Jak přestoupit k jiné bance bez trvalého bydliště a OP? A jak je zajištěna bezpečnost při převodu účtu online?

13.12.2019 Běžný účet

Dobrý den, vzhledem k dlouhodobému cestování (ne turistické, ale za duch. účelem a pomocí) jsem odhlášena z trvalého bydliště a OP je odevzdán. Užívám 2 pasy a řidičský průkaz, nejsem bezdomovec, ale prozatím nemám stabilní místo, pohybuji se, přesunu ji se. Ráda bych přestoupila k jiné bance s online účtem a online možnosti ovládání účtu, jako např. Air Bank či podobně, po nemile zkušenosti, kdy došlo k technické závadě simkarty, na kterou přijímám potvrzovací kódy a nešlo to na dálku nijak ošetřit, změnou tel. čísla či jinak. Při slabé wifi došlo i k zablokování účtu nebo i možná opomenutí hesla, spíš mi přišlo, že při změně hesla vlivem jiné klávesnice jsem zadala něco, prostě jsem se nemohla přihlásit, jak když se heslo zapomene. Nešlo to ošetřit ani plnou mocí pro někoho, kdo by pomohl. Daleko, mimo civilizaci tak trochu, bez možnosti uhradit letenku, končící vízum... atd atd... nebylo to vůbec příjemné. Narážím však na problém, že bez OP není možnost založení, ale ani převedení účtu stávajícího. Na chvíli zhotovení OP a zase odhlášení, nejen vyžaduje návrat do ČR, ale i mi přijde tak trochu obejíti. Je nějaká možnost či alternativa? Při hledání jsem zjistila, že nejsem sama, že je víc takových, co narazí na podobnou situaci. Dokonce jeden případ, že kvůli tomu ztratila možnost přepisu částky ze stavebního spoření, neboť to nešlo kvůli tomu ze zahraničí ošetřit, tak se s tím paní smířila, že ty peníze ztratí. Každá odpověď zatím byla, bohužel, musí být OP. Zkusím se ale ještě zeptat. A pak z bezpečnostních důvodů bych se ráda zeptala, při těchto převodech účtu online na dálku, kdy to nová banka za mne vše vyřídí, ověřuje banka či systém při zadání platnost dokladu nějak? Děkuji za ochotu a případnou odpověď.

Dobrý den,

u občanů ČR banky pro založení účtu vyžadují platný OP (u cizinců pas). Bez platného OP Vám tak běžný účet žádná česká banka nezaloží. Při zakládání účtu na dálku banky samozřejmě kontrolují doklady velmi pečlivě, určitě si nelze takto založit účet na neplatný OP.