Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Pojištění

Pojištění


Definice Pojištění

závazek pojistitele vyplatit pojistníkovi náhradu škody/sjednaný obnos v případě realizace rizika/pojistné události, je doporučeno sjednávat pojištění pouze pro ta rizika, jejichž realizace by výrazně ovlivnila náš životní standard (smysl má pojistit vlastní střechu nad hlavou proti požáru a ne zlomeninu ruky u dětí)


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Pojištění

IB

#12540, Předčasné ukončení životního pojištění a dodanění, Spoření, 20.1.2021

Pokračování dotazu č. 12511: Dobrý den, týká se to ukončení pojistné smlouvy NN Životní pojišťovna, název produktu: životní pojištění investor plus. Manžel od nich dostal tento dopis:

Vážený kliente, dovolte, abychom Vás informovali, že dne 21.12.2020 jsme obdrželi Vaši výpověď pojistné smlouvy. Celkově zaplacené pojistné na hlavním pojištění činí 57 500 Kč, odkupné na které máte nárok je 44 988 Kč. Smlouva byla uzavřena dne 1.6. 2011. Tato smlouva zanikla na základě Vaší výpovědi ke dni 4.1.2021. 

Částka 44 499 Kč již byla manželovi vyplacena. Dále je v dopise: 

Chtěli bychom Vás touto cestou upozornit, že pokud jste dle podmínek zákona č.586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, uplatňoval na svou pojistnou smlouvu daňový rozpočet, je nutné uplatněné daňové odpočty dodanit

Prosím, tedy se ptám, kde vzít formulář na dodanění a jakou částku by měl danit? Děkuji předem

Dobrý den,

dodanit (resp. vrátit) je třeba všechny uplatňované slevy na dani za životní pojištění za posledních 10 let. Tuto částku zjistíte ze svých daňových přiznání. Částka se dodaňuje prostřednictvím daňového přiznání.

IB

#12511, Předčasné ukončení penzijního spoření a dodanění, Spoření, 19.1.2021

Dobrý den, jen bych se chtěla zeptat na toto prosím. Manžel ukončil pojistnou smlouvu k 31.12.2020, peníze mu přišly složenkou 4.1.2021. V dopise je psáno, že by měl uplatněné daňové rozpočty dodanit. Musí toto provést ještě tento rok 2021 nebo to může zdanit v roce 2022? Je na to nějaký formulář a jakou částku by měl dodanit? děkuji

Dobrý den,

jakou pojistnou smlouvu máte na mysli? Pokud manžel v roce 2020 ukončil předčasně životní pojištění nebo penzijní spoření, musí dodanit výnosy a příspěvky zaměstnavatele a to v daňovém přiznání za rok 2020.

KP

#12494, Platba pojistného za životní pojištění, Pojištění, 18.1.2021

Dobrý den, mám smlouvu na životní pojištění. Platím měsíčně 3 009 Kč a chtěla jsem se zeptat, jestli je možné posílat měsíčně platbu v eurech přímo na euro účet. A pak u mě došlo ke změně korespondenční adresy a jména. Děkuji

Dobrý den,

pojistné sjednané v CZK nelze z vlastní vůle začít platit v EUR. Doporučuji kontaktovat vaši pojišťovnu a dojednat si změnu placení pojistného. Vaší pojišťovně též nahlaste změnu jména a adresy. 

D

#12490, OSVČ, hlavní a vedlejší činnost, Daně, 17.1.2021

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, plánuji podnikat v marketingu v podobě multi levelu, ale moje příjmy budou ze začátku téměř nulové, okolo 500 korun. Postupně se moje provize bude zvyšovat, ale chtěla bych se zeptat, jak to je s daněmi, jestli se platí 15% z toho měsíčního příjmu nebo je jedná stanovená částka za soc. a zdravotní?

