Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Investice

Investice


Definice Investice

uložení peněz do aktiv, která nám budou přinášet hodnotu po velmi dlouhou dobu, opakem je spotřebaDotazy v poradně k Investice

AB

#11318, Je bezpečné a výhodné investovat?, Akcie a investice, 24.9.2020

Je bezpečné a výhodné vstoupit dnes do o Ronda Invest? Děkuji.

Dobrý den,

to je stejné, jako kdybyste se ptal, jestli je bezpečné a výhodné jezdit na motorce. Někdo jezdí autem, jiný na kole či chodí pěšky. Někdo svůj dopravní prostředek používá k cestám do práce a jiný rekreačně pro radost. 

Musíte si napřed ujasnit, jak, proč a do čeho chcete investovat, jaké riziko jste ochoten podstoupit, atd. Pro každého investora je vhodná trochu jiná investice. Obecně je rozumné investovat do oblastí, kterým velmi dobře rozumíte. 

LP

#11126, Finanční poradce mi sjednal životko, investice a nestíhám platit, Akcie a investice, 3.9.2020

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na Váš názor ohledně investičního fondu Conseq. Máme ho 3 roky, hned na začátku jsme splatili vstupní poplatek a nyní bychom tedy měli spořit. Posíláme 1 000 Kč/měs. Vím, že jde o dlouhodobý fond, ale jsme z toho zklamáni, výsledky nejsou dobré a vzhledem k situaci se obávám, že to nebude jinak. Co byste nám poradil? Jsem na rodičovské a 1 000 Kč pro nás není málo (máme ještě další výdaje - IŽP, penzijko, apod.), každopádně mi je jasné, že odstoupení není dobrý nápad, že? Dále jsem se chtěla zeptat na Váš názor na investiku? Mám tam na 3 roky uložené nějaké peníze. To i Conseq nám doporučila poradkyně mých rodičů. Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

upřímně řečeno, finanční poradci si z Vás evidentně udělali tzv. "dojnou krávu". Finanční poradce má z každého investičního životního pojištění a fondů velmi štědrou provizi (obvykle dostávají většinu peněz, co do IŽP a fondů vložíte během prvních 24 měsíců). Proto je výkonnost vašich investic po 3 letech takto nízká (většina vložených peněz šla na provize poradcům). 

Doplňkové penzijní spoření je dobrý produkt (sjednání Vás nic nestálo, měsíčně dostáváte od státu příspěvek až 230 Kč a dalších až 3 600 Kč ročně zpět na daních). Ostatní fondy a IŽP velmi dobře promyslete. Nechte si vyčíslit, kolik peněz byste dostala zpět při výpovědi. O vyčíslení těchto částek požádejte přímo pojišťovny a investiční společnosti (Vašim finančním poradcům se vyhněte obloukem). Někdy může být lepší akceptovat ztrátu hned a poučit se, než do černé díry sypat další peníze. Pro příště si pamatujte, že nikdo to s Vašimi financemi nebude myslet nikdy upřímněji než Vy sama. Používejte selský rozum a nenechte se takto klamat rádoby poradci. 

ZV

#10868, Výpis akcií z CDCP, Akcie a investice, 3.8.2020

Dobrý den, měl jsem akcie z kuponové privatizace vedené na účtu u SCP. Nikdy jsem je neprodal, ale nevím co se s nimi dál dělo a zda jsou ještě použitelné. Na stránkách CDCP jsem se dozvěděl, že s účinností od 1.1. 2020 společnost ukončila poskytování online služby určené k ověření existence majetkového účtu v nezařazené evidenci. Jak tedy informaci o existenci akcií získat? Mám výpis z účtu u SCP k 31.12.1995, ten je mi asi na nic? Děkuji

Dobrý den,

CDCP místo poskytování služeb online zdarma nyní nabízí papírové výpisy zasílané poštou za 500 Kč. Pokud byste měl v tzv. nezařazené evidenci CDCP cenné akcie v hodnotě aspoň nižších tisíců korun, tato investice (spolu s následnými poplatky za zřízení majetkového účtu u CDCP, převod akcií z nezařazené evidence na Váš majetkový účet a prodej akcií) se Vám vyplatí. V opačném případě spíše nikoliv.

T

#10761, Kam uložit 1 mil. Kč?, Spoření, 21.7.2020

Dobrý den, rád bych se vás zeptal, požádal o radu, jak nebo kam investovat naspořené peníze. Jedná se o cca 1 milion korun. Přemýšlím o zlatě, ale nejsem si vůbec jistý. Jelikož s vyvíjející se politickou situací a zadlužováním státu začínám mít strach o své úspory, rád bych uložil své peníze na 3-5 let někam do "bezpečného přístavu". Děkuji za jakoukoliv radu.

