Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #12944, Sleva na dani za invaliditu

Jaké slevy na dani může invalid s nárokem na invalidní důchod uplatnit? Jaké jsou možnosti slev pro pečující rodiče?

12.2.2021 Daně

Dobrý den, můj syn je po nehodě a má přiznán invalidní důchod od 6.5.2020. Do té doby byl rok od nehody v pracovní neschopnosti. Má nárok na nějakou slevu na dani? Má stupeň invalidity č. 3 a ZTP/P. Někde jsem četla, že by jako invalida mohl mít slevu na dani až 16 000 Kč. Ale nechápu to. Musel by tedy podat daňové přiznání? A ještě jeden dotaz. Měla jsem na něj minulý rok tříměsíční ošetřování. Mohu také uplatnit nějakou slevu na dani? A tento rok bych chtěla kvůli němu chodit na poloviční úvazek, lze i potom další rok uplatnit nějakou slevu? Synovi je 24 let. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

invalidé mají následující slevy na dani za invaliditu:

  • invalidita 1-2. stupeň: 2 520 Kč/rok
  • invalidita 3. stupeň: 5 040 Kč
  • ZTP/P: 16 140 Kč

  • Jedná se o slevu na dani z příjmu (není to bonus ani dávka). Pro uplatnění slevy je tak třeba mít dostatečný příjem, ze kterého dotyčný platil daně.