Cloud mining a daně: Jak správně zdanit příjmy z pronájmu těžebního výkonu

8.8.2023 Daně

Dobrý den, mMůj dotaz se týká oblasti Cloud miningu, kdy fyzicky těžební zařízení nevlastním (tudíž bych nepotřeboval živnostenský list), jsem zaměstnanec platící daně a pronajímám si na omezenou dobu těžební výkon. Předpokládám, že budu postupovat stejně jako u danění výnosu, pokud za daný rok překročím 30 tisíc korun (15%) dle par. 10 zákona o ostatních příjmech. Také předpokládám, že bude potřeba si vést záznamy o nákladech a ziscích, aby bylo vše zpětně dohledatelné, protože například Binance ukládá záznamy o transakcích jen tři měsíce zpětně. Do daňového přiznání pak v kolonce "ostatní příjmy" uvedu celkovou výši zisku. Prosím o upřesnění pokud se pletu, popřípadě dodatečné informace. Děkuji.

Dobrý den,

legislativa v oblasti kryptoměn není dokonalá a neřeší všechny situace, nicméně dle mého názoru jste těžařem (byť nevlastníte zařízení fyzicky), a tudíž byste měl mít živnostenský list. Vše můžete konzultovat s místně příslušným FÚ. Více info v našem článku Jak na zdanění kryptoměn. Určitě si o všem veďte záznamy, abyste byl schopen po konci roku v rámci daňového přiznání vše správně spočítat.