Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #16760, Vrátí mi sociální a zdravotní?

Vrátí mi sociální a zdravotní?, Daně

4.2.2022 Daně

Dobrý den, daňové přiznání si budu dělat sama, jelikož mám několik zaměstnavatelů. Z POZP vidím (měla jsem DPČ a podepsaný růžový papír), že zálohu na daň z příjmu mám nulovou. Odváděla jsem ale sociální a zdravotní pojištění každý měsíc (jelikož můj příjem přesahoval 3 500 Kč měsíčně). Uplatněním základní slevy na poplatníka a na studenta se mi nevznikl žádný přeplatek/nedoplatek. Chci se zeptat, jestli v této situaci došlo k chybě při zpracování mého Potvrzení o zdanitelných příjmech, nebo nemám nárok na vratku? Protože v POZP nemám ani řádek 6. (úhrn povinného pojistného z příjmu ). Je-li možné odvody na sociální a zdravotní pojištění vrátit? Vždyť pojistné za mě odvádí stát a zaměstnavatel. Dejte mi prosím vědět, jestli tomu rozumím správně a jestli tyto peníze se mě vrátí při podání daňového přiznání. Předem Vám mockrát děkuji! S pozdravem

Dobrý den,

odvody na sociální a zdravotní pojištění nejsou předmětem ročního zúčtování daně z příjmu a zaměstnancům se nevrací (přeplatek/nedoplatek může vzniknout u zaměstnanců pouze na dani z příjmu). Pojistné uváděné v POZP do roku 2020 zde bylo z důvodu výpočtu daňového základu (super hrubá mzda). Institut super hrubé mzdy byl od roku 2021 zrušen a nově je tak daňový základ roven hrubé mzdě. Pojistné (odváděné zaměstnavatelem) se tak nově v POZP neuvádí.