Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Rekreační objekt

Rekreační objekt


Definice Rekreační objekt

Je budova, která slouží k odpočinku nebo-li rekreaci a jedná se jak o rekreační chalupu, rekreační chatu tak také například penzion nebo hotel.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.38 %

Dotazy v poradně k Rekreační objekt

DH

#10930, Hypotéka na rekreační objekt bez přístupové cesty, Hypoteční poradna, 10.8.2020

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o informaci, jak právně zajistit přístup k objektu k rekreaci v chatové osadě, kde jsou soukromí vlastníci cest. Nemovitost stojí na svém pozemku. Chceme ji prodat a náš kupec potřebuje hypotéku. Bylo by dostačující domluvit se sousedem "věcné břemeno" na průchod přes jeho pozemek - zahradu? Nebo musí být přístup přes komunikaci? A má se jednat o služebnost cesty nebo nezbytnost cesty, nebo jaký typ toho břemene? A na jak dlouho se musí zřídit? Do domu jsme dali již více než 3,2 mil Kč. Kolik myslíte, že banka půjčí, když jsou zde tyto problémy se soukromým přístupem? Mnohokrát Vám děkuji za informace a čas. Zdraví a vše dobré!

Dobrý den,

absence přístupové cesty je poměrně závažnou právní vadou, která může hodnotu nemovitosti srážet hluboko pod tržní úroveň (pokud se soused špatně vyspí a nenechá Vás projít přes svůj pozemek, do své nemovitosti se nedostanete). Banka takovou nemovitost do zástavy akceptovat nemůže. 

Je třeba si zřídit věcné břemeno práva cesty přes ostatní pozemky tak, abyste měla právní nárok se z veřejné komunikace dostat ke své nemovitosti a to dvoustopým dopravním prostředkem (nestačí pěšina pro chodce) - kudy cestu povedete je plně na Vás. 

Takovéto věcné břemeno by ale výrazně snížilo hodnotu cizích pozemků přes které by právo cesty vedlo, tedy počítejte s tím, že vlastníci těchto pozemků po Vás budou chtít adekvátní kompenzaci/úplatu. Ve Vašem vlastním zájmu (a v zájmu kupujícího) by se mělo jednat o věcné břemeno bez omezení časové platnosti (bance však může stačit 30 let nebo doba splatnosti úvěru). 

Proinvestované náklady (kolik Vás stálo nemovitost postavit či zrekonstruovat) jsou zcela irelevantní, kupujícího i banku zajímá výhradně aktuální tržní hodnota (za kolik se dá podobná nemovitost v daném místě, čase a stavu pořídit - ne za kolik se to postavilo).

V

#10095, Hypotéka, sleva na dani za úroky a zdanění pronájmu, Daně, 16.5.2020

Dobrý den, na hypotéku kupují rekreační objekt, kde budeme bydlet 1/2 roku a zbylou část roku jej budeme pronajímat. Již bydlíme v bytě koupeném na hypotéku a o úroky snižuji svůj daňový základ (jsem zaměstnanec). Mohu úroky z hypo na chatu odečíst také z daň. základu, když ji budu částečně obývat? Pokud nikoliv, je možné příjmy z pronájmu ponížit o uhrazené splátky hypotéky (tzn. náklad) a další náklady spojené s provozem chaty, které budou v sumě vyšší než příjmy, abych nehradil žádnou daň z tohoto příjmu z pronájmu? Děkuji.

Dobrý den,

od základu daně je možné odečíst úroky zaplacené za hypotéku, pakliže nemovitost vlastníte a užíváte ji k řešení svých bytových potřeb. Budete-li v chatě půl roku bydlet a půl roku ji pronajímat, bude možné si odečíst polovinu úroků.

Příjmy z pronájmu je třeba řádně zdanit. Můžete využít výdajový paušál nebo uplatňovat skutečné náklady. Mezi skutečné náklady je možno zahrnout odpisy a zaplacené úroky, ale nikoliv celou splátku úvěru (splátka jistiny není uznatelným nákladem).

