Jak chránit své osobní údaje při online transakcích s neznámými prodejci

18.1.2022 Podvod

Zdravim, stalo se, ze jsem pri komunikaci ohledne koupe minibagru od soukrome osoby udajne z Danska poslal oboustrannou kopii OP. Prodejce nejprve poslal kopie udajne sveho OP s tim, ze zaridi transakci pres dopravni firmu, ktera vezme moji platbu do uschovy a preda obnos prodejci po dodani zasilky na moji adresu. Kdyz se transakce rozjela, mel jsem penize poslat na ucet do Spanelska na jmeno osoby,ktera byla na strankach prepravni firmy. Tuto firmu jsme nenasli v registru a komunikace skoncila. Muzete mi prosim poradit, zda lze kopii meho OP zneuzit? Je vydany v listopadu 2021 a ma chip. Dekuji

Dobrý den,

jednalo se o podvod a udělal jste dobře, že jste s podvodníkem komunikaci přerušil. Přepravní firmy ani banky nikdy neberou do úschovy peníze a neposílají je protistraně po uskutečnění dodávky zboží. Kopie OP zneužitelná je, ale podvodníkům šlo primárně o vaše peníze.