Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Investice

Investice


Definice Investice

uložení peněz do aktiv, která nám budou přinášet hodnotu po velmi dlouhou dobu, opakem je spotřebaDotazy v poradně k Investice

PL

#8183, Mám dluhy, nikde mi nechtějí půjčit, Osobní a rodinné finance, 2.12.2019

Dobrý den, mám dluhy a nevím jak dál, už jsem na pokraji sil. Nikde mi nechtějí půjčit. Dá se s tím něco dělat? Děkuji

Dobrý den,

lékem na Vaše trápení je změna životní filosofie a především přístupu k osobním a rodinným financím. První pravidlo finanční gramotnosti říká, že si půjčujeme výhradně na investice (např. hypotéka pro vlastní bydlení, úvěr na rozjezd podnikání, atd.). Půjčka je vždy riziková a má smysl ji podstupovat jen tehdy, převažuje-li budoucí užitek tato rizika. Naopak nikdy bychom si neměli půjčovat na běžnou spotřebu, pravidelné výdaje a zbytné položky (dovolená, dárky, elektronika, auto - neslouží-li k výkonu povolání, atd.). 

Platí jednoduché pravidlo: "Kupuji si jen to, na co mám". Chcete si koupit něco, nač nemáte? Bude třeba zvýšit své příjmy (směna navíc, brigáda) nebo snížit ostatní zbytné výdaje (alkohol, cigarety, volnočasové aktivity) a na vysněnou věc si našetřit. Půjčky nejsou řešením. 

T

#8128, Vlastní zdroje, Hypoteční poradna, 25.11.2019

Dobrý den, lze při žádosti o hypotéku zahrnout do vlastních zdrojů i investice například do akcii (vysoká likvidita)? Nebo musím mít vlastní peněžní prostředky pouze na běžném účtě? Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

vlastní zdroje mohou pocházet ze zcela libovolného zdroje. Mimo peněz na účtu můžete např. prodat akcie či jiná svá aktiva, to je plně na Vás. Banka Vám vždy půjčí max. 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti. Zbytek si financujete ze svého zcela dle libosti. 

LH

#8124, Poskytne mi banka další půjčku?, Půjčka, 25.11.2019

Dobrý den, mám půjčku 150 000 Kč u ČSOB chtěl bych půjčit dalších 300 000 Kč. Příjem mám 26 000 Kč měsíčně. Myslíte, že s tímto příjmem půjčku dostanu? Díky moc za odpověď.

Dobrý den,

bude záležet na úroku, době splatnosti a výši splátek. Celkově ze svého příjmu nemůžete dávat na splátky úvěrů více než 45%. Banka při skóringu posuzuje mnoho faktorů (typ bydlení - vlastní/v nájmu, vzdělání, trvalé bydliště, pracovní smlouvu, atd.), nicméně s příjmem 26 000 Kč byste celkový úvěr 450 000 Kč získat mohl. Sám však zvažte, nakolik je rozumné si tolik peněz půjčit na spotřebitelský úvěr. Finančně gramotný jedinec si peníze půjčuje jen za účelem investice (hypotéka na vlastní bydlení, úvěr na rozjezd podnikání), ne na spotřebu (nové auto, vybavení domácnosti, dovolená, dárky).

LE

#8086, Dar pro novorozence, Osobní a rodinné finance, 20.11.2019

Rada bych novorozenci neteře darovala minci. Jaké mám možnosti? Děkuji

Dobrý den,

mince a jiné drobné předměty jsou pro novorozence nevhodné z důvodu rizika spolknutí :) A teď už bez legrace. Nejprve si stanovte, jak hodnotný dar chcete novorozenci darovat a následně se poraďte s rodiči, co by bylo nejvíce potřeba. Jako rodič Vám mohu říci, že jednorázové náklady spojené s příchodem prvního dítěte jsou značné (kočárek, autosedačka, postýlka, lůžkoviny, plenky, oblečení, hračky, atd.) a nejvíce iritující je, když někdo z příbuzenstva své těžce vydělané peníze promění ve zcela nevhodný dar který nejenže nepomůže, ale ještě překáží (byt není nafukovací). 

Mince bude spíše překážet a bude hrozit riziko ztráty či zcizení (nebude-li se jednat o hodnotnou minci v řádu statisíců korun, bankovní úschova/schránka se spíše nevyplatí). Chcete-li darovat pár tisíc korun, přispějte rodičům na kvalitní botičky nebo dětské kroužky (oboje je méně populární než plyšáci, ale více potřebné a neteř Vám za to jednou poděkuje - zdraví a vzdělání jsou nejlepší možné investice). Chcete-li darovat více (desítky tisíc korun), spořte je pod svým jménem a předejte peníze dítěti po dosažení plnoletosti nebo dostudování. Nebo se domluvte s rodiči třeba na stavebním spoření (něco vložíte Vy, něco oni), za 6 let budou peníze opět k dispozici (zhodnocené průměrně o 3,5% ročně) a znovu se rozhodnete, jak dále. 

