Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #10588, Student, OSVČ a daň z příjmu

Student, OSVČ a daň z příjmu, Daně

1.7.2020 Daně

Dobrý den, jsem student a mám volnou živnost. Vím že když vydělám pod 10 000 Kč, tak neplatím daně ani sociální a zdravotní. K tomu bych si chtěl ještě najít práci na DPP (u této práce platí totéž). A chtěl bych se zeptat, když si najdu práci na DPP a budu mít do toho tu volnou živnost, nesmím dohromady překonat 10 000 měsíčně nebo v každé práci zvlášť? Děkuji.

Dobrý den,

z příjmu na DPP do 10 000 Kč se neplatí zdravotní ani sociální odvody (pouze 15% srážková daň, kterou Vám u takto nízkého příjmu vykompenzuje daňová sleva na poplatníka - reálně tak nic na daních ani odvodech nezaplatíte).

U podnikání (živnosti) je to trochu složitější a nelze paušálně říci, že z příjmu do 10 000 Kč měsíčně nic neplatíte. Od příjmů odečtete výdaje (skutečné nebo paušál) a z výsledného zisku se splatí daň z příjmu. Opět můžete uplatnit slevy na dani (na poplatníka, na studenta, atd.), nicméně výsledná daňová povinnost v kombinaci s dalším příjmem pravděpodobně nulová nebude (ale záleží na výši nákladů a uplatňovaných slev). Zdravotní a sociální odvody se i z živnosti jako vedlejší činnosti při studiu platí.