Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #14428, Zrušená superhrubá mzda a dopady na daňový přeplatek

Zrušená superhrubá mzda a dopady na daňový přeplatek, Daně

1.6.2021 Daně

Dobrý den, v uplynulých letech mi bylo vraceno na daních vždy přes 30 000 Kč - sleva na manželku (na rodičovské), školkovné, v roce 2020 přibyly navíc úroky z hypotéky. Teď v lednu se mi narodilo 3. dítě, byla zrušena superhrubá mzda, zvýšila se sleva na poplatníka a rázem na výplatní pásce mám odvedenou daň 0. Zajímá mě, zda budu mít nárok na výše uvedené vratky, z čeho se to počítá? Má hrubá mzda je cca HPP 38 000 Kč měsíčně + 2x DPP 4 500 Kč a 3 500 Kč (opět měsíčně). Na výplatní pásce HPP je to: vypočtená záloha na daň: 5 745 Kč, sleva na poplatníka 2 320 Kč, zvýhodnění na dítě 4 901 Kč, daň po slevě 0 Kč, daňový bonus 1 521 Kč. Počítá se vratka daní z reálně odvedených daní nebo z té vypočtené zálohy na daň? Loni jsem totiž měl v kolonce daň po slevě kolem 3 000 Kč, nyní 0 Kč. Pevně věřím, že mě stát nebude trestat za to, že mám 3 děti. Předem moc díky za radu.

Dobrý den,

stát Vás určitě netrestá za to, že máte 3 děti. Naopak na 3 děti máte daňovou slevu 4 901 Kč, kterou při nevyčerpání dostanete proplacenou jako daňový bonus (jiné nevyčerpané slevy propadají, tato ne).

Z hrubé mzdy 38 000 Kč činí záloha na daň před slevami 5 700 Kč (15%), po slevě na poplatníka 3 380 Kč a po slevách na děti 0 Kč (resp. vzniká Vám nárok na bonus/přeplatek 1 521 Kč). Je tak možné, že nebudete schopen plně vyčerpat ostatní daňové slevy (na manželku, za hypotéku, školkovné, atd.), protože na všechny tyto slevu máte zálohovou daň z HPP jen 3 380 Kč (za předpokladu, že 100% slevy na děti vyčerpáte formou daňového bonusu). Při 100% daňovém bonusu na děti by Vám bylo na daních vraceno až 58 812 Kč.