1) Jak se počítá daň z příjmu získaného z prodeje části VR coinů, které byly postupně uvolňovány na účet burzy? 2) Jak vypočítat nákupní cenu prodejních VR coinů, které byly původně zakoupeny za hotovost a později prodány na burze?

21.4.2022 Daně

Dobrý den, mám 2 dotazy: 1)v roce 2021 jsem získal 50 000 coinů VR, jako odměnu, ty mám zamčeny na účtu a každý měsíc se mi uvolňují 2% (připisuji na účet burzy), tzn. že se mi to bude uvolňovat 50 měsíců. První připsání na účet bylo 15.12.2021 (1000 coinů), tyto jsem prodal 10.1.2022 za usdt. Zajímá mě, zda mám platit daň za rok 2021 z celé částky, nebo z částky 1000 coinů. které mi byly připsány na účet burzy 15.12.2021 nebo až z prodaných coinů v roce 2022? 2) v roce 2018 jsem koupil 100 000 coinů, zaplatil jsem za ně cash a byly mi připsány do trezoru. V roce 2021 jsem 20 000 coinů poslal na burzu a prodal. Jakou mám započítávat nákupní cenu? DĚKUJI

Dobrý den,

1) odměnu je třeba nejprve řádně zdanit (dle typu pracovní smlouvy či jiné dohody) - následné danění zisku z kryptoměn (rozdíl mezi prodejní cenou a nabývací hodnotou) je separátní téma

2) Nákupní cena je ta, za kterou jste kryptoměnu nakoupil.

Více info v našem článku Jak na zdanění kryptoměn