Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Investice

Investice


Definice Investice

uložení peněz do aktiv, která nám budou přinášet hodnotu po velmi dlouhou dobu, opakem je spotřebaDotazy v poradně k Investice

LH

#8942, Daň z prodeje nemovitosti, Daně, 13.2.2020

Dobrý den, mám dotaz ve věci daně z příjmu za r. 2019. V roce 2016 jsme pro potřeby své rodiny koupili byt v osobním vlastnictví, který jsme zrekonstruovali za 600 tisíc. K trvalému pobytu tam byla přihlášena pouze dcera, my jsme zatím měli pobyt na jiné adrese. Z rodinných důvodů jsme byli nuceni v r. 2019 byt prodat za cenu vyšší o 760 tis. Kč než byla cena pořízení bytu. Pořízený byt by nebylo možné bez vložených investic užívat. Následně jsme hned po prodeji tohoto velkého bytu koupili obratem pro potřeby své vlastní rodiny byt menší. Je tedy možné, abychom byli osvobozeni od placení z daně z příjmu za zisk z prodeje bytu, když pořízení bytu + vložené náklady = zisk z prodeje 150 tis. Kč a těchto 150 tis jsme hned v r. 2019 investovali do koupě jiného bytu, který opět rekonstruujeme, ale dcera už tam má opět trvalé bydliště. Lze také vložené investice do toho původního bytu zakoupeného v r. 2016 odečíst ze zisku za prodej? jaké doklady je nutné FÚ předložit k daňovému přiznání, nebo je nutné jiným způsobem o těchto transakcích informovat FÚ? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

při použití peněz z prodeje nemovitosti na řešení vlastních bytových potřeb (do roku od přijetí peněz z prodeje) jste od placení daně z prodeje nemovitosti (resp. daně z příjmu ve výši 15% ze zisku) osvobozena.   

L

#8920, Investice v insolvenci, Exekuce a insolvence, 11.2.2020

Dobrý den, mám insolvenci a mám založený investiční účet. Když budu zhodnocovat peníze, musím zisk hlásit insolvenčnímu správci? Nebo správce může investiční účet zablokovat?

Dobrý den,

příjem z investic je mimořádným příjmem, který se odevzdává insolvenčnímu správci. Naopak změnu hodnoty majetku (zhodnocení investic bez výplaty) hlásit nemusíte. Nezapomeňte, že insolvenci lze řešit nejenom splátkovým kalendářem, ale taktéž zpeněžením majetkové podstaty. Je tak možné, že ins. správce bude požadovat zpeněžení investic.

JV

#8915, Za co platím?, Platba, 11.2.2020

Dobrý den, z mého účtu odchází trvalým příkazem 300 Kč měsíčně na pro mne neznámý účet. V trvalém příkazu má zadaný jen účet kam to posílám. Čislo účtu je 662266-9500016245/2700. Prosím o pomoc a zjištění, kam posílám peníze. Děkuji.

Dobrý den,

bohužel nemůžeme vědět, komu patří tento účet (komu platíme). 300 Kč by odpovídalo minimální platbě za doplňkové penzijní spoření. Nebo by se mohlo jednat o jiné spoření, investice, fondy či pojištění.

M

#8807, Broker Consulting, Hypoteční poradna, 2.2.2020

Dobrý den, potřebuji hypotéku. Jelikož financím příliš nerozumím, tak mi byl doporučen finanční specialista z Broker Consulting. Na druhé návštěvě mi bylo doporučeno založit si spoření OK Smart ETF (smlouva a obstarávání nákupu a prodeje investičních nástrojů) na 22 let se vstupním poplatkem 21 120 Kč a s měsíční splátkou 2 000 Kč. Jelikož jsem ještě nedala trvalý příkaz ke strhávání peněz, tak jsem se chtěla zeptat, jestli mohu od smlouvy odstoupit. Cítím se podvedena. Protože tomu nerozumím tak se bojím, že to nebude pro mě moc výhodné (podle recenzí které jsem si našla). Prosím poraďte mi, jak si nejlépe vybrat hypotéku. Sama přes banky? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Vy poptáváte hypotéku a oni Vám sjednají investice do fondu. Jestli se vše odehrálo tak jak píšete, doporučil bych podat podnět ČNB (odbor ochrany spotřebitele) k prošetření celé záležitosti, neboť by se mohlo jednat o nekalou obchodní praktiku (dle Zákona o ochraně spotřebitele č 634/1992 Sb., §4 Nekalá obchodní praktika). Pokud jste ještě nezaplatila vstupní poplatek (který by pravděpodobně připadl formou provize tomu, kdo Vám produkt sjednal), pak od smlouvy určitě odstupte a více s touto firmou nejednejte. 

Je nutné zdůraznit, že OK Smart ETF není bezrizikovým spořením ale investičním fondem (s rizikový faktorem 4). 

Ohledně hypotéky doporučuji kontaktovat naše hypo specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky. Ozveme se Vám, vše s Vámi podrobně probereme a navrhneme nejlepší možné řešení. Umíme sjednat lepší úrok než byste dostala od bank (díky dojednaným velkoobchodním slevám) a za klienty platíme všechny poplatky (odhad, vklad na katastr, atd.). 

