Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #21394, Spoření VÚB platím nebo neplatím daň?

Spoření VÚB platím nebo neplatím daň?, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
11.5.2023 Spoření

Dobrý den, kdo platí daň z připsaných úroků?

Píšete: Slovenská banka musí z úrokového výnosu srazit 19% daň z příjmů. Výsledný zisk tím pádem výrazně klesne. Této srážce můžete vyhnout tak, že bance pošlete Certifikát o daňové rezidenci klienta. Ani pak ale nemáte vyhráno. Zisk z úrokového příjmu totiž musíte započítat do svého daňového přiznání. A ze zisku pak přijdete o standardních 15 %.

VÚB banka mi napsala: Vážený kliente, přijali jsme od Vás dokument Potvrzení o zemi Vaší daňové rezidence - daňový domicil (dále jen "Potvrzení"). Předmětné Potvrzení jsme akceptovali a na základě tohoto Potvrzení budeme ode dne přijetí Potvrzení zdaňovat připsaný úrok z Vašeho vkladu zvýhodněnou sazbou srážkové daně v souladu se Smlouvou o zamezení dvojího zdanění mezi Slovenskou republikou a zemí vaší daňové rezidence na účtu Spoření bez limitů.

Dobrý den,

naše informace i tvrzení banky VÚB jsou v pořádku a ve shodě. Bance jste doložil daňový domicil, a tudíž Vám nebude na úroky u spořicího účtu aplikovat slovenskou srážkovou daň 19%. Od této chvíle máte povinnost úroky danit Vy v rámci svého daňového přiznání (sazbou 15%). Máte-li nízké příjmy ze závislé činnosti (zaměstnání, podnikání) a/nebo vyšší daňové slevy, ve výsledku daň z úroků pravděpodobně platit nebudete.