Jak správně zdanit směnu kryptoměny a reinvestování?

26.10.2021 Daně

Dobrý den, pane Jermáři, na serveru banky.cz jsem na Vás našel kontakt. Jestli byste byl hodný, rád bych se na něco zeptal. Mám dotaz ohledně kryptoměn a danění. V březnu 2021 jsem si koupil kryptoměnu, např. za $200. Následně cena vzrostla, tak jsem v srpnu tuto kryptoměnu směnil za stablecoin USD-T v hodnotě $600. Pokud se teď rozhodnu ještě před koncem 2021, že na té směnárně těch všech $600 reinvestuji a koupím zase tu stejnou kryptoměnu zpátky s tím, že ji budu chtít držet pár let a finálně prodat třeba až v roce 2023 za fiat měnu a převést na osobní bankovní účet, mám řešit danění až poté na začátku roku 2024? Nebo už je třeba řešit jakoukoliv směnu za tento rok v daňovém přiznání na začátku 2022, i když jsem vše reinvestoval? Děkuji

Dobrý den,

daní se zisk dosažený při směně krypta na fiat (nebo při směně krypta za krypto). Pokud jste tedy první kryptoměnu nakoupil za 200 USD a prodal za 600 USD (před nákupem druhé kryptoměny za 600 USD), je třeba za rok 2021 zdanit zisk 400 USD. Více info v našem článku Jak na zdanění kryptoměn