Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #15804, Rozdíl mezi běžným a spořicím účtem

Rozdíl mezi běžným a spořicím účtem, Běžný účet

5.11.2021 Běžný účet

Dobrý den, chtěl bych si sjednat spořící účet s co nejlepší úrokovou sazbou a zaujala mě nabídka Monety.  Jaký je rozdíl mezi tímto a běžným účtem? Z toho, co jsem vyčetl, tak tento účet funguje úplně stejně jako jiný běžný účet, ale do toho mi banka zhodnotí vklad 1,5%. Proč by si vůbec někdo sjednával běžný účet? Mohu tedy svůj běžný účet (nyní mám u mBank) zrušit a přejít pouze na tento? Případně prosím poraďte, jestli je v nabídce jiné banky výhodnější spořící účet (určitě tam nebudu mít víc než milion korun, reálně cca 100-300k).  Děkuji mnohokrát za odpověď.

Dobrý den,

běžný účet slouží k realizaci platebního styku (příjem výplaty, placení výdajů), spořicí účet slouží ke spoření. K běžnému účtu tak máte debetní platební kartu, která se ke spořicím účtů obvykle nevydává. Platby samozřejmě můžete přijímat i na spořicím účtu stejně jako zde můžete zadávat odchozí úhrady, ale obecně jsou zde jistá omezení (inkaso, platební karta, atd.). Je to podobné jako rozdíl mezi osobním autem a dodávkou (obě auta Vás dovezou do cíle, ale osobním autem to bude vždy pohodlnější, zatímco dodávka Vám lépe poslouží pro transport nákladu).

Nabídka Moneta Money Bank (1,5% do 1 mil. Kč bez podmínek) není špatná. O něco více nabízí Trinity Bank (2,08% bez omezení výše vkladu a bez podmínek) a Creditas (2-2,1% do 350 000 Kč, bez podmínek).