Slovník osobních a rodinných financí


Definice Investice

uložení peněz do aktiv, která nám budou přinášet hodnotu po velmi dlouhou dobu, opakem je spotřebaDotazy v poradně k

AC

#15966, Dala jsem peníze do rizikové investice, Akcie a investice, 29.11.2021

Dobry den, prosim o radu, ako mozem ziskat svoje peniaze spät. V juni som robila jeden prevod brokerovi. Banka ma neupozornila na riskantny prevod. V juli som poziadala moju banku na Slovensku o vrateni penazi, zial do dnesneho dna som neobdrzala ziadnu obpoved. Zatial dakujem.

Dobrý den,

investice jsou vždy rizikové (bezriziková investice neexistuje). Před zahájením investování by s Vámi broker měl uzavřít komisionářskou smlouvu a měl by Vás nechat vyplnit investiční dotazník (aby správně vyhodnotil vaše zkušenosti a rizikový profil a dle toho Vám doporučil vhodné produkty). 

Pokud se tak nestalo a broker pochybil, je třeba se domáhat případné náhrady škody přímo u brokera. Banka Vám pouze realizovala příkaz k platbě (není vaším opatrovníkem a nemá v popisu práce Vás upozorňovat na rizikové investice). 

Došlo-li ze strany brokera k podvodu, je třeba vše nahlásit Policii (ani s tímto vám banka nepomůže - není její starostí, komu posíláte peníze).

MB

#15953, Nebanka, Akcie a investice, 28.11.2021

Dobrý den, má někdo zkušenost z firmou Nebanka? Chci něco vložit a mám obavy, jestli fungujou tak jak mají na stránkách. Prosím spěchá.

Dobrý den,

Nebanka zprostředkovává různě rizikové investice. Pokud víte co děláte (jaké podstupujete riziko), směle do toho. V posledních letech ale mnoho lidí investovalo své peníze do velmi rizikových instrumentů (např. dluhopisy často neznámých malých firem) a realizovali značné ztráty. Je třeba nezapomínat, že jako držitel dluhopisu (či investor skrz půjčku) přebíráte všechna rizika podnikatelského subjektu (když projekt zkrachuje, investoři o své peníze přijdou).

V

#15745, Investování v insolvenci, Akcie a investice, 31.10.2021

Pokračování dotazu č. 15741: Dobrý den, v insolvenci mi strhávají pořád stejně bez ohledu na to, kolik si vydělám. Chci investovat 1 000 Kč měsíčně. Rezervu mám. Děkuji za odpověd z předchozího dotazu.

Dobrý den,

děkuji za doplnění, ale odpověď je stále stejná. Platná legislativa nepočítá s tím, že by dlužníkovi v insolvenci zůstávaly peníze na investice. Nepostižitelnost investic tak není garantována a zlato by mohlo být použito na umoření vašich dluhů. Tedy investovat v insolvenci obecně můžete, ale riskujete ztrátu.

V

#15741, Investování v insolvenci, Akcie a investice, 30.10.2021

Dobrý den, chci investovat každý měsíc do zlata. Mohu investovat i když jsem v insolvenci?

Dobrý den,

obecně se nepočítá s tím, že by dlužníkovi v insolvenci zůstávaly peníze na investování. Nebylo by to pro Vás ani výhodné, neboť nakupování zlata v takto malém rozsahu (za pár stokorun až nižší tisíce - více Vám v insolvenci nezůstává) je velmi nevýhodné (čím menší slitek, tím vyšší transakční náklady za nákup/prodej). 

Každý by měl mít rezervu ve výši 3-6 násobku pravidelných měsíčních výdajů. Dokud tuto rezervu nenaspoříte, doporučuji s investicemi posečkat.

ML

#15737, Mám si koupit dluhopisy?, Akcie a investice, 30.10.2021

Dobrý den, prosím, chtěla bych znát váš názor na investici do korporátních dluhopisů REDSTONE Invest. nabízené bankou Creditas. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

neznám vaše majetkové a rodinné poměry, rizikový profil ani investiční horizont. Bez znalostí těchto detailů Vám nemohu zodpovědně poradit, zdali je pro Vás investice do korporátních dluhopisů vhodná a pokud ano, jestli volit zrovna Redstone. 

Redstone je developer a stavebnictví je dnes jako jízda na horské dráze. Rostou ceny prodávaných nemovitostí, rostou i ceny stavebních materiálů. Kdo postavil za levnější vstupy a nyní prodává za vyšší ceny, je na tom velmi dobře. Naopak kdo v minulosti vyprodal projekty za nižší ceny a nyní je staví za vyšší ceny, může mít vážný problém. 

Články o

Průzkum: Tři čtvrtiny Čechů si v investování nevěří

22.11.2021, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

…zalo správně vyhodnotit, že to nelzeurčit. Rizikovost investic si uvědomuje jen třetinalidíPodobně mylnou představu mají lidé také o tom,jak jsou investice rizikové. To, že při investování nejsou na rozdíl odspoření výnosy zaručené, si uvědomuje jen přibližně třetina lidí. Zbylých 65 % si n…

Úroky na spořících účtech explodují po rozhodnutí ČNB

5.11.2021, Osobní a rodinné finance, Autor: Petr Jermář

…2021. Úrok u EQUA spořicího účtu HIT se zvýší z 0,4% na 1,5%. Tato úroková sazba je ale podmíněna využíváním služeb banky - platbami kartou, nebo investicemi. Raiffeisen Bank zvyšuje od 1. prosince sazbu svého spořicího ekonta XL s bonusem z 0,4% nejvýše na 1,5% p.a. Tato sazba ale platí je…

Úroky na spořicích účtech začaly znovu růst. Víte, kde dosáhnete i na 1%?

4.10.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

…razit. A zmíněný rozdíl tak klesne. Přesto počítejte s tím, že spořicí účet vašepeníze před inflací plně neochrání. V současnosti to dokáží pouze investice astavební spoření, kde se díky státnímu příspěvku šplhá zhodnocení i přes 4 %. Přesto má spořicí účet svůj smysl. Je ideálním místem, k…

Zonky hlásí konec manuálních investic. Zůstává jen Rentiér

27.9.2021, Půjčka, Autor: Jan Budín

Vyberete si úvěr, do kterého chceteinvestovat, a pošlete peníze na účet. Zhruba tak běžně fungují investice dopůjček. V případě společnosti Zonky už to ale neplatí. Tento zprostředkovateltotiž od listopadu možnost manuálních investic ruší. Jejím klientům tak zbývájen služba Rentiér, která p…

Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

8.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

…vody, proč lidé méně spořili,patří: omezení provozu škol a školek,kvůli kterému se lidé museli doma starat o děti a nemohli tolik chodit dopráce, investice do vybavení, které dětipotřebují pro distanční výuku, nemoc nebo smrt blízkého člověka,které obvykle vede ke snížení příjmů domácnosti…