Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #10500, Zaplacené a nedodané zboží

Můžu žádat banku o vrácení peněz za nezískané zboží?

21.6.2020 Podvod

Dobrý den, zaplatila jsem na účet vedený u KB slečně za zboží částku 1 000 Kč. Její profil na nákupním portálu je blokovaný a zboží mi nepřišlo. Je možné od banky žádat částku zpět? Děkuji

Dobrý den,

toto možné není, banky nejsou oprávněny řešit spory mezi spotřebiteli, nemohou brát komukoliv peníze z účtu. Podvod je třeba nahlásit Policii ČR, která jako jediná může podniknout další kroky. Zejména na sbazaru se v posledních měsících rozmáhají podvody tohoto typu, všechny inzeráty mají shodné parametry:

1) účet prodávajícího založen v posledních dnech na ženské jméno (více než pár dnů účet nevydrží, je obratem blokován)

2) na profilu fotka ženy, velmi často s malým dítětem nebo kamarádkou (aby podvedený nabyl dojmu serióznosti)

3) prodávané zboží je za absurdně nízkou cenu (aby podvodník nalákal co nejvíce zákazníků), typově vždy jeden telefon, jeden notebook, jedno Lego

4) přestože je osobní předání nabízeno (nejčastěji v malé vesnici v pohraničí), v reálu možné není (podvodník chce opět v oběti vzbudit dojem serióznosti)

5) nafocené zboží má nejednotné pozadí (evidentně nebylo foceno jednou osobou na jednom místě)