Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Pojištění

Pojištění


Definice Pojištění

závazek pojistitele vyplatit pojistníkovi náhradu škody/sjednaný obnos v případě realizace rizika/pojistné události, je doporučeno sjednávat pojištění pouze pro ta rizika, jejichž realizace by výrazně ovlivnila náš životní standard (smysl má pojistit vlastní střechu nad hlavou proti požáru a ne zlomeninu ruky u dětí)


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Pojištění

KM

#14868, Srážka ze mzdy, Daně, 20.7.2021

Dobrý den, dělám na poloviční úvazek, moje čisté mzda byla 7 476 Kč, ale paní účetní mi srazila 3 017 Kč a vyplatila pouze 4 459 Kč. Je tohle v pořádku? Může mi strhnout tolik? Děkuji.

Dobrý den,

co přesně myslíte onou srážkou? Bavíme se o výpočtu čisté mzdy (sociální a zdravotní pojištění, zálohy na daň z příjmu) nebo o srážkách v exekuci či insolvenci? 

K

#14864, Ukončení životního pojištění, Pojištění, 19.7.2021

Dobrý den, mám smlouvu životního pojištění, daňově uznatelnou, kterou jsem se rozhodla předčasně ukončit. V květnu mi bylo 60 let a smlouvu jsem platila déle než 5 let. Je pravda, že pokud splňuji tuto podmínku, nemusím nic dodaňovat? Díky.

Dobrý den,

pokud životní pojištění ukončíte po dosažení min. 60 let a odspoření min. 5 let, nemělo by se jednat o předčasně ukončené pojištění s negativními daňovými důsledky.

A

#14838, ELDP a zápočtový list, Daně, 16.7.2021

Dobrý den, u zaměstnavatele jsem pracovala od 1.9. 2020 do 30.6. 2021. Do dnešního dne jsem dostala pouze potvrzení o zdanitelných příjmech a evidenční list na důchodové pojištění, které je pouze od 1.1.2021 do 30.6.2021. Nemám ještě nárok na zápočtový list a evidenční list na důchodové pojištění od 1.9.2020 do 32.12.2020? Předem děkuji za odpověď, je to má první práce.

Dobrý den,

evidenční list by Vám zaměstnavatel měl vystavit neprodleně po ukončení pracovního poměru (předkládá se v novém zaměstnání, jinak Vám k ničemu není). Pokud se Vám z příjmu v roce 2020 srážely sociální odvody (nepracovala jste např. jen na DPP s výdělkem do 10 000 Kč/měsíc), máte nárok na ELDP za rok 2020. Taktéž Vám za rok 2020 mohla vzniknout povinnost podat daňové přiznání. Pokud Vám zaměstnavatel předal Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2020, neprovedl Vám roční zúčtování daní (možná máte povinnost podat daňové přiznání, jehož nepodáním byste nejen porušila své povinnosti, ale možná se tím i připravila o daňový přeplatek). Doporučuji náš článek Jak vyplnit daňové přiznání.

TD

#14818, Mohu změnit penzijní společnost?, Spoření, 15.7.2021

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám staré penzijní připojištění z roku 2010 u KB. Za prvé bych chtěla transformovat penzijko do nového penzijního spoření a za druhé bych ho chtěla převést k jiné bance, protože zhodnocení u KB mi přijde malé. Šlo by to převést k jiné bance aniž bych přišla o státní podporu a dosavadní zhodnocení nebo ho musím zrušit a udělat si úplně nové? Děkuji

Dobrý den,

převod ze starého transformovaného fondu (penzijní připojištění) do nového účastnického fondu (doplňkové penzijní spoření) a následnou změnu penzijní společnosti můžete učinit kdykoliv bez ztráty podpory a výnosů (nejedná se o předčasné ukončení spoření, při kterém byste musela tyto výhody vracet). 

MH

#14787, Má penzijní spoření smysl?, Spoření, 12.7.2021

Dobry den, jsem OSVC a chtela bych nekde sporit cca 3 000 Kc mesicne. Penzijni pripojisteni mi prijde trosku stary pristup. Je mi 40 let. Dekuji moc za info.

Dobrý den,

doplňkové penzijní spoření je velmi dobrý způsob spoření právě pro částku 3 000 Kč/měsíc. Určitě nejde o nic zastaralého či překonaného, právě naopak. K Vámi ukládaným 3 000 Kč Vám stát každý měsíc přidá příspěvek 230 Kč a v rámci daňového přiznání si budete moci snížit daňový základ o 24 000 Kč (dostanete formou daňového přeplatku dalších 3 600 Kč/rok). Na výběr máte dynamické, vyvážené a konzervativní fondy.

Články o Pojištění

Zájem o pojištění nemovitostí rekordně roste. Kvůli tornádu

Zájem o pojištění nemovitostí rekordně roste. Kvůli tornádu

19.7.2021, Pojištění

…í růst sjednanýchsmluv o desítky procent. A některé dokonce zaznamenaly dvojnásobný nárůst. „Ještě v týdnu, kdy tornádo udeřilo, si u nássjednalo pojištění majetku přes 1 129 lidí. Další týden už to bylo 1 361sjednaných smluv. To je téměř dvojnásobek oproti týdnu před tragickýmiudálostmi,“ …

Půjčky v rodině? Třetině lidí se kvůli nim zhoršily vztahy s blízkými

Půjčky v rodině? Třetině lidí se kvůli nim zhoršily vztahy s blízkými

12.7.2021, Půjčka

…špatné zkušenosti. Že doplatili na uzavření nevýhodného finančního produktunebo služby, uvedlo 55 % oslovených. Zpravidla se jednalo o půjčky nebopojištění. Čtyři pětiny z nich vidí chybu v tom, ženedostali správné informace. Predátorů výrazně ubyloHistoricky bývaly problematické zejména mi…

5 tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

5 tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

7.7.2021, Komerční sdělení

Autonehoda může potkat i toho nejlepšíhořidiče. Proto je vhodné si kromě povinného ručení sjednat také havarijnípojištění. Pokryje vám škody, které si sami způsobíte na vlastním autě. Jdevšak o výdaj navíc, kterému se většina motoristů stále snaží vyhnout. Poradímevám, jak na havarijním poj…

Obliba stavebka mírně klesla. I přesto je dál nejpopulárnějším spořením

Obliba stavebka mírně klesla. I přesto je dál nejpopulárnějším spořením

28.6.2021, Spoření

…estičních produktůDrahé kovy 58 % Stavební spoření 55 % Penzijní spoření 48 % Spořicí konto 39 % Akcie, obligace 38 % Podílové fondy 36 % Životní pojištění 34 % Kryptoměny 32 % Termínovaný vklad 25 % Spoření „do matrace“ 22 % Investice do zlata jako jistota? Spíše naopakZástupce Asociace če…

Kuchyně na splátky aneb jak financovat rekonstrukci kuchyně

Kuchyně na splátky aneb jak financovat rekonstrukci kuchyně

22.6.2021, Komerční sdělení

…azbu, pokud se rozhodnete dát přednost ekologicky úsporné technologii. Dnešním standardem je sjednání těchto druhůpůjček on-line. Nezapomeňte na pojištění Pokud jste právě nainstalovali vaši vysněnoukuchyňskou linku, položili nové podlahy nebo si vybavili domácnost novýmispotřebiči, nezapo…Banky v ČR