Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #21474, Půjčila jsem peníze příteli, on se se mnou rozešel

Půjčila jsem peníze příteli, on se se mnou rozešel, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, měla jsem přítele, který měl finanční problém, a tak jsem mu jako jeho přítelkyně pomohla s tím, že jsem si vzala půjčku ve výši 45 tis. Kč, kde celková dlužná částka dělala 77 tis. Kč. S ním jsem se ústně domluvila, že tu půjčku budeme splácet oba na půl. Po nějaké době jsme se spolu rozešli a já neustále od něj vyžaduji, aby mi dlužnou částku splácel. Jenže někdy to splácí jak má a někdy vůbec. Mezi tím si na sebe nechal udělat insolvenci a stále se k placení nemá. Tak bych se tímto chtěla zeptat, jestli na něj můžu podat trestní oznámení, i když je v insolvenci. A popřípadě, kdo z nás by platil soudní výlohy. Děkuji za radu.

Dobrý den,

za co přesně prosím chcete ex-přítele žalovat? Vy sama jste se dobrovolně rozhodla mu s dluhy pomoci a vzít si na sebe půjčku. Taktéž jste se svobodně rozhodla, že polovinu půjčky za něj uhradíte. Máte sepsanou dohodu (případně můžete prokázat jiným způsobem), že se ex-přítel zavázal splácet polovinu půjčky, kterou jste si vzala na sebe Vy? Pokud ne, ústní dohoda by se před soudem prokazovala velmi obtížně. Věřitel (Vy) má taktéž povinnost se před poskytnutím půjčky přesvědčit, že dlužník (expřítel) bude schopen splácet. Ověřovala jste bonitu expřítele? (jeho příjmy, exekuce, ostatní závazky) Po přítelově  vstupu do insolvence jste si měla svou pohledávku přihlásit u ins. správce. Přítel vstupem do insolvence musel přestat splácet své závazky, jinak by se dopustil zvýhodňování vybraného věřitele (to se v insolvenci nesmí).

Obecně - dlužit peníze trestné není. Přítele tak pravděpodobně není zač žalovat. Vy jste naopak pravděpodobně zanedbala povinnosti věřitele - neprověřila jste bonitu dlužníka, nepřihlásila jste si pohledávku do insolvence. Půjčování peněz je poměrně složitá disciplína, kterou doporučuji přenechat bankám. Myslela jste to dobře...ale pokud půjčujete peníze kamarádům bez řádné procedury (úvěrová smlouva, ověření bonity), počítejte spíše s tím, že se jedná o dar (který Vám dlužník může ale nemusí vrátit).