Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #7554, Výpočet čisté mzdy na rodičovské

Výpočet čisté mzdy na rodičovské, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně výplaty mzdy. Jedná se o dohodu o pracovní činnosti manželky. Výpočty v kalkulačkách na internetu mi vycházejí na vyšší částku. Manželka pobírá rodičovský příspěvek a má u dohody o pracovní činnosti podepsané prohlášení o dani. Časová mzda 6 385 Kč, soc. pojištění 416 Kč, zdravotní pojištění 601 Kč, pojistné abs. N.V 627 Kč, daňové zvýhodnění základní 2 070 Kč, vym. základ soc.poj. 6 385 Kč, výměr. základ z.poj. 13 350 Kč, měsíční základ daně 8 544 Kč, navýšení úlevy 2 159 Kč. Plat na účet 4 741 Kč. Mnohokrát děkuji.

Dobrý den,

Vaše manželka by měla z hrubé mzdy 6 385 Kč dostat čistého na účet 5 682,65 Kč. Chybu udělala mzdová účtárna při výpočtu zdravotního pojištění, které by mělo být počítáno z vyměřovacího základu 6 385 Kč a ne z minimální mzdy 13 350 Kč. Vyměřovací základ z minimální mzdy 13 350 Kč by se použil jen v případě, kdy by manželka nebyla na rodičovské a vydělávala by méně než 13 350 Kč (pak je povinnost platit zdravotní pojištění min. ve výši vyměřovacího základu minimální mzdy). O korekci a doplacení mzdy požádejte mzdovou účtárnu zaměstnavatele Vaší manželky.