Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #8494, Úvěrový podvod

Úvěrový podvod, Půjčka

DI

Zdravím, viděl jsem Vás v diskuzi o úvěrovém podvodu tak jsem se chtěl zeptat. Dneska mi psal zprostředkovatel jedné společnosti, že jsem si vzal 27 000 Kč u nich jako spotřebitelský úvěr. Ale s tím, že jsem byl bez práce. Tak podává trestní oznámení za úvěrový podvod na mě. 22.11.2019 mě propustili z práce a úvěr jsem si vzal 26.11.2019. Takže 4 dny co už jsem nebyl zaměstnán. Vzal jsem si to na zaplacení nového plynového kotle. Vysvětlil jsem mu, že to ale platím každý měsíc 1 500 Kč a že jsem neměl jinou možnost, protože karma mi ohřívá vodu a celý byt. Mám malé dítě a tak jsem jinou možnost neměl. Už pracuji jinde ale trvá na trestním oznámí. Tak se bojím aby mě nezavřeli.

Hledáte půjčku? Zde najdete tu nejlepší!

Dobrý den,

nejprve je třeba si ujasnit, co lze považovat za úvěrový podvod. Vzít si půjčku bez řádného zaměstnání není trestné (nejedná se o úvěrový podvod). Vy pouze musíte uvést v žádosti o půjčku všechny údaje pravdivě (o svém příjmu, zaměstnání, atd.). Pokud se Vás tedy poskytovatel úvěru zeptal, jestli jste zaměstnán, Vy jste nebyl a o tomto faktu jste zalhal, pak je to špatně a mohlo by se jednat o úvěrový podvod. Naopak pokud se Vás na toto poskytovatel úvěru neptal (přestože by se dle zákona o spotřebitelském úvěru měl přesvědčit, že budete schopen půjčku splácet), k žádnému pochybení z Vaší strany nedošlo. 

Obecně nefunkční karma ani malé dítě doma nejsou relevantní důvody pro páchání trestné činnosti (podílení se na úvěrovém podvodu). 

Na půjčování peněz máme banky, kde dostanete dobré podmínky (úrok 5-7%) a vždy slušné jednání. Naopak nedoporučuji si půjčovat u nebankovních poskytovatelů úvěrů, kteří nabízejí úrok/RPSN v řádu i tisíců procent a k tomu velmi nesolidní jednání. V extrémním případě si umím představit, že jste se ničeho nedopustil a zprostředkovatel se z Vás snaží jen vytáhnout další peníze výměnou za stažení vymyšleného trestního oznámení.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Jak vybrat nejlepší povinné ručení na auto i motorku? Pamatujte, že nejlevnější nemusí být nejlepší

Jak vybrat nejlepší povinné ručení na auto i motorku? Pamatujte, že nejlevnější nemusí být nejlepší

24.2.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Bez povinného ručení se žádný majitel auta či motorky neobejde. Ze zákona ho musí mít ještě předtím, než poprvé vyjede na silnici. Jenže jak vybrat to opravdu nejlepší povinné ručení? Rozhodně se neřiďte jen podle ceny, kritérií je mnohem víc.

Jak správně investovat peníze: 3 základní pravidla, která vám pomohou vydělat

Jak správně investovat peníze: 3 základní pravidla, která vám pomohou vydělat

21.2.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Vložit peníze do zlata, akcií nebo do nemovitostí? A jak vlastně postupovat, aby se mi investování opravdu vyplatilo? Takové otázky se honí v hlavě snad každému, kdo uvažuje o investicích. Podívejte se proto, jak správně investovat peníze, abyste minimalizovali riziko a zároveň dosáhli na zajímavé zhodnocení.

Elektřina zdražuje. Kdo si ročně připlatí o tisícovku více a jak to bude s cenami plynu?

Elektřina zdražuje. Kdo si ročně připlatí o tisícovku více a jak to bude s cenami plynu?

20.2.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Elektřina letos podraží. Rozhodně se ale nejedná o několikaměsíční výhled a o několikakorunové zdražení, někteří navýšení pocítí už v březnu a v ročním zúčtování je nepotěší až tisícovka navíc. Kteří dodavatelé zdraží a koho se nové ceny dotknou nejvíce?

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

MM

#9055, Koupě auta v insolvenci, Exekuce a insolvence, 24.2.2020

Dobrý den, můžeme si v insolvenci za ušetřené peníze koupit starší auto do 15 tisíc, nebude to problém? Děkuji

Dobrý den, auto s takto nízkou hodnotou by Vám nikdo v insolvenci neměl mít potřebu zabavovat, neboť náklady na zpeněžení by byly blízké prodejní hodnotě.

V

#9054, Archivace dat, Banka, 24.2.2020

Dobrý den, po narození mého syna v říjnu 1971 jsem založila u Čes. státní spořitelny v Břevnově dětskou vkladní knížku na heslo. Syn by potřeboval záznam o jejím založení pro soud. Dá se to dohledat privátně, nebo když soud o to požádá? Je to velmi důležité. Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den, banky mají ze zákona povinnost archivovat data po dobu 10 let, tedy dohledávat úkon z roku 1971 pro vkladní knížku v neexistující měně může být problematické.

JS

#9053, Chybné číslo účtu, Platba, 24.2.2020

Prosím vás, zadal jsem platbu z Neterapay účtu na svůj bankovní. Za lomitkem mám mít /0600 ale když mně přišel ověřovací mail, tak tam byl účet zobrazen /600 - přijdou ty peníze? Nebo je to problém když tam chyby ta nula? Ale bylo tam jinak že platba proběhla úspěšně. Žel na účet nic nepřišlo. Mockrát vám děkuji.

Dobrý den, chybně zadaný kód banky je bohužel značným problémem - je vysoká pravděpodobnost, že platba do cíle nedorazí. Upřímně se divím, že tato platební služba nemá zabudovanou kontrolu správnosti bankovních kódů (dnes standard).

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 9000 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR