Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #4592, Sleva na děti a roční zúčtování daně

Sleva na děti a roční zúčtování daně, Daně

17.4.2018 Daně

Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnanec si v roce 2017 neuplatňoval slevu na dítě (věk dítěte 2 roky). Podepsal prohlášení poplatníka a chce si uplatnit roční slevu na dítě. V RZD mu tedy dám roční daňové zvýhodnění na dítě ve výši 13 404 Kč? A u formuláře prohlášení druhého z poplatníků škrtnu uplatňoval (zůstane neuplatňoval) slevu na dítě nebo přeškrtnu neuplatňoval a zůstane uplatňoval? Když si v roce 2017 neuplatňoval měsíční slevu na dítě, ale chce si uplatnit daňové zvýhodnění na dítě až v RZD za rok 2017? Děkuji za rady. Lenka. P.S. Teprve začínám, tak snad jsem to napsala aspoň trochu srozumitelně, děkuji moc všem za případné rady a odpovědi.

Dobrý den,

ano, v RZD za rok 2017 mu uplatníte slevu na první dítě ve výši 13 404 Kč (pro rok 2018 sleva vzrostla na 15 204 Kč - více info v našem článku Daň z příjmu za tok 2017). Zaměstnanec i jeho manželka budou mít oba v prohlášení poplatníka za rok 2017 (růžovce) přeškrtnuto "uplatňoval", neboť ani jeden slevu během roku neuplatňoval.

Bude-li chtít letos zaměstnanec uplatňovat slevu na děti v průběhu roku, bude Vám muset doložit potvrzení od zaměstnavatele manželky, že manželka slevu neuplatňuje (je-li manželka nezaměstnaná, pak její čestné prohlášení).