Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #23651,Sleva na poplatníka, sleva na studenta a zdanění DPČ

Sleva na poplatníka, sleva na studenta a zdanění DPČ, Daně

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč
16.6.2024 Daně

Dobrý den, druhou polovinu minulého roku, 9. - 12. měsíc, jsem pracoval na DPČ v Tescu s průměrným měsíčním výdělkem přes 10 000 Kč. Samozřejmě po odečtení daní to bylo něco pod 10 tisíc korun, ale chci se zeptat, zda mi neměly pří ročním zúčtování daní přijít peníze za slevy na dani: základní a student (je mi 19). S paní manažerkou jsem vyplňoval růžový papír hned po Novém roce, kde si teď vzpomínám, že zaškrtla jen slevu základní a já nijak nezasahoval, protože se v těch daních sám nevyznám. Moje otázka teda zní: Měl jsem nárok na vrácení většiny zdaněných peněz? A dá se to ještě nějak vyřešit, když už je dávno po lhůtě? Dnes je 16.6.2024 a mám pocit, že jsem tak trochu zaspal. Děkuji.

Dobrý den, se základní slevou na poplatníka se zdanění vyhnete až do výše celoročního příjmu 205 600 Kč. Se slevou na studenta posunete hranici nezdanitelného příjmu až na 232 400 Kč. Kolik jste si za rok 2023 celkem vydělal? Pokud méně než 232 400 Kč, dostanete zpět všechny stržené zálohy na daň. Provedl Vám zaměstnavatel roční zúčtování daní za rok 2023? Pokud ne, požádejte jej o POZP (Potvrzení o zdanitelných příjem za rok 2023) a podejte si daňové přiznání sám. I po lhůtě můžete daňové přiznání stále podat a v případě přeplatku Vám nehrozí žádné penále. Více info v našem článku Jak vyplnit daňové přiznání

Z DPČ kolem 10 000 Kč se platí sociální a zdravotní odvody - ty platí všichni (i studenti), nevrací se. Čistého si tak vyděláte téměř vždy méně než hrubého.