Studentská brigáda, Daně

29.1.2018 Daně

Dobrý den, pracovala jsem jako studentka brigádně na DPČ, kde mi odváděli zdravotní a sociální pojištění zhruba 1 000 Kč (měla jsem tam nějakou slevu studentskou). Chtěla jsem se zeptat, jestli je možné, abych si podala nějaké to roční zúčtování (nebo tak nějak se tomu říká) do března a vrátili by mi nějaké peníze, co za mě odváděl zaměstnavatel (a popř. kam zajít toto vyřešit). Slyšela jsem různé názory, že bych musela mít DPP a ne DPČ, aby mi vrátili nějaké peníze. Moc se v tom nevyznám. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

DPP: do 10 000 Kč měsíčně platíte jen daň 15%

DPČ: do 2 500 Kč měsíčně platíte jen daň 15%, nad 2 500 Kč měsíčně platíte daň 15% + sociální (6,5%) a zdravotní (4,5%) pojištění

Sociální a zdravotní pojištění platíte vždy v plné výši, nelze na něj uplatnit žádné slevy ani roční zúčtování.

Daň z příjmu má mnoho slev (na poplatníka 2 070 Kč/měsíc, na studenta 335 Kč/měsíc, atd.) a v případě nevyužití těchto slev během roku má smysl podat daňové přiznání (nebo požádat zaměstnavatele o roční zúčtování daní).

Zkontrolujte si všechny výplatnice za rok 2017. Pokud jste v některém měsíci platila "zálohu na daň z příjmu", pravděpodobně bude mít smysl podávat daňové přiznání na místně příslušný Finanční úřad (dle Vašeho bydliště), který Vám takto zaplacenou daň vrátí. Pro vyplnění daňového přiznání budete potřebovat od zaměstnavatele vystavit POZP (potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2017).