Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #14135, Uplatnění slevy na poplatníka

Uplatnění slevy na poplatníka, Daně

6.5.2021 Daně

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jsem student a mám relativně trvalou brigádu ve fastfoodu, ale nedávno jsem si začala přivydělávat i rozvozem jako OSVČ a jsem trochu zmatená ohledně daňového přiznání. Na DPP se mi uplatňuje sleva na dani, takže bych musela jít za šéfem, aby mi ji zrušil a já jí mohla uplatnit na výdělek z OSVČ? Není už pozdě? Či to jde jinak? Předem děkuji za odpověď a přeji krásný den.

Dobrý den,

všechny daňové slevy (na poplatníka, na studenta, atd.) můžete vždy uplatňovat na všechny příjmy. U DPP jste pouze podepsala prohlášení poplatníka (které můžete mít podepsané souběžně jen u jednoho zaměstnavatele), díky kterému se Vám sleva uplatňuje už v průběhu roku (s každou výplatou dostáváte více čistého). Jako OSVČ budete platit daně (pokud vůbec nějaké) až na konci roku po podání daňového přiznání. Nic tedy neměňte a u DPP slevu dál uplatňujte. Po skončení roku Vám zaměstnavatel vyhotoví POZP (Potvrzení o zdanitelných příjmech), kde bude přesně uvedeno, kolik jste ze slevy na poplatníka vyčerpala. Zbytek budete moci vyčerpat v rámci daňového přiznání na příjmy z živnosti.