Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #6413, Ukončení studia a zdravotní pojištění

Ukončení studia a zdravotní pojištění, Osobní a rodinné finance

D

Dobrý den, pokud ukončím střední školu ve druhém ročníku v červnu a do příštího roku se mnou už škola nebude počítat, bude za mě platit zdravotní pojištění ještě o prázdninách stát? Děkuji

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

pokud školu nedoděláte, stát za Vás přestává hradit zdravotní pojištění dnem ukončení studia. Nenastupujete-li hned druhý den po ukončení školy do zaměstnání, doporučuji se jít zaregistrovat na úřad práce (stát platí zdravotní pojištění za registrované uchazeče o práci). Bez registrace na ÚP a zaměstnání je třeba se přihlásit do 8 dnů vaší zdravotní pojišťovně a začít platit pojistné jako osoba bez zdanitelných příjmů (jinak Vám na zdravotním pojištění poroste dluh, který stát velmi brzy začne vymáhat exekučně).

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Zvýhodněné hypotéky pro mladé

Zvýhodněné hypotéky pro mladé

16.4.2019, Hypotéka, Autor: Pavel Strašák

Mladí do 36 let by si mohli půjčovat s menším příjmem více. Tak zní kompromisní návrh novely zákona, na kterém se dohodlo Ministerstvo financí s ČNB. Jak vysoké budou úlevy pro LTV, DTI a DSTI?

Hypotéka na mateřské

Hypotéka na mateřské

9.4.2019, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Jaká je aktuální výše příjmu na mateřské dovolené? A kolik z takového příjmu Vám banky při žádosti o hypotéku uznají? Je vůbec reálné, aby Vám hypotéka byla schválena? 

Český startup umožňuje automatické investování

Český startup umožňuje automatické investování

8.4.2019, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Portu je první online automatizovaná investiční platforma v Česku. Sestaví vám portfolio na míru a vy se nemusíte o nic starat.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

IH

#6445, Refinancování americké hypotéky, Hypoteční poradna, 20.4.2019

Dobrý den, máme s manželem bezúčelovou hypotéku 200 000 Kč u KB od 2/19. Nyní jsme zjistili, že budeme na rekonstrukci potřebovat ještě asi 100 000 Kč. Je možné zrušit bezúčelovou hypotéku po 4 měsících u KB a přejít k jiné bance, kde si tuto bezúčelovou hypotéku převedeme a navýšíme na 300 tis.? Máte, prosím nějaké typy bank, které poskytují bezúčelovou hypotéku? Děkuji

Dobrý den, americkou hypotéku můžete kdykoliv refinancovat u konkurence (včetně navýšení), ale KB po Vás bude pravděpodobně vyžadovat nemalé penále za předčasně ukončený úvěr. Nebylo by lepší navýšit čerpaný úvěr přímo u KB?

J

#6444, Nesplatitelné dluhy a dětský účet, Exekuce a insolvence, 20.4.2019

Pokračování k dotazu č. 6439: Dobrý den, děkuji za odpověď, leč odpověděl jste mi, že má ex-partnerka má přístup k účtu nezletilé dcery, což je mi jedno, ať ho klidně má, ale především to nebylo předmětem dotazu. Dále jste mi odpověděl, že mi v exekuci zbývá minimum a že je dobré své dluhy splatit. Na to jsem se už vůbec neptal, peníze z podnikání mi zůstávají všechny, dluhy jsou nesplatitelné a, při vší úctě, je to moje věc, nezlobte se. Jediné, na co jste mi neodpověděl, bylo to jediné, na co jsem se ve skutečnosti ptal, a to jestli k účtu dcery mají přístup exekutoři řešící mé dluhy. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud exekutor vyhodnotí Vaše jednání jako odklánění peněz před věřiteli, pak zablokuje účet i Vaší dceři. Je to vysoce pravděpodobné, neboť lidé v exekuci nemají peníze na spoření dětem. Nesplatitelné dluhy lze řešit osobním bankrotem, kde byste 5 let splácel to samé co nyní v exekuci, a pak byste byl od zbylých dluhů očištěn. 

M

#6443, Sleva na děti v insolvenci, Exekuce a insolvence, 20.4.2019

Dobrý den, chceme s manželem požádat o insolvenci. Naše dluhy dělají něco okolo 180 000 Kč. Vyplati se nám to? Další dotaz je na daňové přiznání. Máme tři děti o slevu na dani žádáme jednou za rok, takže se nám vrací částka kolem 58 000. Co s tím? Slyšela jsem, že se to musí odevzdat na tu insolvenci, ale dluh zůstává stejný a musí se i tak 5 let dodržet splátky. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, daňová vratka za slevu na děti je mimořádným příjmem, který se odevzdává insolvenčnímu správci (peníze jsou použity na umoření Vašich dluhů). V rámci insolvence se snažíte splatit až 100% svých dluhů během 5 let. Pokud to za 5 let nezvládnete, ale splatíte min. 30%, bere se to tak, že jste se snažili a zbytek je Vám prominut.  Výše vašich příjmů musí být dostatečná pro splacení min. 30% dluhů (60 000 Kč). Každý měsíc navíc platíte odměnu insolvenčnímu správci (cca 1 100 Kč). Přinejmenším tak za 5 let zaplatíte 120 000 Kč a všechny potenciální daňové vratky (ročně 58 000 Kč) budete taktéž odevzdávat na umoření dluhů. Teoreticky byste tak měli být schopni v insolvenci uhradit celý dluh (180 000 Kč) nejpozději do 3 let.  Nebylo by lepší své dluhy vyrovnat dobrovolně bez insolvence? Za sepsání návrhu na oddlužení zaplatíte 7 200 Kč, budete mít negativní záznamy v registrech dlužníků (nikdo Vám dalších 4-5 let nepůjčí), exekutor Vám pravděpodobně zablokuje účty (budete vyloučeni z bezhotovostního platebního styku) a ještě budete měsíčně platit odměnu ins. správci (1 100 Kč). Použijte celou letošní dubnovou daňovou vratku na umoření dluhů a zbude Vám jen 122 000 Kč.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 6400 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR