Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Pojištění

Pojištění


Definice Pojištění

závazek pojistitele vyplatit pojistníkovi náhradu škody/sjednaný obnos v případě realizace rizika/pojistné události, je doporučeno sjednávat pojištění pouze pro ta rizika, jejichž realizace by výrazně ovlivnila náš životní standard (smysl má pojistit vlastní střechu nad hlavou proti požáru a ne zlomeninu ruky u dětí)


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Pojištění

O

#9043, Přechod z penzijního připojištění do doplňkového penzijního spoření, Spoření, 22.2.2020

Dobrý den, rád bych se zeptal na daňové odpočty, když bych přecházel z penzijního připojištění do doplňkového penzijního spoření. V minulých letech jsem využíval maximální možný odpočet z plateb PP, ale říkal jsem si, zda vzhledem k téměř nulých výnosům samotného penzijního fondu nepřejít do nového typu přípravy na penze. Tento přechod by ale de facto znamenal vypovědět současnou smlouvu - jak to pak bude se státními příspěvky, úroky z nich a taky s daňovými odpočty využíváním odečtu nově 24 tis ročně - to budu muset vše za 10 let zpětně vrátit/dodanit? A rád bych se ještě zeptal pak na případné jednorázové vyrovnání (při splnění všech podmínek) - platí se z něho 15% daň (ze všeho i mých vkladů) nebo ne? Bohužel jsem našel protichůdné odpovědi a jednoduchou oficiální odpověď třeba od MF jsem nenašel. Předem děkuji!

Dobrý den,

přechod z penzijního připojištění (transformované fondy) do doplňkového penzijního spoření (účastnické fondy) je možné uskutečnit kdykoliv bez jakékoliv penalizace (nepovažuje se to za ukončení smlouvy, nepřicházíte o státní podporu, nic nevracíte ani nedaníte). 

V případě ukončení penzijka řádným způsobem formou jednorázového vyrovnání se daní 15% příspěvky zaměstnavatele a výnosy, nikoliv Vaše vklady.

J

#9038, Když přestanu splácet hypotéku, Hypoteční poradna, 22.2.2020

Dobrý den, známého syn má hypotéku 2,5 mil Kč, ručí domem. V domě bydlí jeho matka s manželem a část domu pronajímá. Trvalý pobyt tam má ještě jeho manželka, která tam fyzicky nebydlí, a se kterou se rozvádí. V současné době se jeho syn odhlasil se zdravotního a sociálního pojištění a odešel za prací do Brazílie. Zajímalo by mě kdo a v jakém pořadí by splacel jeho dluh vůči bance. Děkuji

Dobrý den,

hypotéka není dědictví, není tady žádné nástupnické pořadí v rámci rodiny. Buď budou účastníci úvěrové smlouvy splácet nebo banka prodá dům v zástavě a z výtěžku umoří svou pohledávku vůči dlužníkovi.

TK

#9024, Exekuce a blokace účtu, Exekuce a insolvence, 20.2.2020

Dobrý den, mám exekuci za zdravotní pojištění a také za neuhrazené pokuty u dopravního podniku. Peníze tedy po mně chce více exekutorů. Nastoupil jsem do nové práce, kde jsem ještě nedokončil svůj první odpracovaný měsíc, ale už mi nadřízený sdělil, že dostali správu od nějakého exekutora s tím, že mi mají strhávat část mzdy a nechávat pouze nezabavitelné minimum. Musím si do konce měsíce založit účet, aby mi měli kam poslat zbytek mé výplaty. Dluhy budu splácet přibližně rok, pokud by mi strhávali jen ze mzdy a nechávali mi nezabavitelné minimum. Rád bych se zeptal na tyto otázky: 1.) Když mi exekutor "A" bude strhávat přímo ze mzdy a nechá mi zázrakem účet na pokoji, ale exekutor "B" mi účet zablokuje, jak se můžu proti tomuto zablokování bránit a popřípadě, jak dlouho to potrvá, aby jsem měl přístup alespoň k mému nezabavitelnému minimu? 2.) Když by si má přítelkyně založila druhý účet, kde by neměla své peníze, ale chodilo by tam pouze mé nezabavitelné minimum, může ho exekutor "A" či "B" zablokovat? Popřípadě, dalo by se odblokování v tomto případě řešit nějak rychleji než v případě, že by účet byl na mé jméno? 3.) Pokud by si má přítelkyně založila tento druhý účet pouze na mou výplatu, nebyl by nijak ohrožen její první účet, který používá ona a nejsou na něm žádné mé peníze?

Dobrý den,

exekutor Vám může blokovat i účet, na který Vám chodí pouze nezabavitelná část mzdy (Vy se následně můžete domáhat vylučovací žalobou navrácení peněz, ale je to proces na měsíce). Stejně tak exekutor může obstavit i cizí účet, kde se nalézají Vaše peníze (např. vedený na jméno přítelkyně). V ČR bohužel chybí institut chráněného účtu, který by dlužníky v exekucích nevylučoval z bezhotovostního platebního styku.

DM

#9010, Pojištění a sleva na dani, Pojištění, 19.2.2020

Dobrý den, doposud mi nepřišlo potvrzení ohledně odpočtu do daní z pojistné smlouvy. U koho bych to mohl urgovat? Děkuji.

Dobrý den,

toto urgujte u pojišťovny, kde máte vedenou pojistnou smlouvu.

M

#8952, Vyplatí se mi podat daňové přiznání?, Daně, 14.2.2020

Dobry den, mam dotaz ohledne danoveho priznani, zda-li se mi jej vyplati podat. Jsem student, 25let. V prubehu roku 2019 jsem pracoval v lednu u jednoho zamestnavatele (HPP), pak mesic jsem si sam zaplatil zdravotni pojisteni, a pote jsem byl veden na UP. Do prace jsem nastoupil v kvetnu, byl jsem az do konce roku (taktez HPP) slevu na studentu jsem uplatnil u noveho zamestnavatele az asi od listopadu (studentem jsem byl od srpna 31.8.2019, predtim v r 2019 nikoliv). Musim podotknout, ze prijem jsem mel vzdy vyssi nez 10tis hrubehu. Dekuji a preji hezky den

Dobrý den,

daňové přiznání se Vám určitě vyplatí, neb jste v průběhu roku 2019 nevyčerpal celou slevu na poplatníka (24 840 Kč), kterou nyní můžete získat jako daňový přeplatek.

Články o Pojištění

Jak vybrat nejlepší povinné ručení na auto i motorku? Pamatujte, že nejlevnější nemusí být nejlepší

Jak vybrat nejlepší povinné ručení na auto i motorku? Pamatujte, že nejlevnější nemusí být nejlepší

24.2.2020, Pojištění

…k vybrat to opravdu nejlepší povinné ručení? Rozhodně seneřiďte jen podle ceny, kritérií je mnohem víc. Celý (a správný) název povinného ručení jepojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Z toho vyplývá i zaměření tétopojistky – nechrání primárně vás, ale všechny okolo. Řeší totiž škody, kt…

Jak správně investovat peníze: 3 základní pravidla, která vám pomohou vydělat

Jak správně investovat peníze: 3 základní pravidla, která vám pomohou vydělat

21.2.2020, Akcie a investice

…aopak snažíte vydělat tím, ževložíte své peníze do konkrétních projektů nebo komodit. Na rozdíl od spořeníale nejsou vaše finance chráněné žádným pojištěním. Proto musíte počítat i s rizikem, že proděláte. Můžete ho však jednoduše minimalizovat. Stačídodržet 3 základní pravidla, jak peníze …

Termínované vklady loni nevydělávaly. Jejich obliba přesto roste

Termínované vklady loni nevydělávaly. Jejich obliba přesto roste

14.2.2020, Spoření

…tinu navíc. Tyto peníze se neúročí a záleží tak pouze na hospodařenízáložny, jestli se zhodnotí nebo znehodnotí. Navíc se na ně nevztahuje zákonnépojištění vkladů. ČNB počítá s poklesem inflacePrávě kvůli neúročenému členskému vkladu je faktický výnos uzáložen o něco menší než uváděná úroko…

Nejčastější pojistka? Pojištění odpovědnosti prohrává s pojištěním domácnosti i s „životkem”

Nejčastější pojistka? Pojištění odpovědnosti prohrává s pojištěním domácnosti i s „životkem”

12.2.2020, Pojištění

Povinné ručení, pojištění domácnosti a úrazové pojištění. Tojsou tři nejčastější pojistky, které mají lidé v Česku sjednané. Naopak jetéměř nezajímá pojištění právní ochrany nebo schopnosti splácet. Ukázal tonedávný průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit. Prvenství povinného …

Nezapomeňte využít slevy na dani a snižte si daňovou povinnosti

Nezapomeňte využít slevy na dani a snižte si daňovou povinnosti

30.1.2020, Daně

…m při soustavné přípravě nabudoucí povolání, dávky sociální péče, dávky pomoci v hmotné nouzi a příspěvekna péči, státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem,státní příspěvky podle zákona o stavebním spoření apod. Příklad: Paní Nováková byla na rodičovské dovolené doříjn…Rychlé odkazy

Banky v ČR