Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Investice

Investice


Definice Investice

uložení peněz do aktiv, která nám budou přinášet hodnotu po velmi dlouhou dobu, opakem je spotřebaDotazy v poradně k Investice

N

#11870, Půjčka po exekuci, Půjčka, 22.11.2020

Dobrý den, loni v březnu jsem splatila exekuci vedenou na mé jméno (nezaplaceny svoz odpadu z doby, kdy jsem byla nezletilá). Jsem poslední dva roky zaměstnána, poslední rok a půl u jednoho zaměstnavatele se smlouvou na dobu neurčitou. Čistý příjem mívám kolem 33 000 Kč a chtěla bych si půjčit u Air Bank malý obnos (20 000 Kč). Protože bydlím v podnájmu, kde si majitel nepřeje trvalý pobyt, mam trvalý pobyt nahlášený od 15 let na obecním úřadě. Bude nějaký z těchto faktorů problémem při získání půjčky? Žádné další půjčky nemám, v říjnu jsem si dokonce platila výpis z centrální evidence exekucí a SOLUSu a nikde nemám záznam, všechny závazky na mé jméno poctivě platím.

Dobrý den,

rok po doplacení exekuce Vám s největší pravděpodobností nikdo peníze nepůjčí. I kdybyste měla možnost půjčku získat, doporučoval bych velmi zvážit, zda má smysl si půjčovat 20 000 Kč. Nač potřebujete tyto peníze? Půjčovat bychom si měli výhradně na investice (např. pořízení vlastního bydlení na hypotéku). Půjčovat si takto malé částky na spotřebu (nábytek, elektronika, dárky, dovolená, jiné běžné výdaje) není moudré.

ZP

#11863, Do čeho mám investovat?, Akcie a investice, 21.11.2020

Dobrý den, je mi 57 let a mám fondy ve dvou bankách, kam vkládám měsíčně peníze, aby se mi zhodnotily. Pokud bych rád investoval i jinde nebo jinak aby se mi peníze ještě víc zhodnotily, rád bych věděl, co by bylo nejméně rizikové a hodilo se pro mě. Ještě stále pracuji. A pár let budu. Nerad bych naletěl podvodníkům, párkrát už se mi to stalo. Navíc mne často obtěžují spam emaily z ciziny, kde mi různé společnosti nabízejí, abych investoval do nich, přestože je neznám a nikdy jsem je nekontaktoval. Obvykle jde o firmy z USA a Ruska. Občas mi i volají. Někdy i Češi co předstírají, že jsou z ciziny a chtějí ode mě peníze a investice. Nevím kde přišli k mému telefonu a emailu ale dost mne to obtěžuje. Je proto tomuhle nějaká obrana? Slyšel sem i o bitcoinech a rád bych se o tom dozvěděl více, jelikož mi to taky dříve nabízeli, ale nešel jsem do toho kvůli tomu, že o tom moc nevím. Děkuji za odpověď. 

Dobrý den,

neexistuje jedna univerzální rada, do čeho je nejlépe investovat. Každá investice má svá pro a proti. Riziko je přímo úměrné očekávanému zisku. Určitě nereagujte na žádné nabídky z ciziny ani od Čechů, kteří se Vás takto snaží kontaktovat (ve většině případů se jedná o podvod). Nejlepší obranou proti těmto nevyžádaným telefonátům a emailům je všechny hovory ignorovat, vůbec se s nimi nebavit a hned telefon pokládat. Taktéž nereagujte na emaily a označujte je za spam. Bitcoin je vysoce riziková záležitost. Můžete hodně vydělat, ale taktéž přijít o všechno. 

Do čeho tedy investovat? Akcie, dluhopisy, fondy, nemovitosti, komodity, zlato, umění, atd. Je mnoho možností. Abych Vám byl schopen dobře poradit, musel bych znát mnoho detailů (jaké jsou vaše majetkové a rodinné poměry, jaký je váš rizikový profil, co od investice očekáváte, jakému oboru dobře rozumíte, co by Vám udělalo radost, atd.). 

V případě zájmu o osobní konzultaci (980 Kč/hod) mne prosím kontaktujte přes email petr.jermar@banky.cz

JB

#11862, Ručitel po insolvenci, Půjčka, 21.11.2020

Dobrý den, chci se zeptat, zdali mi muže matka ručit za půjčku na cokoliv, když byla v insolvenci. Dluh má už skoro dva roky splacený.

