Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Poškozený

Poškozený


Definice Poškozený

je ten kdo utrpěl škodu na majetku, životě nebo zdraví, za níž podle platných právních předpisů odpovídá někdo jiný. Poškozený má právo na náhradu škody.


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Poškozený

M

#15114, Banka mi nepomáhá získat peníze zpět, Podvod, 19.8.2021

Dobrý den, přítel se stal obětí online finančního podvodu. Vše už je ohlášeno na PČR, ale bohužel zjišťujeme, že banky v ČR nejsou podobné situace schopny řešit. Cílem je zkoušet platby neustále reklamovat a získat zpět z podvodných účtů, ale za každou reklamaci si Komerční banka účtuje nemalé poplatky. Je nějaká možnost jak donutit banku ke spolupráci při vyšetřování, aby se snažili získat peníze svého klienta zpět bez poplatku? Člověk přijde opravdu velkým omylem o všechny peníze a nemá na pokusy o jejich záchranu už prostředky.

Dobrý den,

banky ale řešení podobných situací nemají ve své gesci. Podvody vyšetřuje Policie ČR a banky poskytují pouze součinnost (např. sdělí Policii ČR jméno majitele podvodného účtu). Následně Policie třeba i dopadne pachatele, ale náhradu škody si často musí poškozený řešit sám v rámci civilního řízení. Banky nemají v popisu práce snažit se získávat zpět peníze podvedených. 

R

#14549, Mám doma vysokou hotovost, Běžný účet, 14.6.2021

Dobrý den, mám naspořené nějaké peníze asi necelých 500 000 Kč. Jsou to úspory asi za 10-15 let. Mám pouze svůj běžný účet a jsem taková konzerva, že abych měl peníze na spoření s úrokem 0,5 % (nebo jiného zanedbatelného procenta) radši doma než v bance, při těch všech zprávách co člověk dokáže dnes zachytit v televizi, (např. narážím na situaci v Řecku, kdy se v krizi člověk ani nedostal ke svým úsporám). Ale k dotazu - řešíme teď s přítelkyní koupi pozemku, byť v nejhorší možné době (napůl na hypotéku). Chtěl bych tuto částku použít na část kupní ceny pozemku abychom čerpali z hypo co nejméně než se postaví protože současně bydlíme v nájmu (do toho malé dítě, přítelkyně doma s rodičovskou...). Říkal jsem to nedávno kamarádovi a ten mi řekl, že když si najednou vložím tuto částku na účet, tak mě může banka nahlásit na FÚ kvůli nějakému limitu vkladu proti zamezení praní špinavých peněz a musím vysvětlit původ peněz. Za několik let si opravdu nezakládám účetnictví jestli jsem někomu před 5 lety prodal použitý počítač nebo starou sekačku, nějaký díl z auta apod. Upřímně nevím jak bych to pak dokazoval. Otázka tedy zní, jestli je toto pravda? Jak by to potom dělali lidé, kteří obchodují v mnohem větších částkách? Fakt se mi nechce žádat prodávajícího, zda mi přijme částku v hotovosti a nepřipadal bych mu jako pak nějakej mafián :-) Ani nevím jaké potvrzení by mi potom musel prodávající dávat oproti mé hotovosti, asi bych se necítil moc bezpečně když bych mu dal tolik peněz a odcházel jen s nějakým pokladním dokladem jako když si jdu koupit boty do krámu :-) Děkuji moc za radu. R.

Dobrý den,

mít doma takto vysokou hotovost je velmi rizikové. Peníze mohou být odcizeny nebo poškozeny živelnou událostí (požár, vytopení, atd.). To se Vám na běžném účtu nestane. Důrazně doporučuji mít peníze uložené v bance. Úrok 0,5% je velmi nízký, ale pořád je to více než 0% (peníze doma). Mnohem podstatnějším benefitem je ale bezpečné uložení peněz a možnost s penězi disponovat. Jak sám píšete, platit za koupi pozemku 0,5 mil. Kč hotově je velmi rizikové (prodávající Vám pak bude tvrdit, že jste mu nezaplatil, můžete být okraden, atd.). Navíc jsou hotovostní transakce možné jen do výše 270 000 Kč (platit hotově více zakazuje zákon). 

Provedete-li podezřelou a nestandardní transakci (např. je-li váš měsíční obrat běžně 25 000 Kč a Vy vložíte hotově 0,5 mil. Kč), může Vás banka požádat o vysvětlení. Pokud byste banku nepřesvědčil o legálnosti peněz, byl by podán podnět Analytickému útvaru MF (tento útvar se zabývá praním špinavých peněz a financováním terorismu). Finančnímu úřadu se takové transakce nehlásí (nejde o daň ale o potenciální legalizaci výnosů z trestné činnosti). 

RK

#14400, Výměna neplatných bankovek, Banka, 29.5.2021

Pokračování dotazu č. 14399: Děkuji za odpověď. Promiňte, ale souhlasím jen částečně. Vždy doporučují odborníci na cesty do ciziny mít jak kartu, tak i příslušnou menší hotovost. Mít tedy alespoň 2 formy platební - předem. Ještě bych Vás poprosila o vysvětlení" po lopatě" - jak tedy konkrétně postupovat - a co to obnáší konkrétně to: "můžete vyměnit u jejich emitenta (švýcarská centrální banka)". Bylo někde nějaké oficiální upozornění na tuto změnu? Děkuji.

Dobrý den,

se dvěma řešeními plateb v cizině souhlasím, ale do Švýcarska bych si osobně vzal spíše 2 platební karty než hotovost. Obecně při cestách po Evropě Vám dnes stačí platební karta. Výměna neplatných bankovek u švýcarské centrální banky obnáší cestu do Švýcarska a návštěvu jejich pobočky. 

O stahování 8. série bankovek švýcarských franků se ví od roku 2016, kdy byla vydána 9. série bankovek. Švýcarská centrální banka o výměně bankovek samozřejmě informovala předem.

Přechovávání hotovosti (navíc valut) je rizikové. Peníze Vám mohou být ukradeny, může dojít k jejich poškození či ztrátě. Zatímco např. poškozené koruny snadno vyměníte v ČR (standardně poškozené bankovky na pobočkách všech bank, nestandardně poškozené na pobočkách centrální banky), výměna poškozených nebo neplatných bankovek cizích měn je obtížnější.

J

#14316, Náhrada škody, Banka, 20.5.2021

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda mají banky ze zákona hmotnou odpovědnost za pochybení svého pracovníka, který vydá (na pokladně v hotovosti) na zcizený nebo falešný občanský průkaz pachateli peníze z cizího bankovního účtu. Dostane poškozený klient od banky automaticky náhradu v plné výši, nebo se musí soudit? Za situace, kdy některé banky neuplatňují podpisové vzory ani nepožadují předložení dalšího dokladu totožnosti, je to docela závažný problém.

Dobrý den,

pokud jste byl bankou poškozen, podejte reklamaci a požadujte náhradu. Pokud Vám banka reklamaci neuzná, můžete spor řešit přes Finančního arbitra nebo se s bankou soudit. 

JM

#13875, Výměna bankovek, Banka, 15.4.2021

Dobrý den, vymění mi jakákoliv banka bankovky švýcarské franky 100 CHF za nové?

Dobrý den,

výměnu poškozených nebo neplatných bankovek provádí jejich emitent (švýcarská centrální banka) a komerční banky v zemi emitenta (švýcarské banky). České banky Vám tak zdarma vymění pouze poškozené nebo neplatné korunové bankovky. 

Články o Poškozený

Jak na odpočet úroků z hypotéky: kdo na něj dosáhne a kolik si můžete odečíst

Jak na odpočet úroků z hypotéky: kdo na něj dosáhne a kolik si můžete odečíst

11.5.2021, Hypotéka

Ušetřit každoročně díky splátkám hypotéky idesítky tisíc korun? Proč ne! Stačí u daně z příjmů využít odpočet úroků zhypotéky. Jednoduše tak můžete každý rok dostat část zaplacených úroků zpátky.Podívejte se, jak odpočet hypotéky z daní funguje a kdy na něj dosáhnete. V praxi vám odpočet úr…

Vteřina nepozornosti vás může stát statisíce. Připravte se na ni s pojištěním odpovědnosti za škodu

Vteřina nepozornosti vás může stát statisíce. Připravte se na ni s pojištěním odpovědnosti za škodu

20.11.2019, Pojištění

…uje také pojistka pro zaměstnance. Pomůže vám totiž s řešením škod, kterézpůsobíte zaměstnavateli. Může to být například: nabourané služební auto poškozený notebook ztracený mobilní telefon neúmyslné ublížení na zdraví kolegovi nebo finanční ztráta způsobená administrativníchybou Vyplatí se…

Pojišťovnický slovník

Pojišťovnický slovník

18.11.2016, Pojištění

…né řízením motorového vozidla: označováno též jako povinné ručení, pojištění auta kryjící rizika havárie (škody způsobené viníkem nehody ostatním poškozeným), ze zákona povinné, min. pojistný limit 35 mil. Kč/35 mil. Kč pro škody na zdraví/majetku Pojišťovna:pojistitel, který za úplatu pře…

Orientujte se v pojištění 1

Orientujte se v pojištění 1

10.12.2013, Pojištění

…é pojištění či pojištění nástroje pro výkon povolání. Až na výjimky, které se dotýkají úrazů (cestovní pojištění, odpovědnost za škody na zdraví, poškozený nástroj pro výkon povolání – prsty pianisty) se jedná vždy o škodové pojištění spevně stanovenou pojistnou částkou (stropem), neb lze š…

Cestujeme do zahraničí s platební kartou 1

Cestujeme do zahraničí s platební kartou 1

30.11.2013, Běžný účet

…nost karty potřeba. Sčipem- dnešní platební karty mají již kromě magnetického proužku běžně i čip. Karta sčipem je méně náchylná na nefunkčnost (poškozený magnetický pruh u starších karet). Karta pro bezkontaktní platby- možnost platit drobné platby bez nutnosti vyndat kartu zpeněženky a …Banky v ČR