Účet bez platného OP, Běžný účet

2.1.2022 Běžný účet

Pokračování dotazu č. 16235: Dobrý den, občan je povinen po ukončení trvalého pobytu na území České republiky do 15 pracovních dnů odevzdat svůj občanský průkaz obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, který jej vydal nebo matričnímu úřadu podle místa trvalého pobytu. Ukončením trvalého pobytu na území České republiky skončí platnost občanského průkazu. Ukončení trvalého pobytu na území České republiky nemá vliv na státní občanství ČR ani držení cestovního pasu ČR. Z výše uvedeného vyplývá, že každý občan ČR nemá ze zákona povinnost mít platný OP. Může si tedy občan ČR otevřít běžný účet v ČR i bez trvalého pobytu v ČR? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

povinnost odevzdat OP s neplatným trvalým pobytem je důsledkem změny trvalého pobytu. Souběžně s odevzdáním neplatného OP si můžete zažádat o nový OP bez trvalé adresy na území ČR. Obecně OP měníte vždy při změně trvalé adresy. České banky Vám bez platného OP účet nezřídí.