Propadly mi peníze, Banka

4.9.2021 Banka

Dobrý den, na základě dědického řízení v roce 1998 jsem zdědil účty po své babičce. Po smrti babičky jsem se psychicky zhroutil a léčil od roku 1998. Lékařské potvrzení jsem doložil. Dodnes se léčím. Po ukončení dědického řízení, kdy jsem výše uvedené účty zdědil, jsem nebyl schopen ze zdravotních důvodů se dostavit do banky a předmětnou záležitost řešit. V roce 2021 jsem se dostavil do banky a bylo mi sděleno, že peníze, které babička za svou celoživotní práci našetřila a v dobré víře uložila do banky, poněvadž věřila v její solidnost, propadly. Ještě jednou podotýkám, že jsou to účty, které jsem získal v dědickém řízení a jsou to účty stále žijící osoby. Nechápu, jak je možné, že žijícímu majiteli propadnou jeho bankovní konta. Banko mi odmítá peníze vrátit. Nevím, jak mám dále postupovat. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

neznám detaily vašeho případu (o jakou banku se jedná, na jaké produktu byly peníze uloženy, atd.), ale obecně není moudré se o své záležitosti a majetek přes 20 let nestarat. Některé banky/záložny zkrachovaly a Fond pojištění vkladů (nyní Garanční systém finančního trhu) vyplácel náhrady. Lhůta pro vyzvednutí náhrad byla 10 let od krachu banky/záložny. Taktéž v tomto období došlo ke zrušení anonymních produtků (vkladní knížky na doručitele). Lhůta pro vyzvednutí peněz činila opět 10 let a byla dokonce i prodlužována nad rámec zákonných požadavků. Nevyzvednuté peníze byly věnovány na dobročinné účely. Pokud jste nebyl schopen sám za sebe jednat, mohl jste požádat o zbavení svéprávnosti. Byl by Vám stanoven opatrovník, který by hájil vaše zájmy.