Dobrý den,

daň z příjmu se platí pouze z dosaženého zisku (rozdíl výnosů a nákladů) a není žádná minimální hranice, kolik byste měla na daních odvést. Sociální a zdravotní pojištění je komplikovanější. Budete se podnikání věnovat naplno (hlavní činnost) nebo při zaměstnání (vedlejší činnost)? U hlavní činnosti je třeba odvádět sociální a zdravotní pojištění nehledě na zisk minimálně v zákonem předepsané min. výši. 

Velmi dobře zvažte, jestli se chcete věnovat zrovna MLM. Obvykle totiž bývá příjemnější a důstojnější i čistění kanálů.

LP

#12489, Mohu mít v insolvenci pojištění odpovědnosti?, Exekuce a insolvence, 17.1.2021

Dobrý den, mám dotaz ohledně plateb v insolvenci. Budu si podávat návrh na insolvenci a pokud mi bude schválena, tak se chci zeptat, zda mohu v insolvenci mít dál paušál u operátora a pojistku na blbost, kterou potřebuji k výkonu práce, jelikož jezdím na technice a i paušál potřebuji k práci, jelikož volám nákupčím a jiným vedoucím v naší firmě. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pojištění odpovědnosti i paušál si v insolvenci platit můžete. Někteří mobilní operátoři ale paušál dlužníkům v insolvenci/exekuci neposkytují.

Články o Pojištění

Jak změnit investiční životní pojištění a nepřijít o slevy na daních

Jak změnit investiční životní pojištění a nepřijít o slevy na daních

11.1.2021, Pojištění

Před několika lety patřilo investiční (apředtím kapitálové) životní pojištění k oblíbeným pojistkám. Hlavně díkykombinaci pojistné a investiční či spořicí složky. Postupem času se aleobjevily praktičtější produkty. Lidé proto mnohdy původní pojistky ruší asjednávají si nové. Takové řešení v…

Cestovní pojištění k platební kartě: Kdy se vyplatí a co pokrývá

Cestovní pojištění k platební kartě: Kdy se vyplatí a co pokrývá

29.12.2020, Komerční sdělení

Když vyrážíte někam do zahraničí, rozhodněmusíte myslet na kvalitní cestovní pojištění. To by mělo být maximálněkomplexní a pokrýt spousty rizik. I v době koronavirové máme neustále možnosticestování a spousta lidí musí vyrazit i několikrát za rok. Chtějí si samozřejměsituaci ulehčit, a tak…

Nehod se zvěří letos přibývá. Jak vám pomůže pojištění?

Nehod se zvěří letos přibývá. Jak vám pomůže pojištění?

14.12.2020, Pojištění

…y řidiče auta. Výjimkou je pouze případ,kdy je v okolí hon a honci vám zvíře naženou před auto. I tehdy ale musíteprokázat jejich vinu. Pomůže připojištění nebo havarijní pojištěníCo tedy dělat, abyste po nehodě nemuseli zesvého platit desítky tisíc korun za opravu auta? Existují 2 řešení: …

Úroky nad 1 % končí. Spořicí účty zpřísňují podmínky

Úroky nad 1 % končí. Spořicí účty zpřísňují podmínky

7.12.2020, Spoření

…enže u ní musíte počítattaké s členským vkladem, který je 10 % z ukládané částky. Tyto peníze se přitom neúročí. A nevztahuje sena ně ani zákonné pojištění. Nezapomínejte přitom, že podmínky ujednotlivých poskytovatelů se průběžně mění. Proto si vždy porovnejte aktuálnínabídky. Pomůže vám s…

Výpověď z povinného ručení kdykoliv chcete? Jen u jedné pojišťovny

Výpověď z povinného ručení kdykoliv chcete? Jen u jedné pojišťovny

23.11.2020, Pojištění

…íců. Už několik let máte povinné ručení u jednépojišťovny, když narazíte na nabídku, která je pro vás mnohem výhodnější.Chcete proto své současné pojištění auta zrušit a sjednat si nové. Pokud se ale zrovna neblíží výročí smlouvy,máte smůlu. Pojišťovna vaši výpověď přijmout nemusí. A namožn…Banky v ČR