Dobrý den,

takového ručitele banka velmi pravděpodobně odmítne. Velmi dobře zvažte, zda je rozumné si brát půjčku, kterou svými silami pravděpodobně nebudete schopna splácet (jinak by po Vás banka nežádala ručitele). Půjčka vždy představuje riziko. Finančně gramotný člověk by si měl půjčovat výhradně na investice (např. nákup nemovitosti na hypotéku).

BK

#11790, Investice do kryptoměn, Akcie a investice, 16.11.2020

Dobrý den, jak mám zkontrolovat, zda si někdo na mě nevzal půjčku? Poskytla jsem kopii OP a kopii výpisu z účtu při sjednání smlouvy o investování s kryptoměnami. Je mi 65 let, udělala jsem hloupost, nemohu si půjčku dovolit. Co mohu dělat?

Dobrý den,

investice do kryptoměn jsou vysoce rizikové. Neznám váš rizikový profil (zdali Vám riziko nevadí či ho přímo vyhledáváte), ale většina seniorů je risk averzní. Investovat byste vždy měla pouze takové množství peněz, jehož ztráta Vás existenčně neohrozí (je třeba počítat s tím, že můžete přijít o vše). Na takto rizikové investice si nikdy nepůjčujte.

Půjčku online lze sjednat za určitých okolností po předložení kopie OP z obou stran, kopie dalšího dokladu totožnosti z přední strany a výpisu z účtu. Na Vámi poskytnuté kopie by tak nemělo být možné si půjčku sjednat, nicméně můžete pro klid duše požádat o výpisy z BRKI a NRKI.

V

#11760, Mohu si založit majetkový účet?, Akcie a investice, 12.11.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli mám oprávnění si založit majetkový investiční účet (u brokerů, v bance), pokud jsem studentem ze státu mimo EU. Dá se otevřít účet za předpokladu, že nemám zdroje příjmů (nemám ani DIČ), ale jsem daňovým rezidentem ČR? Předem moc děkuji.

Dobrý den,

majetkový účet pro investice (nákup akcií, dluhopisů a jiný instrumentů) si může zřídit kdokoliv. I student bez příjmů. DIČ mají pouze plátci DPH (OSVČ a firmy s obratem nad 1 mil. Kč) - toto s investicemi na kapitálovém trhu nemá nic společného. 

Články o Investice

Investice do nemovitostí dostupné pro každého? Pomůžou startupy

Investice do nemovitostí dostupné pro každého? Pomůžou startupy

11.11.2020, Reality

Stabilní, bezpečné a přinášející poměrněvysoké zhodnocení. Takové jsou investice do nemovitostí. Výzkumy ukazují, žedlouhodobě přinášejí druhý nejvyšší zisk hned po akciích. Zajímavé zhodnocení slibují investice donemovitostí hned ze 2 důvodů: Hodnota domů, bytů, ale ikomerčních budov rok o…

Spoření? Lidé si podle průzkumu nejčastěji odkládají 1 000 až 3 000 měsíčně

Spoření? Lidé si podle průzkumu nejčastěji odkládají 1 000 až 3 000 měsíčně

4.11.2020, Spoření

…t nejdřív v 60 letech. Pokud je vyberete dřív, přijdete ostátní příspěvky i výnosy z nich a musíte vrátit slevy na dani. Větší zhodnocení slibují investiceDalší možnosti, jak zhodnotit peníze, už sepojí s investicemi. A tedy s větším či menším rizikem. Zato ale nabízejívýraznější zhodnocení…

Investujete opravdu chytře?

Investujete opravdu chytře?

16.9.2020, Komerční sdělení

…á se o systém pravidel vyvinutý nazákladě zkušeností a analýzy stovek tisíců transakcí společnosti CYRRUS, kterási klade za cíl chránit klientské investice a zajistit jejich dlouhodoběudržitelné zhodnocení. V roce 2011 přichází CYRRUS s novou službouInvestiční strategie, v rámci které klien…

Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic

Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic

16.9.2020, Spoření

…ěnou flexibilitu ocení zejména zkušenějšíinvestoři. Takoví, kteří pravidelně sledují akciový trh či ceny nemovitostí adrahých kovů. A vědí, jak s investicemi správně pracovat. Nový produkt ale můžete využít, i v případě,že se v investičním světě zatím příliš neorientujete. Stejně jako u dop…

Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

19.8.2020, Akcie a investice

…na image firmy a její příznivci, kteří chtějí do projektu vložit peníze,aniž by řešili reálná rizika a šanci na zhodnocení. Zjednodušeně řečeno – investice do Tesly je vsoučasnosti IN. Zejména pro začínající investory, kteří se jí rádi pochlubípřed známými. Analytici přitom upozorňují, že r…Banky v ČR