Jak chránit sebe a své osobní údaje před podvodnými úvěrovými žádostmi?

6.10.2022 Podvod

Dobrý den, dnes mě z kontaktovali z ČS, pro ověření chtěli datum narození, to jsem řekla. Prý na jejich pobočku v Praze (jsem z Moravy) přišla paní s mým OP (já OP nedám z ruky) a žádala úvěr. Chtěla jsem po nich číslo toho OP ale dotyčný se začal ohánět GDPR atd, já mu číslo OP samo sebou nesdělila, ale nemůže se mi na základě sdělení data narození a že mám účet u KB vzniknout nějaká škoda? PO ukončení hovoru jsem zjistila, že volal z čísla 974 859 319, což jsem si na internetu ověřila, že je to číslo Policie ČR. Zkoušela jsem na to číslo volat zpět a paní mi řekla, že těchto případů je více.

Dobrý den,

datum narození zneužitelné není. Velmi správně jste takto po telefonu a neznámé osobě odmítla sdělit další citlivé údaje (číslo OP, atd.).