Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #12997, Založení účtu online na dálku

Založení účtu online na dálku, Běžný účet

15.2.2021 Běžný účet

Zdravím, zakládám si u jedné banky nový účet. Nemají pobočku v blízkosti, proto musím on-line. Požádali o zaslání výpisu z účtu mého aktuálního konta u jiné banky. Vyhověl jsem tedy, akorát jsem zredigoval (začernil) všechny transakce, jelikož se domnívám, že to není předmětem ověření toho, zda je ověřovaný výpis na mne veden či nikoliv, jelikož je v hlavičce moje jméno a číslo účtu, ze kterého jsem zaslal ověřovací platbu, takže veškeré skutečnosti k ověření mojí osoby mají k dispozici. Nová banka mi ovšem sdělila, že mi účet nemůže založit bez toho, aby viděla veškeré mé předešlé transakce, resp. chtějí výpis bez úprav, prý dle svých interních pravidel. Existuje nějaká obecná (zákonná) úprava toho, dle čeho banka může na dálku provádět identifikaci klienta, prosím? Resp. má právo požadovat k nahlédnutí veškeré moje předešlé transakce (za poslední měsíc) u jiné bankovní instituce ve formě výpisu či jim musí stačit hlavička, prosím? Děkuji za odpověď!

Dobrý den,

poskytnutí nezměněného výpisu z účtu je běžnou podmínkou většiny bank při sjednávání běžného účtu na dálku, kdy konfirmační platba 1 Kč nahrazuje podpis smlouvy. Pokud s těmi podmínkami nesouhlasíte, běžný účet si na dálku nezakládejte.