MA

#8606, Daň z nabytí nemovitosti a znalecký odhad, Reality, 18.1.2020

Pokračování dotazu č. 8533: Dobrý den, napsali jste mi, že musím mít posudek na zemědělský pozemek, který nemá BPEJ. Jedná se ale o rekreační objekt! Posudek bude mít určitě nižší hodnotu než je v kupní smlouvě. Proč ho musím platit, když FÚ bude postupovat podle kupní smlouvy? Už tak je daň vysoká a ještě k tomu cena posudku, který potřebuje stát je nemorální. Kolik tedy zaplatím? 4% z kupní ceny + cenu posudku? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

FÚ nemůže při vyměřování daně z nabytí nemovitosti postupovat čistě dle kupní smlouvy, jinak by si lidé začali přeprodávat nemovitosti za nižší ceny a vyrovnávali se bokem (aby ušetřili na dani). Pro kontrolu kupní ceny (jestli není zcela mimo realitu) se používá směrná hodnota nebo znalecký posudek. Nelze-li určit směrnou hodnotu (např. protože kupovaná zemědělská půda nemá BPEJ), je třeba jít cestou posudku. Mně osobně se výše ani princip daně z nabytí nemovitosti nelíbí, ale s tím nic nenaděláme. Je třeba respektovat platnou legislativu. 

M

#7864, Úvěr na rekreační objekt, Hypoteční poradna, 29.10.2019

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na možnosti, jak financovat zahrádku s chatičkou. Je v OV. S manželem máme hypotéku na byt a máme možnost a chceme koupit chatičku. Vím, že se na to dá použít klasická půjčka na cokoli, ale ta je jen na 8-10 let. Jsou i jiné možnosti půjčky? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

je-li Vámi kupovaný rekreační objekt trvale obyvatelný a má-li číslo popisné, šlo by na něj čerpat i klasickou hypotéku s úrokem cca 2% a splatností až 30 let. Alternativně úvěr ze stavebního spoření, který má oproti půjčce taktéž nižší úrok a delší splatnost. Kontaktujte prosím naše specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky - vše s Vámi podrobně probereme a navrhneme nejlepší možné řešení.

PB

#7750, Hypotéka na rekonstrukci rekreačního objektu, Hypoteční poradna, 16.10.2019

Dobrý den, máme rekreační objekt na pozemku, kde je možný přístup pouze přes cizí pozemky - nicméně aktuálně jednáme přes soud o zřízení nezbytné cesty. Pokud se tak stane - tj. nezbytná cesta přes pozemky cizích vlastníků bude udělena, je možné získat hypotéku na rekonstrukci stávajícího rekreačního objektu?

Dobrý den,

banka Vám poskytne hypotéku i na rekonstrukci rekreačního objektu bez přístupové cesty. Podstatné je, kolik potřebujete půjčit a jak hodnotnou nemovitostí můžete ručit. Bude-li chtít ručit rekonstruovaným rekreačním objektem, pak by právní vada v podobě neexistence přístupové cesty výrazně snížila zástavní hodnotu nemovitosti a bylo by určitě lepší vyčkat na její zřízení. Banky do zástavy obecně akceptují pouze trvale obyvatelné nemovitosti, u rekreačních objektů je vyžadováno přidělené číslo popisné. Při ručení jinou nemovitostí by nebylo nutné čekat na zápis věcného břemena práva cesty. Banky Vám mohou půjčit až 90% z hodnoty nemovitosti (pro lepší úrok max. 80%).

Články o Rekreační objekt

Do jakých nemovitostí investovat? Podívejte se, jaké 3 varianty vás nikdy nezklamou

Do jakých nemovitostí investovat? Podívejte se, jaké 3 varianty vás nikdy nezklamou

2.7.2020, Reality

…estli už klient nemá jinou hypotéku. Varianta č. 2: investice do chalupyKdyž zvažujete, do jakých nemovitostíinvestovat, nezapomínejte ani na rekreační objekty. Také ty vám přinesouvýdělek pomocí pronájmu. A v exponovaných termínech, jako je napříkladSilvestr, můžete za několik dní v…

Bankovní produkty – půjčky a hypotéky

Bankovní produkty – půjčky a hypotéky

27.11.2017, Půjčka

… jak vlastníbydlení (koupě RD, bytu, stavebního pozemku či samotnou výstavbu), takinvestice (koupě nemovitosti za účelem dalšího pronájmu) či rekreační objekty.Taktéž si lze půjčit peníze zcela bez uvedení účelu (americká hypotéka), ale tobývá o procento dražší. Hypoteční kalkulačka…

Představy o ideálním bydlení a jak je naplnit

Představy o ideálním bydlení a jak je naplnit

8.7.2013, Komerční sdělení

…, hypotéka na stavbu nebo rekonstrukci, hypotéka na rekreační objekt. Zájemci si mohou výši hypotéky spočítat spomocíhypoteční kalkulačky. Zdroj: Hypoteční banka (PR)Banky v ČR