Ručím za dluhy firmy?, Exekuce a insolvence

Pokračování dotazu č. 12339: Jednatelkou firmy jsem se stala již před lety a vše fungovalo. Poté jsem otěhotněla a ve firmě to již neklapalo tak jak dříve tak jsem odkázána jen na rodičovský příspěvek. Bilý kůň určitě nejsem, jen poslední měsíce jsme nebyli schopni splácet faktury. Úroky rostou každým dnem. Chtěla bych se zeptat, po jak dlouhé době od zahájení exekuce mohu počítat že mě doma navštíví? A pokud nemám nic věcného, jen byt v osobním vlastnictví, to mi ho mohou zabavit a nechat mě s miminkem na ulici? Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

děkuji za doplnění. Nejprve doporučuji nechat právníkem přezkoumat, jestli dluhy za s.r.o. lze po Vás coby jednateli (nikoliv společníkovi) vymáhat. To je obvykle možné jen pokud by jednatel svým jednáním pochybil a způsobil firmě újmu. Společník naopak svým majetkem ručí vždy a to až do výše nesplaceného základního kapitálu.

Těžko soudit, za jak dlouho Vás navštíví exekutor (momentálně jsou z důvodu krize koronaviru mobiliární exekuce pozastaveny až do konce ledna 2021). Nemáte-li jiný majetek ani příjem, exekutor byt pravděpodobně prodá (je to nepříjemné, ale miminko není důvodem pro nedotknutelnost majetku dlužníka). Máte-li dluhy např. 300 000 Kč a byt se prodá za 1 mil. Kč, bude Vám zbytek (700 000 Kč) vyplacen. Můžete si koupit jiný (menší) byt nebo bydlet v nájmu.