Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #10588, Student, OSVČ a daň z příjmu

Student, OSVČ a daň z příjmu, Daně

L

Dobrý den, jsem student a mám volnou živnost. Vím že když vydělám pod 10 000 Kč, tak neplatím daně ani sociální a zdravotní. K tomu bych si chtěl ještě najít práci na DPP (u této práce platí totéž). A chtěl bych se zeptat, když si najdu práci na DPP a budu mít do toho tu volnou živnost, nesmím dohromady překonat 10 000 měsíčně nebo v každé práci zvlášť? Děkuji.

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

z příjmu na DPP do 10 000 Kč se neplatí zdravotní ani sociální odvody (pouze 15% srážková daň, kterou Vám u takto nízkého příjmu vykompenzuje daňová sleva na poplatníka - reálně tak nic na daních ani odvodech nezaplatíte). 

U podnikání (živnosti) je to trochu složitější a nelze paušálně říci, že z příjmu do 10 000 Kč měsíčně nic neplatíte. Od příjmů odečtete výdaje (skutečné nebo paušál) a z výsledného zisku se splatí daň z příjmu. Opět můžete uplatnit slevy na dani (na poplatníka, na studenta, atd.), nicméně výsledná daňová povinnost v kombinaci s dalším příjmem pravděpodobně nulová nebude (ale záleží na výši nákladů a uplatňovaných slev). Zdravotní a sociální odvody se i z živnosti jako vedlejší činnosti při studiu platí.

Pavel StrašákBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Žádné poplatky ani složité podmínky. Česká spořitelna představila svůj první účet zdarma

Žádné poplatky ani složité podmínky. Česká spořitelna představila svůj první účet zdarma

5.8.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Zcela zdarma a bez podmínek. Takový je nový běžný účet České spořitelny. Jmenuje se Standard a nemusíte se u něj bát žádných poplatků za vedení ani za odchozí platby. S těmi jste přitom dosud museli u České spořitelny počítat.

Pracujete venku? Za životní pojištění dáte až o 30 % víc než kancelářské profese

Pracujete venku? Za životní pojištění dáte až o 30 % víc než kancelářské profese

3.8.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Pracovat v kanceláři se vyplatí. Alespoň z pohledu životního pojištění. Podle nového indexu životního pojištění totiž kancelářské profese zaplatí za životní pojištění mnohem míň než dělníci, kteří se pohybují v terénu. Rozdíl je až 30 %.

Zájem o půjčky na jaře klesl. Kvůli koronaviru

Zájem o půjčky na jaře klesl. Kvůli koronaviru

29.7.2020, Půjčka, Autor: Jan Budín

Propad o několik desítek procent. Taková byla na jaře situace na českém trhu se spotřebitelskými úvěry. Ukázala to anketa ČTK mezi jednotlivými poskytovateli. Podle ní přišel nejvýraznější propad v dubnu a nyní už se situace opět stabilizuje.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

J

#10918, Insolvence a mimořádný příjem, Exekuce a insolvence, 8.8.2020

Dobrý den, jsem v insolvenci, pracuji v soc. službách a měly by nám být vyplaceny mimořádne peníze za dobu koronaviru. Je nějaká šance, že mi nějaké peníze zůstanou? Nebo půjde vše na insolvenci? Děkuji

Dobrý den, všechny vaše příjmy (běžná mzda a odměny za koronavirus) se sečtou a z celkové částky se Vám vypočte nezabavitelné minimum. Něco Vám pravděpodobně zůstane, ale nebude to mnoho (max. 33%).

AS

#10917, Zdanění brigád při studiu, Daně, 8.8.2020

Dobrý den, studuji na VŠ a k tomu jsem tento rok vydělala více než 70 000 Kč (smlouvy o dílo). Loni jsem daňové přiznání nepodávala. Letos bych asi měla. Co vše bych měla udělat? Je výhodnější si pro příští rok založit OSVČ? Je mi 23. Děkuji.

Dobrý den, daňové přiznání jste povinna podat za každý kalendářní rok, ve kterém jste měla nepříležitostné příjmy nad 30 000 Kč (přestože může být daňová povinnost nulová). Většina studentů se nepodáváním daňových přiznání připravuje o nemalé peníze, neboť typicky mají mnoho krátkodobých DPP/DPČ příjmů během prázdnin, ze kterých odvádějí zálohy na daň a v rámci daňového přiznání a využití plné slevy na poplatníka (24 840 Kč) a studenta (4 020 Kč) by mohli získat všechny tyto zaplacené zálohy zpět (až do celkového příjmu cca 145 000 - 193 000 Kč/rok, kterého dosáhne málokdo).  Pokud nemusíte, OSVČ si nezakládejte (neplynou z toho pro Vás žádné extra výhody). 

JP

#10916, Manžel vyvádí peníze ze SJM, Osobní a rodinné finance, 8.8.2020

Dobrý den, jsem před rozvodem. Manžel vyvádí peníze. Jelikož se v akciích atd neorientuji, zajímalo by mě, co by mohlo znamenat toho: Athény 68, Amsterdam 98 atd. Manžel měl napsán na papíru celý abecední seznam měst s čísly. Co by to mohlo být? Moc děkuji za odpovědi na laický dotaz.

Dobrý den, v tomto Vám bohužel neporadím, nemohu tušit, co těmito hesly Váš manžel myslel. S akciemi to pravděpodobně nebude mít nic společného. Možná si z Vás tímto seznamem chtěl udělat jen legraci. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 10 900 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR