Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #22510, Zdanění kryptoměn a akcií

Zdanění kryptoměn a akcií, Daně

5.12.2023 Daně

Dobrý den, musím v daňovém přiznání uvádět prodej akcií a kryptoměn, když jsem na prodeji nerealizoval zisk? Před třemi lety jsem koupil 0,02 BTC, na kterém jsem v poslední době prodělával. Ale nyní je cena opět vysoká. Já bych se ho však rád zbavil a tak jej chci prodat v momentě, kdy ztráta bude minimální, abych nerealizoval zisk, a tudíž tento prodej nemusel přiznávat. Je má logika správná?

Dobrý den,

u akcií a kryptoměn se daní pouze dosažený zisk (rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou). Zisk z krypta se daní při směně krypta na fiat nebo krypta na krypto. Pokud žádného zisku nedosáhnete, nic nedaníte. Akcie mají na rozdíl od krypta 2 možná osvobození od zdanění zisku:

  • pokud je příjem z prodeje do 100 000 Kč/rok
  • NEBO pokud jste akcie držel min. 3 roky