Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #16746, Vratka zdaněných peněz

Vratka zdaněných peněz, Daně

3.2.2022 Daně

Dobrý den, podnikám ve dvou oblastech. Z té první mám příjem, u té druhé (finanční poradenství pro pojišťovnu) jsem měla za uplynulý rok velmi nízký příjem a to při existenci dluhu, jež vznikl z důvodu zrušení několika smluv klienty a to za dobu dvou let (dobu covidu). Tento dluh mi pojišťovna minulý měsíc vyčíslila ke splacení. Mám ale v podstatě vracet pojišťovně zpět peníze, které jsem již v minulosti zdanila. Na vratku dluhu jsme sepsali splátkový kalendář s poslední splátkou v příštím roce. Zajímalo by mě, zda mohu vratku zdaněných peněz nějak uplatnit v daňovém přiznání za rok 2021 (a případně kde v DaP?) a zda by za tímto účelem bylo vhodnější částku uhradit jednorázově a nikoliv postupně ve splátkách? Od ledna 2022 jsem se přihlásila k paušální dani. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vratku zdaněných peněz v daňovém přiznání uplatnit nemůžete. Je to určitá daň za to, že jste méně finančně gramotným jedincům natlačila extrémně nevýhodné investiční životní pojištění, za což jste inkasovala vysokou provizi (12-24 prvních vkladů klienta).