Jak se chránit při půjčce na jméno při rozchodu?

Dobrý den, před čtyřmi lety jsem si na své jméno vzal půjčku 500 000 Kč,byla na rekonstrukci bytu mé přítelkyně, které peníze už nechtěli půjčit, protože měla již hypotéku a jiné půjčky. Půjčku od začátku pravidelně splácí ze svého účtu (já ze svého nikdy neposlal ani korunu). Nyní se rozcházíme. Chtěla mi půjčku vyplatit, ale peníze jí opět nepůjčili, opětovně může zažádat až jí vymažou z rejstříku nebankovní půjčky, které má již zaplacené. Chci se zeptat, jestli mi stačí sepsat dokument o uznání dluhu nebo něco takového a kde takový dokument případně nechat sepsat, abych v případě jejího nesplácení nebyl v průšvihu. Ona je ochotna mi takový dokument podepsat. Vím že je špatné, že půjčka je na mé jméno, ale všichni mi tvrdí, že když mi to podepíše, tak případný soud vyhraji. Prosím poraďte. Předem děkuji.

Dobrý den,

půjčka je na Vaše jméno, tedy Vaše. Vy si musíte s přítelkyní sepsat další papír o tom, že Vy jste ji půjčil 500 000 Kč, které Vám splácí dle uvedených podmínek (a vše detailně popsat). Dobré je si pojistit nesplacenou část půjčky směnkou.

Doporučuji si již nikdy více půjčky na sebe pro cizí nebrat. Má to samé nevýhody:

1) sníží se Vám bonita (až budete potřebovat půjčit, banka Vám půjčí výrazně méně nebo vůbec)

2) jakmile dlužník přestane splácet, dostanete negativní záznam do registr Vy (ne on) a ještě po Vás půjde exekutor

3) soudit se o náhradu samozřejmě můžete (máte-li vše smluvně ošetřené), ale i když vyhrajete (soudy mohou trvat roky a stát nemálo výdajů), dlužník může být nemajetný a nic z něj nedostanete