Sleva na invaliditu, Daně

4.6.2020 Daně

Dobrý den, prosím o radu ohledně uplatnění slevy na invaliditu za rok 2019. Chci podat daňové přiznání a uplatnit slevu na invaliditu. Od roku 2017 pobírám invalidní důchod II. stupně. V lednu 2019 mi byl posudkovým lékařem invalidní důchod II.stupně přehodnocen na III.stupeň. Rozhodnutí o změně mi ČSSZ zaslala až koncem května 2019 s tím, že invalidní důchod zvyšuje na III.stupeň již od listopadu 2018. Do května 2019 jsem ale pobírala invalidní důchod II.stupně. Rozdíl mezi II. a III. stupněm ČSSZ doplatila v červnu. Mohu si v daňovém přiznání za celý rok 2019 uplatnit slevu na invaliditu III. stupně nebo za měsíce leden až květen 2019 slevu na II.stupeň invalidity a červen až prosinec 2019 slevu na III.stupeň invalidity podle měsíců vyplácení invalidního důchodu. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nárok na slevu dle stupně invalidity závisí na datu přiznání důchodu (nikoliv na datu zaslání rozhodnutí). Proto si můžete vyšší slevu za 3. stupeň uplatnit za celý rok 2019. Taktéž byste ještě mohla podat dodatečné daňové přiznání za rok 2018 a uplatnit vyšší slevu za listopad-prosinec (což se asi vzhledem k malému rozdílu za pouhé 2 měsíce nevyplatí).