Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #6465, Trvalé bydliště dítěte po narození

Trvalé bydliště dítěte po narození, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, chci se zeptat na následující problematiku ohledně partnerských financí a sociálky. Mám přítelkyni - těhotná, s pětiletou dcerou. Trvalé bydliště na minulém bytě kde již nebydlí. Já v nájemním bytě (smlouva psaná na mé jméno), trvalé bydliště u rodičů. Jelikož není ani jedno z dětí mé, je to komplikovanější. Přítelkyně má navíc exekuci a tak se v zájmu ochrany mého majetku ke mě do bytu nechce hlásit trvale. Tady nastává problém - jelikož se za chvíli narodí druhé dítě, přítelkyně se bojí, že takhle přijde o všechnu finanční podporu, kterou by jinak měla při trvalém bydlišti zajištěnou. Navíc vyvstává otázka, kam nahlásit dítě na trvalé, když to trvalé prostě není. Navíc mi přijde, že jako neotec dětí jsem v tomhle úplně mimo hru. Co dělat abychom si obhájili místo pod sluncem? Domnívám se, že pracovnice na sociálce radí podle toho jak se zrovna vyspí. Díky za odpověď.

Dobrý den,

jako trvalé bydliště novorozence se automaticky uvádí trvalé bydliště matky. Narozením dítěte Vaše přítelkyně o nic nepřijde. Splnila-li podmínky pro výplatu mateřské, bude dále pobírat mateřskou (která se začíná čerpat 6-8 týdnů před termínem porodu), která následně přechází v rodičovskou.

Co přesně myslíte obhájením místa pod sluncem? Máte-li se rádi, žijte spolu, v tom Vám nikdo nebrání. Obecně se žije pohodlněji bez dluhů, takže doporučuji co nejdříve doplatit všechny exekuce či požádat o osobní bankrot. Taktéž se rodině žije lépe ve formálně uzavřeném manželství, kde mají děti mámu i tátu - to je opět jen na vás. Nicméně svatbu neplánujte dříve než po doplacení dluhů (jinak by exekutor postihl i Váš majetek).