Banky.cz Bankovní poradna zdarma Pojištění #15827, Vícenásobné pojištění

Vícenásobné pojištění, Pojištění

Životní pojištění od expertů
9.11.2021 Pojištění

Dobrý den, je možné mít na dvou smlouvách (životního pojištění) pracovní neschopnost a po té čerpat z obou? Např. budu v pracovní neschopnosti 50 dní. Na jedné smlouvě budu mít bez karence (od první dne) a na druhé od 8. dne. Můžu zažádat z jedné smlouvy vyplacení 50ti dnů a z druhé 48 dnů? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

u škodového pojištění (např. majetkové pojištění) není možné v součtu obdržet vyšší pojistné plnění než kolik činí vzniklá škoda. I kdybyste měl pojištění RD např. proti požáru u dvou pojišťoven na plnou hodnotu, v součtu nikdy nedostanete více než kolik činila škoda.

U obnosového pojištění (životní pojištění) je možné za určitých okolností a při splnění podmínek čerpat pojistné plnění od více pojišťoven ve výši stanovených plnění. Např. si můžete riziko úmrtí pojistit u dvou pojišťoven (u každé na 1 mil. Kč) a obmyšlené osobě by byly vyplaceny 2 mil. Kč.

Pojištění pracovní neschopnost je z hlediska problematiky vícenásobného pojištění na pomezí mezi škodovým a obnosovým pojištěním. Můžete čerpat plnění z více smluv (zejména pokud by např. každá smlouva kryla jiné časové období), ale v součtu byste neměl načerpat více než byl např. Váš obvyklý výdělek (pokud jste si pojistil ztrátu výdělku).