Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #22529, Zdanění úroků a daňový domicil

Zdanění úroků a daňový domicil, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
7.12.2023 Spoření

Dobrý den, reaguji na Vaši odpověď 5.12.2023 týkající se srážkové daně (můj trvalý pobyt v zahraničí) u spořicí účet v ČR (v CZK). Doporučujete nechat toto provádět bankou. Banka chce Potvrzení o daňovém domicilu a dále píše, že když ho doložím (je to třeba dokládat každý rok), tak je tato srážková daň nižší nebo nulová (není to zcela zřejmé z jejich odpovědi, neuvádějí sazbu). Když nedoložím Potvrzeni o daň. domicilu, nastaví mi procento podle zákona o dani z příjmu. O jaká procenta se tady jedná, kolik je tato srážková daň ve srovnáni s daní z příjmu? Dekuji

Dobrý den,

srážková daň v ČR je 15% - pokud bance nedoložíte daňový domicil ze zahraničí, budou Vám úroky daněny sazbou 15% přímo u zdroje (bankou) a Vy nebudete muset nic řešit - toto doporučuji. Pokud byste bance doložila daňový domicil, banka by na Vás neaplikovala srážkovou daň v ČR a Vy byste měla povinnost úroky zdanit v zahraničí v rámci tamějšího systému zdanění příjmů (nikdo Vám předem neřekne, jakou efektivní sazbou jsou/budou daněny vaše příjmy v zahraničí) - spíše by to ale bylo více.