Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #8602, Rodičovská a insolvence

Rodičovská a insolvence, Exekuce a insolvence

K

Dobry den, chtela bych se zeptat na otazku insolvence. Mam vice pujcek a momentalne jsem porodila. Rodicovsky prispevek bude cinit 8 400 Kc mesicne. Muzu pozadat o insolvenci (dluhy cca 700tis) a kolik mi bude zustavat? Dale bych se chtěla zeptat jak to bude s vozidlem, ktere mam na leasing. Bude se tento zavazek promitat v insolvenci nebo nam zabavi auto a dluh "zanikne"? Dekuji moc za odpovedi.

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

napůjčovat si 700 000 Kč, nepracovat, pořídit si dítě a k tomu auto na leasing, to je docela smrtící koktejl. Insolvenci Vám s příjmem 8 400 Kč nepovolí, neboť v osobním bankrotu musíte být schopna splácet měsíčně min. 2 200 Kč a z takto nízké rodičovské by šlo srážet jen 93 Kč. 

Leasing se řídí podmínkami leasingové smlouvy, ale přestanete-li splácet, nejčastěji Vám odeberou auto a musíte-doplatit smluvní pokutu a neuhrazené splátky. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Běžné účty lákají na tisícové bonusy. Jejich získání se ale často prodraží

Běžné účty lákají na tisícové bonusy. Jejich získání se ale často prodraží

28.2.2020, Běžný účet, Autor: Pavel Strašák

Až 2 000 korun navíc. Takový bonus můžou získat noví klienti Moneta Money Bank, kteří si zřídí běžný účet Tom. Jenže aby tyto peníze dostali, musí utratit desítky tisíc korun. Podobné podmínky pro získání bonusu přitom nejsou nijak neobvyklé.

Přinese zvýšení sazeb ČNB také dražší hypotéky? Dost možná to tak nebude

Přinese zvýšení sazeb ČNB také dražší hypotéky? Dost možná to tak nebude

26.2.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Nečekané. Takové bylo únorové rozhodnutí České národní banky (ČNB) o tom, že zvýší úrokové sazby. Řada médií a analytiků začala v té souvislosti ihned spekulovat o zdražení hypoték. Jenže je docela možné, že k němu vůbec nedojde.

Jak vybrat nejlepší povinné ručení na auto i motorku? Pamatujte, že nejlevnější nemusí být nejlepší

Jak vybrat nejlepší povinné ručení na auto i motorku? Pamatujte, že nejlevnější nemusí být nejlepší

24.2.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Bez povinného ručení se žádný majitel auta či motorky neobejde. Ze zákona ho musí mít ještě předtím, než poprvé vyjede na silnici. Jenže jak vybrat to opravdu nejlepší povinné ručení? Rozhodně se neřiďte jen podle ceny, kritérií je mnohem víc.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

R

#9110, Zneužití platební karty, Podvod, 28.2.2020

Dobrý den, dejme tomu, že u mne byl kamarád (falešný) a já ho spustil z očí na delší dobu a tento kamarád si vyfotil mou platební kartu se všemi údaji. Po nějaké době by si kamarád objednal zboží na svou adresu, ale za mé peníze z účtu, např. za 30 tisíc a já bych toto zjistil. Jak by se toto dalo vrátit zase do pořádku? Vrátila by mi banka peníze zpět? Děkuji

Dobrý den, zatímco dříve stačilo k zaplacení kartou na internetu znát číslo karty, datum expirace a CVV/CVC kód, zhruba od září loňského roku se platby kartou navíc autorizují např. pomocí SMS kódu nebo přes mobilní aplikaci bank. Vámi popsané zneužití platební karty se tak již dnes stát nemůže (to by Vám kamarád musel odcizit i mobil a znát heslo pro odblokování telefonu).  Banky ručí pouze za škody, které způsobily (např. pokud by hacker bance odcizil data o platebních kartách, které by později zneužil). Naopak Vaší povinností je střežit tyto citlivé údaje (pokud byste např. měl na kartě napsaný PIN který by pachatel použil k výběru peněz, banka by škodu nehradila a Vy byste musel náhradu škody vymáhat po pachateli).

PL

#9109, Insolvence a nepřihlášená pohledávka, Exekuce a insolvence, 28.2.2020

Dobrý den, připravuji se návrh na oddlužení. Celkem vše chápu. Co v případě, že se někdo z věřitelů nepřihlásí? To počká do skončení insolvence a po té se přihlásí o své peníze? Bylo mi jednou inkasní společností sděleno, že je jedno zda se přihlásí, že je důležité, aby byl vydán exekuční příkaz, a pak už můžou chtít peníze i za 10 let zpětně. Vím že nesmím v době insolvence splácet žadnou jinou půjčku. Co v případě že takovou mám? Jak se postupuje? Nejsem u ní v prodlení, tudíž ji nemohu zahrnout do žádosti.

Dobrý den, po úspěšně ukončené insolvenci jsou všechny zbylé dluhy vzniklé před insolvencí prominuty (vydaný exekuční příkaz na to nemá vliv, po prominutí dluhů je exekuce ukončena). Pokud věřitel do insolvence svou pohledávku nepřihlásí, přichází tím o možnost aspoň částečného uspokojení dluhu v rámci insolvence. V žádosti o oddlužení uvádíte všechny své závazky (i ty před splatností). 

K

#9108, Insolvence a ztráta příjmu, Exekuce a insolvence, 28.2.2020

Dobrý den, syn je v insolvenci a nedaří se mu sehnat zaměstnání. Pobírá pouze hmotnou nouzi 3 400 Kč, ale splátku má 5 200 Kč. Je možné, abychom mu 2 000 Kč přispívali, aby splnil požadavek insolvence než získá zaměstnání? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, ano, je možné takto synovi vypomoci, aby mu nebyla ukončena insolvence. Otázkou je, na kolik je to výchovné, neboť při dnešní nulové nezaměstnanosti získá práci každý hned a ještě si může mnohdy diktovat podmínky a vybírat pozici. Pokud pobírá jen hmotnou nouzi, znamená to, že buď je nezaměstnaný déle (a již vyčerpal 5 měsíční podporu v nezaměstnanosti z Úřadu práce), nebo pracoval např. načerno a Úřad práce mu podporu odebral. V obou případech se mu spíše pracovat nechce, než že by nemohl práci sehnat. Ale je to samozřejmě na Vás coby rodičích. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 9100 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR