Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Katastrální úřad

Katastrální úřad


Definice Katastrální úřad

Je úřad, který spravuje katastr nemovitostí České republiky. Každý kraj má jeden katastrální úřad, který ale obsahuje několik tzv. katastrálních pracovišť, které se nachází v každém okresním městě. Mezi úkony katastrálního úřadu například patří: provádí vklady, výmazy poznámek a záznamy do katastru nemovitostí, rozhoduje o povolení nebo zamítnutí vkladu do katastru nemovitostí, vydává výpisy z katastru nemovitostí opravuje chyby projednává přestupky a opatřuje geometrický plán souhlasem s očíslováním parcel.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.38 %

Dotazy v poradně k Katastrální úřad

P

#13896, Hypotéka a výmaz zástavy, Hypoteční poradna, 16.4.2021

Dobrý den, uhradila jsem komplet hypotéku u UniCredit Bank dne 12.4. 2021 a potřebuji vystavit kvitanci pro katastrální úřad. Nikde jsem nedohledala jakou lhůtu na to banka má. Bohužel na to má velký vliv vyplacení prodejní ceny nemovitosti a já nevím co pro to mám udělat, aby banka vystavila či nejdříve. Děkuji.

Dobrý den,

požádejte banku o vystavení kvitance a výmaz zástavy z katastru. Celý proces může zabrat i 2 měsíce (zástava Vám z katastru nezmizí za 2 dny po uhrazení poslední splátky hypotéky). 

RK

#13267, Společná hypotéka na koupi RD, Hypoteční poradna, 4.3.2021

Dobrý den, mohu se prosím poradit. S přítelem chceme kupovat nemovitost. Náš finanční poradce nám vytvořil hypotéku tak, že hypotéku udělal pouze na přítele. Říká nám, že po koupi domu půjdeme na katastrální úřad a já budu zapsána jako druhý vlastník nemovitosti. Jenže jsem zaslechla, že to není možné, že banka k tomu nedá souhlas. Tak teď bych nerada, aby tedy náš sen o společném domě nebyl jen snem o přítelovo domě. Manželé nejsme, svatba je plánována na příští rok. Nerada bych, abych byla z vlastnických práv vyřazena. Nikdy nevíte co se stane za 10 let a já bych pak mohla taky jít s igelitkou jak se říká. Moc děkuji za váš názor přeji pěkný den.

Dobrý den,

proč by měla být hypotéka psána jen na přítele? Není-li pro toto relevantní důvod (např. máte negativní záznam v registrech dlužníků, jste v exekuci, atd.), pak je naopak výhodnější o hypotéku žádat společně (budete bonitnější a získáte lepší podmínky). Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce a vše s nimi probrat. Prostudujte náš článek Hypotéka pro partnery.

LR

#12065, Do kdy musí katastr provést vklad?, Hypoteční poradna, 10.12.2020

Dobrý den, do kdy musí katastrální úřad učinit vklad zástavní smlouvy od doručení? Děkuji.

Dobrý den,

katastrální úřad musí provést vklad v přiměřené lhůtě a bez zbytečného odkladu s ohledem na aktuální pracovní vytížení. Specifikována je pouze lhůta, ve které katastr naopak zápis provést nesmí (20 dnů od zahájení řízení - vyznačuje se tzv. plomba).

LR

#10129, Vklad na katastr, Reality, 19.5.2020

Pokračování dotazu č. 10125: Proto jsem se ptala - aktéři jsou stále stejní, jen 1 pozemek bude prodán, část jiného darována a vloženo věcné břemeno na další pozemek kupce. Lze tedy udělat jednu smlouvu na prodej a darování pozemku a druhou na vložení věcného břemene? Jak je to potom s vklady na katastrální úřad? Také budou dva? Děkuji za doplnění informací

Dobrý den,

pokud účastníci smlouvy zůstávají stejní, pak lze jednou smlouvou pokryt darování pozemku A i prodej pozemku B. Na věcné břemeno se obvykle sepisuje separátní Smlouva o zřízení věcného břemene, která se taktéž vkládá na katastr zvlášť. Doporučuji si všechny smlouvy nechat připravit právníkem, který Vám vše vysvětlí a doporučí nejlepší řešení.

MH

#10049, Insolvence, Exekuce a insolvence, 13.5.2020

Dobrý den, 12/19 nám skončila insolvence (úspěšně). Náhodou jsem se dověděla, že je na náš byt stále zástavní právo. Katastrální úřad mi sdělil, že o výmaz zástavního práva nemohu žádat já, ale že toto měla vyřídit má insolvenční správkyně. Zatím mi paní doktorka neodpověděla, tak chci vědět, co s tím můžu já dělat. Děkuji

Dobrý den,

zástavní právo uvalené ins. správcem by měl nechat po skončení insolvence vymazat správce (on musí potvrdit, že insolvence byla ukončena a zástava může být vymazána).

Články o Katastrální úřad

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

4.12.2020, Hypotéka

… na účet poskytovatele. Následně: vložíte na katastr kupní smlouvu poskytovatel nebo prodávajícípožádá o vymazání zástavního práva, a jakmile katastrální úřad zapíševl. právo, tak se peníze z úschovy uvolní. Obvykle ale není snadné sehnat kupujícího,který má dost peněz, aby zaplatil …

Průběh realitní transakce

Průběh realitní transakce

29.8.2018, Reality

…hovy připsána kupní cena, ať už z vlastníchzdrojů nebo z hypotéčního úvěru, doručíme zmíněný návrh na vklad spolu s kupnísmlouvu na příslušný katastrální úřad. S výběrem nejlepší varianty hypotéčníhoúvěru Vám rádi pomohou naši hypotéční specialisté. Po uplynutí zákonné „čekací 20tide…

Koupě nemovitosti: Na které poplatky se připravit?

Koupě nemovitosti: Na které poplatky se připravit?

25.5.2018, Reality

…ní hodnoty nemovitosti (banka nebo odhadce): byt 3 000 - 5 000 Kč, RD a pozemky 4 500- 6 500 Kč Návrh na vklad vlastnického/zástavního práva (Katastrální úřad): 1 000 Kč/vklad Ověřování podpisů (Czech Point nebo notář): 30 Kč/ks Živelní pojištění nemovitosti (pojišťovna): 1 500 – 5 5…Banky v ČR