Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #14400, Výměna neplatných bankovek

Jak správně připravit se na cestu do ciziny a jak postupovat s platebními kartami a hotovostí?

29.5.2021 Banka

Pokračování dotazu č. 14399: Děkuji za odpověď. Promiňte, ale souhlasím jen částečně. Vždy doporučují odborníci na cesty do ciziny mít jak kartu, tak i příslušnou menší hotovost. Mít tedy alespoň 2 formy platební - předem. Ještě bych Vás poprosila o vysvětlení" po lopatě" - jak tedy konkrétně postupovat - a co to obnáší konkrétně to: "můžete vyměnit u jejich emitenta (švýcarská centrální banka)". Bylo někde nějaké oficiální upozornění na tuto změnu? Děkuji.

Dobrý den,

se dvěma řešeními plateb v cizině souhlasím, ale do Švýcarska bych si osobně vzal spíše 2 platební karty než hotovost. Obecně při cestách po Evropě Vám dnes stačí platební karta. Výměna neplatných bankovek u švýcarské centrální banky obnáší cestu do Švýcarska a návštěvu jejich pobočky.

O stahování 8. série bankovek švýcarských franků se ví od roku 2016, kdy byla vydána 9. série bankovek. Švýcarská centrální banka o výměně bankovek samozřejmě informovala předem.

Přechovávání hotovosti (navíc valut) je rizikové. Peníze Vám mohou být ukradeny, může dojít k jejich poškození či ztrátě. Zatímco např. poškozené koruny snadno vyměníte v ČR (standardně poškozené bankovky na pobočkách všech bank, nestandardně poškozené na pobočkách centrální banky), výměna poškozených nebo neplatných bankovek cizích měn je obtížnější.