Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #19809, Zdanění přivýdělků

Jak správně zdanit dary od fanoušků na YouTube? Vše, co potřebujete vědět o zdanění příjmů z dobrovolných příspěvků

17.11.2022 Daně

Dobrý den, prosím o radu. Jsem tvůrce videí na YouTube a propagátor určitého hobby. Nechci se vydávat komerční cestou, formou zpeněžení videí a nutnosti podnikání. Tvorba pro fanoušky kromě času však něco stojí. Přemýšlel jsem nad umístěním QR kódu "zaplať mi" s platbou na účet a poznámkou dar. Taková řekněme podpora mé tvorby. Pokud mi fanoušci za tvorbu pošlou nějaké peníze, je potřeba je přiznávat/danit v příjmech? Předpokládám jen občasnou podporu ve výši max nižších stokorun. Vím, že dar do 15 000 Kč od jedné osoby se nedaní. Jak je to ale s několika/mnoha dary od různých subjektů za rok? Je nutné je přiznat, popř. Od jaké částky v součtu? Je nějaký roční limit? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

příležitostné příjmy do 15 000 Kč/rok se nedaní. Soustavné nebo větší příjmy je třeba zdanit.