Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #8879, Ztráta peněz z účtu a náhrada škody

Ztráta peněz z účtu a náhrada škody, Banka

7.2.2020 Banka

Hezký den, když mé peníze v internetovém bankovnictví ukradne bance zloděj, kdo mně peníze vrátí - ČNB nebo banka kde peníze byly ukradeny? Jsou banky v ČR pojištěny proti zlodějně jako v západních vyspělých státech? Děkuji za info.

Dobrý den,

při ztrátě peněz z účtu se řeší kdo ztrátu způsobil. Pokud byla viníkem banka, musí škodu nahradit banka. Naopak pokud ztrátu způsobil klient (např. prozradil své heslo pachateli), škoda jde k tíži klienta. V případě krachu banky jsou vklady pojištěny na 100% hodnoty do ekvivalentu 100 000 EUR u Garančního systému finančního trhu (který náhrady vyplácí do 7 dnů od krachu banky). ČNB s tímto nemá nic společného, škody centrální banka nehradí. Česká republika patří mezi vyspělé západní státy (je v top pozicích všech možných hodnocení - kvalita života, HDP na hlavu, zdravotnictví, školství, délka života, kultura, bezpečí atd.). Konkrétně tuzemský bankovní sektor hraje nejen v Evropě absolutní prim (podmínkami, konkurencí, stabilitou).