Jak danit příjmy z herních NFT tokenů?

29.1.2022 Daně

Dobrý den, začal jsem investovat do světa kryptoměn, přesněji do NFT. Nejpřesnější popis této sekce NFT je herní NFT. Tyto NFT produkují vlastní tokeny, které se na konci směňují za kryptoměnu. Jinými slovy to funguje obdobně, jako pronajímání nemovitostí. Příklad: koupím byt za 2 miliony Kč a nastěhuje se do něj rodina a budu z ní mít měsíční příjem 20 tisíc Kč. Otázka bude směřovat na danění ze zmíněných 20 tisíc, ne z prodeje bytu. Tyto tokeny samy o sobě nemají hodnotu. Hodnotu nabírají až když se přemění na kryptoměnu, pod kterou spadají (v tomto případě tyto tokeny spadají pod kryptoměnu WAX). Transakce tedy probíhá až ve chvíli, kdy se tyto tokeny přemění za kryptoměnu WAX a ta se prodá skrze krypto peněženku na zvolenou měnu (euro, dolar atd.). Předpokládám, že by se měl danit pouze čistý zisk, což znamená vše po odečtení počátečního vkladu. Můj dotaz tedy zní: jakým způsobem a kdy se daní tyto příjmy?

Dobrý den,

daní se vždy jen čistý zisk (výnosy minus náklady), nikoliv celý příjem. Více info v našem článku Jak na zdanění kryptoměn