P

#8777, Je úroková sazba přiměřená?, Banka, 31.1.2020

Dobrý den, mám dva dotazy. 1) z kreditni karty 10tisic mi od roku 2013 udělali exekuci na 250tisic. uroky 24-29%. Jsou takové úroky i po 1.12.2016 legální? ..obelhali mě a 8 let jsem věřil, že splácím a přitom jsem splácel něco jiného. 1 banka dala kartu, kontokorent, úvěr 3 společnostem, ale řekli mi, že to dali jen jedné, u které jsem si zařídil spl. kalendář. 2) Mám slušný plat, velmi slušnou pozici, ale exekuce na plat, takže v reálu velmi neslušný plat. Chci vyhlásit insolvenci, ale mám záznam v RT k vůli konopí. Žádná hospodářská tr. činnost, žádné závazky vůči státu. Nemohu si dovolit zveřejnit můj TR, jinak přijdu o práci a insolvence je k ničemu. Je stále povinnost předkládat/zveřejňovat TR? Dá se na něčem takovém domluvit se soudcem? Jsem docela zoufalý. Předem mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

úroky na kreditních kartách běžně dosahují 20-25%. Není to v žádném případě nelegální, výše úroku je věcí dohody mezi poskytovatelem půjčky a dlužníkem. Pokud s úrokovou sazbou nesouhlasíte, smlouvu nepodepisujte a úvěr nečerpejte.

Úrokové sazby bank odpovídají rizikovosti produktů - hypotéky (zajištěny zástavním právem k nemovitosti, se splatností 30 let a na investice do vlastního bydlení) se nabízejí s úrokem 2,5-3,5%, spotřebitelské úvěry (bez zástavy, na spotřebu) s úrokem 5-10%, kontokorent (bez zástavy, na překlenutí problémů s možností čerpání kdykoliv) s úrokem 15-20%, kreditní karty (otevřený úvěrový účet s bezúročným obdobím - nejrizikovější) 20-25%. I proto se kreditní karta dá charakterizovat jako dobrý sluha, ale zlý pán

Se slušným platem splatíte bez problémů dluh 250 000 Kč i bez insolvence (v insolvenci byste pobíral ještě méně než v exekuci a navíc byste musel platit měsíčně navíc min. 1 100 Kč insolvenčnímu správci + poplatky za podání návrhu a náklady na přezkum pohledávek). Na zamlčení záznamů z rejstříku trestů se určitě domluvit nedá.

Články o Investice

Jak správně investovat peníze: 3 základní pravidla, která vám pomohou vydělat

Jak správně investovat peníze: 3 základní pravidla, která vám pomohou vydělat

21.2.2020, Akcie a investice

…de zrovna klesat bitcoin nebo akcie, porostenaopak zlato a nemovitosti. Předem si také promyslete, jak odvážná budevaše strategie. Podle toho své investice rozdělte do jednotlivých oblastí. Pamatujte přitom, že: Odvážnější investice slibují většízisk, ale zato je vyšší riziko, že propadnou.…

Investiční životní pojištění může přijít o státní podporu. Kvůli žalobám od klientů

Investiční životní pojištění může přijít o státní podporu. Kvůli žalobám od klientů

27.1.2020, Pojištění

…ce pravda, že rizikové životní pojištěnívám nepomůže vytvořit si finanční rezervu pro pozdější věk, jenže od toho tujsou jiné produkty. Například investice. Anebo už zmíněné penzijní spoření či stavebníspoření. Obě nabízí státní zvýhodnění podobně jako investiční životnípojištění, oproti ně…

Do čeho investovat v roce 2020? Situace nahrává zlatu i nemovitostem

Do čeho investovat v roce 2020? Situace nahrává zlatu i nemovitostem

24.1.2020, Akcie a investice

…sílilo o téměř 17% platina o zhruba 22% a paladium dokonce o 52% Bodovaly i nemovitosti a akcieVelice dobře si loni vedly také dalšíkonzervativní investice. Například ty do nemovitostí. V České republice sejejich cena zvedla o zhruba 8% a aktuálně jsou podle České národní bankynadhodnocené …

Roste zájem o chaty a chalupy. Některé nemovitosti stojí i stejně jako pražský byt

Roste zájem o chaty a chalupy. Některé nemovitosti stojí i stejně jako pražský byt

13.1.2020, Reality

… využívat většinu roku. Jejich majitelé je obvyklesnadno pronajmou nejen v zimní a letní sezoně, ale i na jaře a zkraje podzimu. Tím pádem se jim investice dřív vrátí. A díkydalšímu růstu cen vydělají také na případném prodeji. Pozorna správnou zástavuProblémem při nákupu rekreačních nemovi…

Češi a investování: Většinou sází na opatrnost. A u toho zbytečně riskují

Češi a investování: Většinou sází na opatrnost. A u toho zbytečně riskují

27.12.2019, Akcie a investice

…ahu, že listopadová inflace byla 3,1%.Úroky na spořicích účtech i termínovaných vkladech se totiž pohybují hlubokopod touto hladinou. Spoření vs. investice= jistota vs. větší zhodnoceníVhodnějším řešením je stavební spoření. Díky státní podpoředokáže inflaci překonat a peníze tak neztrácí s…Rychlé odkazy

Banky v ČR