Zda platí důchodce zdravotní pojištění za dohodu o provedení díla?

25.3.2019 Daně

Dobrý den, manžel důchodce uzavřel dohodu o provedení díla - stavba plotu a další drobné práce - na období od února 2018 do listopadu 2018 na částku 160 tis. Jednorázově a nebude se to opakovat. Bude podávat daňové přiznání s 15%. Po odečtení slevy na poplatníka tedy bude daň nulová. Je to tak v pořádku a nemusí platit zdravotní pojištění? Děkuji Kubková

Dobrý den,

pokud se jednalo o jednorázovou činnost, která nenaplňuje znaky pravidelné podnikatelské činnosti, pak zaplatíte pouze daň z příjmu ve výši 15% a nemusíte se přihlašovat k placení sociálního a zdravotního pojištění.