský propad zažily v posledních měsících úroky na spořicích účtech. Zatímco ještě na začátku března jste dosáhli i na úrok přes 2 %, nyní se musíte většinou spokojit maximálně s polovinou. Opravdu to ale znamená, že už se spořicí účty nevyplatí?

Neručte za své pohledávky celým majetkem

Neručte za své pohledávky celým majetkem

11.8.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Krize ukázala, že se živnostníci nemohou spoléhat na pomoc od státu. Když business začne skřípat, vlastníci firem mají nespornou výhodu.

Desetitisícové poplatky za předčasné splacení hypotéky? Jsou protizákonné, přesto se objevují

Desetitisícové poplatky za předčasné splacení hypotéky? Jsou protizákonné, přesto se objevují

10.8.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Místo pár set korun i několik desítek tisíc. Tolik můžete zaplatit za předčasné splacení hypotéky. Přestože si za něj banky smí podle zákona účtovat pouze nezbytné poplatky, někteří poskytovatelé to nedodržují.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

M

#10950, Hypotéka, Hypoteční poradna, 12.8.2020

Dobrý den, cca před měsícem jsem u Hypoteční banky podepsal souhlas se zpracováním osobních údajů a něco jako předběžný návrh smlouvy. Tak mi to prezentoval poradce (zároveň u této banky mám ještě starý dluh, který by se dal příští rok doplatit). Mohu si vzít požadovanou hypotéku ještě někde jinde, kde mi nabídli lepší podmínky i úrok? Jak postupovat? Díky!

Dobrý den, přijde na to, co přesně jste podepsal. Buď jste podepsal žádost o hypotéku (ta je nezávazná a můžete ji kdykoliv stáhnout) nebo úvěrovou smlouvu (ta už závazná je a můžete od ní bez sankce odstoupit jen do 14 dní od podpisu).

J

#10949, Nebankovní poskytovatelé půjček, Půjčka, 12.8.2020

Dobrý den, mohou nebankovní společnosti uzavírat smlouvy bez doložení osobních dokladů? (občanský průkaz, řidičák a podobně?) Především by mě zajímaly takové ty společnosti, které pracují online pomocí různých webovek a stačí jim rodné číslo a slibují poskytnutí půjčky do 5 minut. Osobně si myslím, že to nelze. Myslím si, že to je i definované v zákoně o spotřebitelském úvěru, ale nejsem si jistý. Dále by mě zajímalo, jestli mohou takovéto nebankovní online společnosti posílat finance i na účet jiný, než účet vlastníka (žadatele o půjčku). Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den, Zákon o spotřebitelském úvěru klade na bankovní i nebankovní poskytovatele půjček nemalé nároky. Mimo kontroly identity klienta dle OP je třeba důkladně prověřit i bonitu žadatele o úvěr (má-li dostatečné příjmy, není-li předlužen, v exekuci či insolvenci, atd.). Nebankovní poskytovatelé půjček tento zákon obcházejí dvěma způsoby: buď dlužníkovi půjčí méně než 5 000 Kč (Zákon o spotřebitelském úvěru se vztahu na půjčky od 5 000 Kč výše, menší půjčky regulované nejsou)nebo dlužníka přesvědčí, aby si zřídil živnost a půjčí mu na IČ (pak se jedná o podnikatelský úvěr mimo působnost legislativy na ochranu spotřebitele)

VH

#10948, Insolvence a srážka ze mzdy, Exekuce a insolvence, 12.8.2020

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek a jsem v insolvenci. Mám od 17.6. 2020 schválenou soudem sníženou splátku, kterou zasílám na účet přímo insolvenčnímu správci. Nyní mi za červenec byla proplacena zaměstnavatelem dovolená, která mi zůstala za loňský i letošní rok a sebrali mi insolvenční splátku. Je to možné? I když jsem za červenec splátku už správci poslala? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, máte-li v insolvenci sjednanou fixní splátku, pak by Vám zaměstnavatel neměl nad sjednanou výši provádět další srážky ze mzdy. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 10 900 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR