Dobrý den, chtěla bych se zeptat, měla jsem přítele, který měl finanční problém, a tak jsem mu jako jeho přítelkyně pomohla s tím, že jsem si vzala půjčku ve výši 45 tis. Kč, kde celková dlužná částka dělala 77 tis. Kč. S ním jsem se ústně domluvila, že tu půjčku budeme splácet oba na půl. Po nějaké době jsme se spolu rozešli a já neustále od něj vyžaduji, aby mi dlužnou částku splácel. Jenže někdy to splácí jak má a někdy vůbec. Mezi tím si na sebe nechal udělat insolvenci a stále se k placení nemá. Tak bych se tímto chtěla zeptat, jestli na něj můžu podat trestní oznámení, i když je v insolvenci. A popřípadě, kdo z nás by platil soudní výlohy. Děkuji za radu.
Dobrý den,
za co přesně prosím chcete ex-přítele žalovat? Vy sama jste se dobrovolně rozhodla mu s dluhy pomoci a vzít si na sebe půjčku. Taktéž jste se svobodně rozhodla, že polovinu půjčky za něj uhradíte. Máte sepsanou dohodu (případně můžete prokázat jiným způsobem), že se ex-přítel zavázal splácet polovinu půjčky, kterou jste si vzala na sebe Vy? Pokud ne, ústní dohoda by se před soudem prokazovala velmi obtížně. Věřitel (Vy) má taktéž povinnost se před poskytnutím půjčky přesvědčit, že dlužník (expřítel) bude schopen splácet. Ověřovala jste bonitu expřítele? (jeho příjmy, exekuce, ostatní závazky) Po přítelově vstupu do insolvence jste si měla svou pohledávku přihlásit u ins. správce. Přítel vstupem do insolvence musel přestat splácet své závazky, jinak by se dopustil zvýhodňování vybraného věřitele (to se v insolvenci nesmí).
Obecně - dlužit peníze trestné není. Přítele tak pravděpodobně není zač žalovat. Vy jste naopak pravděpodobně zanedbala povinnosti věřitele - neprověřila jste bonitu dlužníka, nepřihlásila jste si pohledávku do insolvence. Půjčování peněz je poměrně složitá disciplína, kterou doporučuji přenechat bankám. Myslela jste to dobře...ale pokud půjčujete peníze kamarádům bez řádné procedury (úvěrová smlouva, ověření bonity), počítejte spíše s tím, že se jedná o dar (který Vám dlužník může ale nemusí vrátit).
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, neznámí pachatelé napadli můj bankovní účet a přitom založili bez mého vědomí na moje údaje účet u banky REVOLUT. K účtu nemám žádné přístupové údaje. Kurýrem mi byla doručena pouze jejich bankovní karta k účtu, která vyžaduje aktivaci. Tuto jsem neprovedl, ale i přesto mi z banky začaly chodit e-mailové zprávy upomínající, že nebyla karta aktivována a s požadavkem na doplnění finančních prostředků na tuto kartu. Tyto e-maily jsem ignoroval a nyní došel výhružný email s tím, že dlužím na kartě peníze a v případě jejich nevyrovnání, bude následovat exekuce. S bankou se nelze nijak spojit a rozporovat podvodně založený účet a ani ho nelze nijak mě známým způsobem zrušit. Věc šetří PČR. Poraďte prosím, jakým způsobem dále postupovat. Děkuji
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
S příchodem roku 2025 stojí mnoho OSVČ před důležitým rozhodnutím ohledně vstupu, či naopak opuštění režimu paušální daně. Tento daňový režim, v ČR zavedený v roce 2021, nabízí alternativní (a administrativně o hodně snazší) danění a odvody na obě povinná pojištění. Pojďme si ujasnit, co obnáší režim paušální daně, jaké jsou jeho podmínky. Ukážeme, kdy smí OSVČ do tohoto režimu vstoupit a kdy může (nebo musí) vystoupit. Dočtete se i změny, co v paušální dani přinese rok 2025.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Statistiky ukazují stále dokola ten stejný trend v českém pojišťovnictví: lidé si častěji pojišťují svůj majetek než vlastní život a zdraví. Stále ještě je to 65 procent Čechů, co má pojištěnou domácnost, ale jen 50 % Čechů se sjednaným životním pojištěním. Zaměřme se tu podrobněji na otázku o svých prioritách při zajišťování budoucnosti.