Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #19691, Zdanění prodeje starších věcí

Jak správně uvést příjem z prodeje osobních věcí v daňovém přiznání?

5.11.2022 Daně

Dobrý den, prosím, potřebují radu. Jsem na rodičovské, jsem zaměstnaná a mám i podnikání na vedlejší činnost. Práci v podnikání za mne teď většinou vykonává manžel. Na můj účet mi chodí rodičovský příspěvek a zároveň i peníze z podnikání. Do toho jsem párkrát na zakázku něco ušila a platbu jsem přijala na tentýž účet. Sem tam jsem teď ale prodala i nějaké obnošené věci a knihy po mne a mých dětech a přijala platbu na účet. Teď ale tápu v tom, zda tento příjem z prodeje našich použitých věci, který nebyl ziskový, musím nějak uvádět v daňovém přiznání a jak případně FÚ rozliší, že to bylo co nebylo v rámci podnikání. Nerada bych se tímto dostala do problémů. Mám tedy dva běžné účty, ale až teď nedávno mne napadlo, že bych ty platby za prodej osobních věcí mohla přijímat na ten druhý. Byl by to problém? Děkuji, s pozdravem.

Dobrý den,

vše děláte správně. Nemáte povinnost si zasílat příjmy z podnikání na zvláštní účet. Prodej použitých věcí (které jste vlastnila déle než 1 rok) nepodléhá zdanění, tedy na bazarech prodávané věci po dětech určitě danit nemusíte. Pokud by u Vás FÚ provedl kontrolu, určitě by se vše vysvětlilo.