Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #15248, Propadly mi peníze

Propadly mi peníze, Banka

MM

Dobrý den, na základě dědického řízení v roce 1998 jsem zdědil účty po své babičce. Po smrti babičky jsem se psychicky zhroutil a léčil od roku 1998. Lékařské potvrzení jsem doložil. Dodnes se léčím. Po ukončení dědického řízení, kdy jsem výše uvedené účty zdědil, jsem nebyl schopen ze zdravotních důvodů se dostavit do banky a předmětnou záležitost řešit. V roce 2021 jsem se dostavil do banky a bylo mi sděleno, že peníze, které babička za svou celoživotní práci našetřila a v dobré víře uložila do banky, poněvadž věřila v její solidnost, propadly. Ještě jednou podotýkám, že jsou to účty, které jsem získal v dědickém řízení a jsou to účty stále žijící osoby. Nechápu, jak je možné, že žijícímu majiteli propadnou jeho bankovní konta. Banko mi odmítá peníze vrátit. Nevím, jak mám dále postupovat. Děkuji za odpověď. 

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

neznám detaily vašeho případu (o jakou banku se jedná, na jaké produktu byly peníze uloženy, atd.), ale obecně není moudré se o své záležitosti a majetek přes 20 let nestarat. Některé banky/záložny zkrachovaly a Fond pojištění vkladů (nyní Garanční systém finančního trhu) vyplácel náhrady. Lhůta pro vyzvednutí náhrad byla 10 let od krachu banky/záložny. Taktéž v tomto období došlo ke zrušení anonymních produtků (vkladní knížky na doručitele). Lhůta pro vyzvednutí peněz činila opět 10 let a byla dokonce i prodlužována nad rámec zákonných požadavků. Nevyzvednuté peníze byly věnovány na dobročinné účely. Pokud jste nebyl schopen sám za sebe jednat, mohl jste požádat o zbavení svéprávnosti. Byl by Vám stanoven opatrovník, který by hájil vaše zájmy. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

20.9.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Naučte děti hospodařit díky kapesnému. Mladším dětem stačí prasátko, pro větší se hodí dětský účet. Poradíme, kdy s kapesným začít a kolik peněz dávat.

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

19.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak pomoci dětem se startem do života? Přece pomocí stavebního spoření. Podobně uvažuje řada lidí. Stavebko totiž přináší ze všech spořicích produktů nejlepší zhodnocení. Má ale svá specifika – a o stavebním spoření pro děti to platí dvojnásob.

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

15.9.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Dá mi banka hypotéku, jakou potřebuji? Nebo odejdu s prázdnou? To jsou otázky, kterou řeší každý žadatel o hypoteční úvěr. O tom, jaká bude odpověď, rozhoduje několik faktorů. A jedním z nejdůležitějších je vaše bonita. Proto vám řekneme, co tento pojem znamená a z čeho výpočet bonity vychází.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

P

#15377, Záznam v registrech, Půjčka, 20.9.2021

Dobrý den, mam záznam v Solusu, který bude vymazán začátkem roku 2022. Známá co pracuje v bance mi sdělila, že i po výmazu bude ten záznam vidět. Mohou na něj brát banky zřetel i po té co byl smazán? Děkuji a přeji hezky den.

Dobrý den, smazaný záznam vidět nebude a banky obvykle berou v potaz pouze záznamy mladší 5 let. Banky si však též vedou vlastní záznamy o úvěrech, tedy banka, u které jste se dopustil delikvence (pozdní splátka půjčky, atd.), bude o horší úvěrové historii vědět i nadále. 

#15376, Nestihl jsem vybrat peníze z ING konta, Spoření, 20.9.2021

Dobrý den, prosím o radu, jakým způsobem v této chvíli získat vyplacení peněz z ING konta. Na webových stránkách banky již nejsou žádné postupy, podle kterých by to bylo možné. Také by mne zajímalo, jestli funguje nějaká pobočka banky pro osobní kontakt. Děkuji

Dobrý den, vybrání peněz z ING Konta standardní cestou (převod peněz přes internetbanking) bylo možné uskutečnit do konce srpna 2021. ING v ČR ukončila poskytování služeb osobního bankovnictví a nevybrané peníze přesunula na technický účet, ze kterého Vám úspory vyplatí na základě Vašeho požadavku. Pozor - o vyplacení peněz požádejte nejpozději do 3 let, jinak Vám vklad propadne v rámci všeobecné promlčecí lhůty. ING Bank ukončila činnost poboček a jako jedinou kontaktní adresu uvádí Českomoravská 2420/15, Praha 9. 

PC

#15375, Podřízené a nepodřízené pohledávky, Exekuce a insolvence, 20.9.2021

Dobrý den, od 1.12. 2020 mám schváleno oddlužení plněním splátkového kalendáře. Je pravděpodobné, že příští rok splatím všechny nepodřízené pohledávky ve výši 100%, tedy ještě dříve i než jsou 3 roky od začátku oddlužení. Bude se poté muset hradit i jedna podřízená pohledávka cca 120tis.? Děkuji

Dobrý den, insolvence končí: uhrazením 100% přihlášených pohledávek (podřízených i nepodřízených)uhrazením min. 60% nepodřízených pohledávek za 3 roky (při uhrazení 100% nepodřízených pohledávek se pokračuje ve splácení podřízených pohledávek až do konce 3. roku). uplynutím 5 letInsolvence Vám tak skončí až po uhrazení nepodřízené pohledávky nebo uplynutím 3 let. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 15 300 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR