Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #14428, Zrušená superhrubá mzda a dopady na daňový přeplatek

Zrušená superhrubá mzda a dopady na daňový přeplatek, Daně

J

Dobrý den, v uplynulých letech mi bylo vraceno na daních vždy přes 30 000 Kč - sleva na manželku (na rodičovské), školkovné, v roce 2020 přibyly navíc úroky z hypotéky. Teď v lednu se mi narodilo 3. dítě, byla zrušena superhrubá mzda, zvýšila se sleva na poplatníka a rázem na výplatní pásce mám odvedenou daň 0. Zajímá mě, zda budu mít nárok na výše uvedené vratky, z čeho se to počítá? Má hrubá mzda je cca HPP 38 000 Kč měsíčně + 2x DPP 4 500 Kč a 3 500 Kč (opět měsíčně). Na výplatní pásce HPP je to: vypočtená záloha na daň: 5 745 Kč, sleva na poplatníka 2 320 Kč, zvýhodnění na dítě 4 901 Kč, daň po slevě 0 Kč, daňový bonus 1 521 Kč. Počítá se vratka daní z reálně odvedených daní nebo z té vypočtené zálohy na daň? Loni jsem totiž měl v kolonce daň po slevě kolem 3 000 Kč, nyní 0 Kč. Pevně věřím, že mě stát nebude trestat za to, že mám 3 děti. Předem moc díky za radu.

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

stát Vás určitě netrestá za to, že máte 3 děti. Naopak na 3 děti máte daňovou slevu 4 901 Kč, kterou při nevyčerpání dostanete proplacenou jako daňový bonus (jiné nevyčerpané slevy propadají, tato ne). 

Z hrubé mzdy 38 000 Kč činí záloha na daň před slevami 5 700 Kč (15%), po slevě na poplatníka 3 380 Kč a po slevách na děti 0 Kč (resp. vzniká Vám nárok na bonus/přeplatek 1 521 Kč). Je tak možné, že nebudete schopen plně vyčerpat ostatní daňové slevy (na manželku, za hypotéku, školkovné, atd.), protože na všechny tyto slevu máte zálohovou daň z HPP jen 3 380 Kč (za předpokladu, že 100% slevy na děti vyčerpáte formou daňového bonusu). Při 100% daňovém bonusu na děti by Vám bylo na daních vraceno až 58 812 Kč. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Zonky hlásí konec manuálních investic. Zůstává jen Rentiér

Zonky hlásí konec manuálních investic. Zůstává jen Rentiér

27.9.2021, Půjčka, Autor: Jan Budín

Vyberete si úvěr, do kterého chcete investovat, a pošlete peníze na účet. Zhruba tak běžně fungují investice do půjček. V případě společnosti Zonky už to ale neplatí. Tento zprostředkovatel totiž od listopadu možnost manuálních investic ruší. Jejím klientům tak zbývá jen služba Rentiér, která peníze investuje za ně.

Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

20.9.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Naučte děti hospodařit díky kapesnému. Mladším dětem stačí prasátko, pro větší se hodí dětský účet. Poradíme, kdy s kapesným začít a kolik peněz dávat.

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

19.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak pomoci dětem se startem do života? Přece pomocí stavebního spoření. Podobně uvažuje řada lidí. Stavebko totiž přináší ze všech spořicích produktů nejlepší zhodnocení. Má ale svá specifika – a o stavebním spoření pro děti to platí dvojnásob.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

E

#15439, Předčasné splacení starší hypotéky, Hypoteční poradna, 28.9.2021

Dobrý den, mám pozemek, na který splácím hypotéku. Pozemek má hodnotu asi 1,5 milionu. Zbývá mi doplatit cca 800 000 Kč a banka požaduje za předčasné splacení asi 80 tis. Podle nějakých dřívějších zákonných podmínek na to má prý právo. Chci stavět a vzít si hypotéku na výstavbu u jiné banky, než u které mám nyní zástavu na pozemku. Jak mám postupovat, když nechci zaplatit tak vysokou částku a můžu vůbec dát do zástavy pozemek, který ještě není splacený? A do jaké výše mi banka na takovýto pozemek půjčí? Děkuji

Dobrý den, kdy byl hypoteční úvěr na pozemek sjednán? (resp. kdy proběhla poslední refixace?) Pokud před 12/2016, pak s poplatkem mnoho nenaděláte, neboť Zákon o spotřebitelském úvěru limitující výši sankcí za předčasné splacení se vztahuje pouze na úvěry podepsané nebo refixované po 12/2016.  Jednou nemovitostí lze ručit za hypoteční úvěry pouze u jedné banky (banky vyžadují zapsané zástavní právo v prvním pořadí).

R

#15438, Mohu se zbavit majetku před insolvencí?, Exekuce a insolvence, 27.9.2021

Dobry den, ma insolvencni spravce nejakou moznost dohledat za posledni mesice nejak darovani majetku at uz jde o auto nebo cokoliv jineho? Na jaky popud to udela?

Dobrý den, převody majetku dlužníků v insolvenci lze nechat zneplatnit soudní cestou až 3 roky zpětně. Není možné se nejdříve majetku zbavit (prodej, přepis na rodinu nebo kamarády) a následně vyhlásit osobní bankrot a říct dlužníkům "sorryjako, nemám žádný majetek". Soud by navíc takové jednání mohl považovat za nepoctivý záměr a oddlužení nepovolit. 

LK

#15437, Je nespravedlivé, že jsem v evidenci dlužníků, Exekuce a insolvence, 27.9.2021

Dobrý den, v roce 2015 byla ukončena má insolvence, zaplaceno 100% soudem stanovené částky, vyjma samotného velkého dluhu - hypotéky, u které banka souhlasila, že po mně bude chtít pouze byt. Prodej bytu přes insolvenčního správce nepokryl hypotéku ani z poloviny, banka tedy stále eviduje pohledávku vůči mně (nevymahatelnou) a vůči mému muži, který naše, tehdy společné, dluhy řešit odmítal. Při rozvodu jsme nechali naše dluhy soudně rozdělit. Je tedy možné požádat banku o výmaz z rejstříku dlužníků? Sama jsem živila dvě děti a splácela dluhy, do kterých jsem se dostala a mám pocit, že jsem na tom bita mnohem více než ten, kdo dluhy neřeší. Banka se mnou komunikovat odmítá, prý mají právo mě evidovat stále jako nespolehlivou osobu. Děkuji

Dobrý den, v manželství ručíte za dluhy společně a nerozlučně. Z právního hlediska je tak jedno, že se jeden z manželů snažil dluhy řešit, zatímco druhý jakékoliv řešení odmítal. Nemůžete požadovat výmaz z registru dlužníků s argumentem "já jsem se ale snažila své problémy řešit". Potenciální budoucí věřitelé mají nárok na informace u vaší úvěrové historii.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 15 400 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR