Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Pojištění

Pojištění


Definice Pojištění

závazek pojistitele vyplatit pojistníkovi náhradu škody/sjednaný obnos v případě realizace rizika/pojistné události, je doporučeno sjednávat pojištění pouze pro ta rizika, jejichž realizace by výrazně ovlivnila náš životní standard (smysl má pojistit vlastní střechu nad hlavou proti požáru a ne zlomeninu ruky u dětí)


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Pojištění

ŠJ

#15592, Přístup k penzijnímu připojištění, Spoření, 14.10.2021

Dobrý den, jak se dostat do svého penzijního připojištění?

Dobrý den,

u které penzijní společnosti máte sjednané penzijní připojištění? Náhled na účet bývá dostupný obvykle online, přímo z webu penzijní společnosti.

HR

#15559, Daň z příjmu, Daně, 11.10.2021

Dobrý den, nepodala jsem daňové přiznání k příjmu z Airbnb z roku 2019. Problém je, že když ho teď podám, tak bych měla mít živnostenský list a být přihlášena na sociálním a zdravotním pojištění. Dá se to nějak přihlásit zpětně? Anebo mám jen podat přiznání a neřešit to? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

živnost nelze otevřít zpětně k nějakému minulému datu. Pro provozování Airbnb v roce 2019 platila pravidla platná v roce 2019. Pokud tehdy živnost vyžadována nebyla, nemůže ji po Vás nikdo vyžadovat zpětně (ani při opožděném dodaňování příjmů za rok 2019).

J

#15533, Utekl jsem před dluhy do zahraničí, Exekuce a insolvence, 8.10.2021

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je možnost nějakého finančního poradenství, které by mi pomohlo vrátit se v Česku do života (samozřejmě placené). V 18ti letech jsem v Česku udělal spoustu chyb a bohužel jsem je neřešil a jelikož jsem odjel do zahraničí,  problémy jsem nechal růst v ČR. Žiji dlouhodobě v zahraničí a mám v Česku problém se zdravotním pojištěním (zapomněl jsem si ho kdysi odhlásit a dluh bude určitě vysoký, ale zdravotní pojištění platím v jiné zemi EU).  Měl jsem také založený bankovní účet v ČR, ktery jsem prakticky nevyužil, ale také nezrušil. A největší chyba byla, že jsem si pod tlakem nechal vzít půjčku přes pochybného člověka na ulici. Jednalo se o 3 000 Kč. Peníze jsem vrátil onomu pochybnému člověku, u kterého dnes nevím ani jméno, ale podle všeho to byl pouze zprostředkovatel, ktery můj dluh dál nezaplatil. A je možné, že dluh někde dal roste. Všechno se stalo v roce 2014, od té doby žiji v zahraničí. Jsem si vědom svých chyb a chtěl bych je všechny dát do pořádku. Je to ovšem pro mě tak složité, že nejsem schopen bez cizí pomoci vrátit se do ČR a začít dluhy splácet. Mohli byste mi tedy doporučit jakou cestu, kam bych se měl vydat? Děkuji

Dobrý den,

doporučuji se k problému postavit čelem, vrátit se do ČR (pakliže žít v zahraničí dále nechcete a jen se tam schováváte před dluhy), nechat si vyčíslit dluhy za běžný účet, nebankovní půjčku a zdravotní pojištění a následně se zamyslet, zda bude ve vašich silách vše splatit, nebo požádáte o osobní bankrot. V případě zájmu o placené poradenství (980 Kč/hod) mne prosím kontaktuje přes email petr.jermar@banky.cz

JG

#15489, Je mi vyplácena renta, ale teď bych chtěl jednorázové vyrovnání, Spoření, 5.10.2021

Dobrý den, mám prosím dotaz k výplatě renty. Ukončil jsem penzijní připojištění a požádal o výplatu renty z naspořené částky 550 000 Kč. Penzijní společnost Allianz mi s první splátkou zaslala informace na základě kterých jsem pochopil, že moje naspořené prostředky nejsou zhodnocovány a prakticky mi penzijní společnost nezaplatí téměř žádný úrok. Na základě těchto informací jsem se tedy rozhodl o změnu a požaduji jednorázové vyrovnání. To mi však společnost zamítla s tím, že to nelze, protože je vše nahlášeno již na MF. Já s tímto však nesouhlasím, protože mi přece nikdo v této republice nemůže zabránit k přístupu k mým naspořeným fin. prostředkům. Vždyť se může i stát případ, že se účastník penz. připojištění může dostat do fin. problémů a své peníze bude potřebovat. Jde přece o jednoduchou fin. operaci, kterou zvládne i začínající účetní. Obrátil jsem se na MF a zatím čekám na reakci. Jak bych měl prosím dále postupovat? Děkuji

Dobrý den,

formu výplaty penzijního připojištění si můžete samozřejmě zvolit dle svého uvážení (jednorázové vyrovnání, renta na dobu určitou či neurčitou). Každá varianta má svá pro a proti. Jakmile však jednou formu výplaty zvolíte (např. renta na dobu neurčitou), nelze rozhodnutí dále měnit a později např. požadovat jednorázové vyrovnání. Nemůžete argumentovat "sice jsem si zvolil rentu, ale co když se dostanu do finančních problémů a budu potřebovat více peněz, atd.". To jste si měl rozmyslet dříve a zvolit případně jinou formu výplaty (jednorázové vyrovnání). Obracet se kvůli tomuto na MF je zcela zbytečné. 

Technicky se už také nejedná o vaše peníze. Za svých 550 000 Kč jste si koupil službu "doživotní renta", kterou jste začal čerpat. Byla Vám spočítána výše měsíční výplaty na základě očekávané doby dožití. Opravdu není možné tuto službu "doživotní renta" vrátit a požadovat navrácení peněz (550 000 Kč).

JL

#15456, Musím platit dluh?, Exekuce a insolvence, 29.9.2021

Zdravím, chtěla bych se zeptat, mám dluh u Kooperativy a jsem od 12.3. vedena v insolvenčnim rejstříku. Pojištění jsem ukončila v lednu a teď mi přišlo, že tam mám dluh 3 668 Kč. Když mi volali, tak jsem jim řekla, že jsem v insolvenci, tak ať si to tam dají. Nestalo se tak a udělali mi splátkový kalendář. Jednu splátku jsem zaplatila v srpnu a teď v září jsem už platila insolvenci první splátku a na toto pojištění mi nezbývá. Musím to platit? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

insolvence řeší dluhy vzniklé před podáním žádosti o oddlužení. Pokud dluh vznikl před 12/3, měl si věřitel pohledávku přihlásit v ins. řízení. Pokud dluh vznikl po tomto datu, je třeba ho uhradit. 

Články o Pojištění

Uniqa pojišťovna dokončila sloučení s Axou. A je číslem 5 na trhu

Uniqa pojišťovna dokončila sloučení s Axou. A je číslem 5 na trhu

13.9.2021, Pojištění

… zůstane už jen jednafirma se slovem Axa v názvu. Je jí Axa Assistance z Belgie, která různým pojišťovnámposkytuje asistenční služby k cestovnímu pojištění. V ČR číslo 5 a na Slovensku čtyřkaJak už jsme zmínili, jen v Česku stoupl díkyfúzi počet klientů Uniqa o 800 000. Zhruba dvě třetiny z…

Podnikatelský účet – zdarma pro OSVČ, či s poplatky jako firmy?

Podnikatelský účet – zdarma pro OSVČ, či s poplatky jako firmy?

11.9.2021, Běžný účet

… později rozhodne. Které výhody to jsou? Hlavně ochrana soukromí,realizace podnikatelských úvěrů a zejména využití rozšířených služeb bank(např. pojištění) a technologických možností moderního bankovnictví. Velkouroli tu hraje i postup případné exekuce. Základní typy podnikatelských účtůPo…

Jak správně vybrat nového dodavatele energií

Jak správně vybrat nového dodavatele energií

8.9.2021, Komerční sdělení

…u dodavateli energií jesamozřejmě úspora peněz, ale také špatný zákaznický servis. Vybírat nového dodavatele energií je podobnéefektivnímu výběru pojištění domácnosti. Když se rozhodnete vybírat nového dodavatele,berte ve zřetel také jeho pověst, smluvní podmínky, zákaznický servis amožnost…

Pojišťovny už vyplatily 1 miliardu za škody po tornádu

Pojišťovny už vyplatily 1 miliardu za škody po tornádu

16.8.2021, Pojištění

…stí pojišťovnámnahlásili celkem 34 799 škod. Z nich je už 45 % vyřízených, konkrétně 15 659. Největší procento vyřešených pojistných událostíje u pojištění nemovitosti, kde už pojišťovny vyřídily 62 % škod. Podle posledních odhadů půjde na škody pořádění tornáda celkem 3,4 miliardy korun. P…

AirBank půjčky - která půjčka je ta pravá?

AirBank půjčky - která půjčka je ta pravá?

11.8.2021, Půjčka

…tiky různých dodatečných poplatků, jako je administrativní poplatek za uzavření smlouvy, poplatek za správu úvěru, poplatek za převod prostředků, pojištění schopnosti splácet, apod. Air Bank převedená půjčka nabízí stejnépodmínky, jako když byste žádali o úvěr nový – platí tedy vše, co jsme…Banky v ČR