Jak se bránit obvinění z úvěrového podvodu při nezaměstnanosti?

Nejlevnější půjčka od Zonky
10.1.2020 Půjčka

Zdravím, viděl jsem Vás v diskuzi o úvěrovém podvodu tak jsem se chtěl zeptat. Dneska mi psal zprostředkovatel jedné společnosti, že jsem si vzal 27 000 Kč u nich jako spotřebitelský úvěr. Ale s tím, že jsem byl bez práce. Tak podává trestní oznámení za úvěrový podvod na mě. 22.11.2019 mě propustili z práce a úvěr jsem si vzal 26.11.2019. Takže 4 dny co už jsem nebyl zaměstnán. Vzal jsem si to na zaplacení nového plynového kotle. Vysvětlil jsem mu, že to ale platím každý měsíc 1 500 Kč a že jsem neměl jinou možnost, protože karma mi ohřívá vodu a celý byt. Mám malé dítě a tak jsem jinou možnost neměl. Už pracuji jinde ale trvá na trestním oznámí. Tak se bojím aby mě nezavřeli.

Dobrý den,

nejprve je třeba si ujasnit, co lze považovat za úvěrový podvod. Vzít si půjčku bez řádného zaměstnání není trestné (nejedná se o úvěrový podvod). Vy pouze musíte uvést v žádosti o půjčku všechny údaje pravdivě (o svém příjmu, zaměstnání, atd.). Pokud se Vás tedy poskytovatel úvěru zeptal, jestli jste zaměstnán, Vy jste nebyl a o tomto faktu jste zalhal, pak je to špatně a mohlo by se jednat o úvěrový podvod. Naopak pokud se Vás na toto poskytovatel úvěru neptal (přestože by se dle zákona o spotřebitelském úvěru měl přesvědčit, že budete schopen půjčku splácet), k žádnému pochybení z Vaší strany nedošlo.

Obecně nefunkční karma ani malé dítě doma nejsou relevantní důvody pro páchání trestné činnosti (podílení se na úvěrovém podvodu).

Na půjčování peněz máme banky, kde dostanete dobré podmínky (úrok 5-7%) a vždy slušné jednání. Naopak nedoporučuji si půjčovat u nebankovních poskytovatelů úvěrů, kteří nabízejí úrok/RPSN v řádu i tisíců procent a k tomu velmi nesolidní jednání. V extrémním případě si umím představit, že jste se ničeho nedopustil a zprostředkovatel se z Vás snaží jen vytáhnout další peníze výměnou za stažení vymyšleného trestního oznámení.