Dobrý den,

přijde na to, jaké riziko jste ochoten podstoupit a jaký očekáváte zisk. S růstem potenciálního výnosu roste i riziko ztráty. Zcela bezrizikové jsou bankovní vklady do výše cca. 2,5 mil. Kč, neboť jsou pojištěny proti krachu bank. Nechcete-li podstupovat riziko ztráty, volte termínovaný vklad (nejvyšší úrok nabízí aktuálně J&T Bank, 2,3% pro termín na 5 let).

A pak jsou tu rizikové investice: Nemovitosti, zlato, akcie, dluhopisy, známky, umění, veteráni a další investiční instrumenty. Obecně je dobré se držet třech investičních rad:

  • investujte pouze takové peníze, jejichž ztráta Vás existenčně neohrozí
  • investujte do oblastí, kterým velmi dobře rozumíte
  • nakupujte aktiva v době jejich cenového minima a prodávejte naopak při cenovém maximu (zlato se obvykle nakupuje v dobách ekonomického růstu, kdy je jeho hodnota minimální a prodává se právě teď v dobách krize, kdy je jeho hodnota maximální).
P

#10491, Půjčka na akcie, Akcie a investice, 19.6.2020

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda u nás existuje banka, která nabízí nějaký produkt (půjčku) oproti investovaným akciím. V roce 2016 jsem zainvestoval větší částku do akcií Tesly. Po současném zhodnocení je má investice v řádu nízkých desítek milionů korun. Neplánuji však prozatím jejich prodej, neboť věřím, že v horizontu 5-10 let dojde ještě k výraznému zhodnocení této investice. Díky za odpověď.

Dobrý den,

na úrovni běžného retailu žádná banka úvěr se zástavou akcií nenabízí a obávám se, že ani v sektoru prémiového bankovnictví to nebude možné, neb volatilita hodnot akcií je značná (jak jste se sám přesvědčil u Tesly) a banky do zástav přijímají obvykle pouze tuzemská aktiva.

Články o Investice

Investujete opravdu chytře?

Investujete opravdu chytře?

16.9.2020, Komerční sdělení

…á se o systém pravidel vyvinutý nazákladě zkušeností a analýzy stovek tisíců transakcí společnosti CYRRUS, kterási klade za cíl chránit klientské investice a zajistit jejich dlouhodoběudržitelné zhodnocení. V roce 2011 přichází CYRRUS s novou službouInvestiční strategie, v rámci které klien…

Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic

Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic

16.9.2020, Spoření

…ěnou flexibilitu ocení zejména zkušenějšíinvestoři. Takoví, kteří pravidelně sledují akciový trh či ceny nemovitostí adrahých kovů. A vědí, jak s investicemi správně pracovat. Nový produkt ale můžete využít, i v případě,že se v investičním světě zatím příliš neorientujete. Stejně jako u dop…

Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

19.8.2020, Akcie a investice

…na image firmy a její příznivci, kteří chtějí do projektu vložit peníze,aniž by řešili reálná rizika a šanci na zhodnocení. Zjednodušeně řečeno – investice do Tesly je vsoučasnosti IN. Zejména pro začínající investory, kteří se jí rádi pochlubípřed známými. Analytici přitom upozorňují, že r…

Koronavirový hit? Investice do písní

Koronavirový hit? Investice do písní

22.7.2020, Akcie a investice

…a k nim prodávají. Hipgnosis tak může výhodně získat další písně. Díky klesajícím výnosům dluhopisůa škrtání dividend ve spoustě firem jsou právě investice do písní pro řadu lidízajímavou a velmi atraktivní variantou. Jak kvůli výši a dlouhodobosti svéhozhodnocení, tak kvůli lákavé možnosti…

Do jakých nemovitostí investovat? Podívejte se, jaké 3 varianty vás nikdy nezklamou

Do jakých nemovitostí investovat? Podívejte se, jaké 3 varianty vás nikdy nezklamou

2.7.2020, Reality

…e totiž jejich výnospohybuje mezi 4 až 6 %. Víte ale, do jakých nemovitostí investovat, aby se vámto opravdu vyplatilo? Variant je několik. Že je investice do nemovitostí jednou z nejvýhodnějších,před časem potvrdila studie The Rate of Return on Everything: 1870–2015. Podlejejích výsledků s…Banky v ČR