T

#7912, Nákup na splátky, Půjčka, 4.11.2019

Dobrý den, koupil jsem si fototaparát na splátky a mojí blbostí mi místo splátek byla udělána kreditní karta. Na kartě byl limit 45 tisíc s tím, že od této částky byla odečtena hodnota fotoaparátu. Ovšem ale v internetovém bankovnictví mi tato společnost stále strhává splátky každý měsíc. Ve výsledku tedy místo úroků ho zaplatím dvakrát. Je toto normální?

Dobrý den,

kreditní karty mají velmi vysoké úroky (20-25%) a jsou zcela nevhodné pro půjčování peněz, které nezvládnete vrátit v rámci bezúročného období (max. do 55 dnů od půjčení). Proto je možné, že koupené zboží draze přeplatíte. Elektroniku a jiné spotřební zboží byste nikdy neměl kupovat na úvěr (finančně gramotný člověk si peníze půjčuje jen na investice - např. hypotéka na byt, úvěr na rozjezd podnikání, atd. - něco, co Vám bude generovat příjem nebo šetřit náklady). 

Pokud přesto na nákupu elektroniky na úvěr trváte, sjednejte si v bance spotřebitelský úvěr s úrokem cca 7% a dluh na kreditní kartě jednorázově doplaťte (a následně kartu zrušte).

Články o Investice

Do čeho investovat, když se blíží krize? Máme 4 tipy, které vám pomůžou vydělat

Do čeho investovat, když se blíží krize? Máme 4 tipy, které vám pomůžou vydělat

29.11.2019, Akcie a investice

…pších způsobů, jak se napodobnou situaci připravit, je správné investování. V době blížící se recesenabízí několik zajímavých možností. Možnost1: Investice do drahých kovůPrávě investice do zlata a dalších drahýchkovů je dlouhodobě vnímaná jako vhodné zajištění pro dobu krize. Důvodů jeněko…

Hlavní sezona dopravních nehod je tu. Připravte se na ně s havarijním pojištěním auta

Hlavní sezona dopravních nehod je tu. Připravte se na ně s havarijním pojištěním auta

6.11.2019, Pojištění

…než 10 let. Ve skutečnosti se vám ale může vyplatit také ustarších vozidel. Zejména pokud plánujete větší výdaje, například na bydlení, anečekaná investice do opravy nebo nákupu nového automobilu by narušila vášrozpočet. Důležitější než stáří auta, je tak cena vozu a vaše finančnímožnosti. …

Ani investice do dluhopisů nejsou bez rizika. Podívejte se, jak ho odhadnout

Ani investice do dluhopisů nejsou bez rizika. Podívejte se, jak ho odhadnout

1.11.2019, Akcie a investice

Bezpečný způsob uložení peněz. Tak vnímáspousta lidí investice do dluhopisů. Zejména do těch státních. Jenže stejnějako každá jiná investice ani ta do dluhopisů není bez rizika. A někdy může býti docela vysoké. Podívejte se, podle čeho ho odhadnout a jak si vybrat vhodnédluhopisy k investov…

Češi jsou na špičce ve stavebním spoření. Se „stavebkem” totiž překonají i inflaci

Češi jsou na špičce ve stavebním spoření. Se „stavebkem” totiž překonají i inflaci

30.10.2019, Spoření

…bízí. Při splnění určitých podmínek si poradí i s inflací. V současnosti je tak jediným produktem natrhu, který vám něco takového dokáže zaručit. Investice sice slibují víc, ale zároveň u nichmusíte počítat s rizikem, že výnos nakonec nebude tak vysoký. Nebo že dokonceproděláte. Jiný způsob…

Blíží se další krize? Podle některých odborníků ji způsobí pasivní investování

Blíží se další krize? Podle některých odborníků ji způsobí pasivní investování

2.10.2019, Akcie a investice

…investic neřešíte, do čeho konkrétně vložíte peníze. Pouze sivyberete fond, který kopíruje vybraný burzovní index. Díky tomu máte jistotu,že vaše investice budou mít srovnatelnou výkonnost jako tento index. Znamená to, že narozdíl od aktivního investování nehledáte konkrétní investiční příl…Rychlé odkazy

Banky v ČR