Zpřísnění podmínek pro otevírání bankovních účtů pro cizince: Co musíte vědět

18.1.2019 Běžný účet

Dobrý den, ráda bych se zeptala, prý od letošního roku jsou zpřísněné podmínky pro otevírání bankovních účtů pro cizince, banky odmítají účty cizincům otevírat, pokud tito nejsou v nějakém vztahu k ČR (trvalý pobyt apod.) Existuje nějaká legislativa, závazná pro banky, nebo je to čistě na té které bance, jaké má podmínky pro otevření účtu? Děkuji

Dobrý den,

na poskytnutí bankovních služeb není právní nárok. V praxi se však banky snaží vyjít vstříc co největšímu počtu klientů. Odmítáni jsou především notoričtí neplatiči a lidé v exekucích, se kterými by banky měly více starostí než užitku.

U cizinců banky vycházejí vstříc lidem, kteří mají aspoň nějaký vztah k ČR. Pokud totiž cizinec v ČR nebydlí ani nepracuje, nabízí se otázka, k čemu vlastně český účet potřebuje. Banky musí dodržovat přísnou AML legislativu (proti praní špinavých peněz a financování terorismu) a podezřelé transakce hlásit dohledovým orgánům (a následně třeba blokovat účty a poskytovat další součinnost s vyšetřováním). Tyto úkony stojí banku nemalé úsilí. A statisticky se ukázalo, že mezi cizinci bez vztahu k ČR se vyskytuje nápadně více problémových osob.