Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #15025, Zaměstnanecký poměr nebo OSVČ?

Zaměstnanecký poměr nebo OSVČ?, Daně

7.8.2021 Daně

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně zaměstnání. Našel jsem si práci v Praze, která by mě neuvěřitelně bavila a je zajímavá - pozice QA v IT firmě. Můj nástupní "plat" mi byl nabídnut 27 tisíc Kč s tím ale, že potřebují ode mne IČO - tudíž se musím stát OSVČ. Minimální částku jsem zjistil že bych platil cca 5 tisíc měsíčně za sociální a zdravotní. S tím - co jsem se dočetl - tak jelikož by byl můj roční příjem pod 0,5 milionu korun - pravděpodobně bych za daňové přiznání neplatil nic, či "pár korun" (v řádu sto korun, max tisícikoruny), je to tak? (Hypotetický dotaz k tomuto zákonu: - pokud by nastala situace, že bych měl nějaký vedlejší příjem, dám příklad doučování z Anglického jazyka a měsíčně bych si tím vydělal třeba 6 tisíc a chtěl bych to mít v pořádku zdaněné - tak i v tomto případě se tedy musím stát OSVČ a i v tomto případě bych platil 5 tisíc měsíčně?) I přes to že bych měl jak jsem říkal dejme tomu 27 tisíc za měsíc - je možné poté aby se mi nějaká část z daní pokud bych platil 5 tisíc měsíčně vrátila? Či je to tedy nastaveno na 5 tisíc minimálně a konec. A poslední věc na kterou bych se rád zeptal -- jelikož v této Práci by se nedělalo o víkendech, chtěl jsem si ponechat ještě stávající práci kde jsem DPČ. Průměrně bych si z této práce vydělal od nějakých 0 - 6 tisíc. Jelikož nemám žádné daňové výhody, tak sem plátcem daní i zde. Mohl bych stále pracovat i na DPČ? A daně bych tedy musel odvádět 2x - z práce na OSVČ a i v práci (pokud by to šlo zkombinovat) kde jsem DPČ? Je to tak? Děkuji moc za Váš čas a omlouvám se za dlouhé dotazy.

Dobrý den,

pracovat na plný úvazek za 27 000 Kč na IČ se Vám nevyplatí. Coby OSVČ byste sice měl nulové daně, ale vyšší pojistné odvody v min. výši (cca 5 000 Kč). Jako zaměstnanec byste na odvodech platil jen 2 970 Kč a na daních po slevě 1 730 Kč (s využitím jiných slev mimo základní slevy na poplatníka ještě méně). Tedy nejenže byste jako OSVČ bral čistého méně, ale navíc by to mělo i další nevýhody:

  • nezískáte půjčku ani hypotéku (s využitím paušálu 60% by Váš uznatelný příjem byl jen 10 800 Kč)
  • budete mít extrémně nízký důchod
  • nemáte placenou dovolenou (váš příjem je tak reálně o cca 10% nižší)
  • nemáte žádnou ochranu zaměstnance (můžete skončit kdykoliv na hodinu)
  • fakturujete, řešíte si daně a odvody (za zaměstnance vše řeší zaměstnavatel)
  • můžete prací na IČ porušovat platnou legislativu (jedná-li se evidentně o práci v zaměstnaneckém poměru, byť fakturovanou na IČ)

  • Práce na IČ s příjmem 27 000 Kč je výhodná pro zaměstnavatele (ušetří na odvodech cca 9 000 Kč měsíčně, neplatí Vám dovolenou, může Vás kdykoliv propustit), ale Vám se nevyplatí.

    Jiné přivýdělky si můžete řešit zcela libovolně (DPP, DPČ, atd.) nezávisle na HPP práci (zaměstnanec nebo OSVČ).