Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Renta

Renta


Definice Renta

Pravidelně vyplácená částka pojišťovnou. S tímto pojmem se setkáváme nejčastěji i doplňkového penzijního spoření a životního pojištění. Může být sjednána na dobu určitou (zpravidla 3 nebo 10 let) či doživotně. 


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Renta

JW

#11248, Je lepší stavební spoření nebo penzijní spoření?, Spoření, 16.9.2020

Dobrý den, prosím, co je výhodnější? Penzijní spoření a nebo stavební spoření? Prosil bych o srovnání včetně příspěvků státu Děkuji.

Dobrý den,

stavební spoření:

 • při úložce 1 700 Kč měsíčně (20 000 Kč ročně) získáte max. státní podporu 2 000 Kč rok
 • fixní úrok 1-1,2%
 • peníze můžete vybrat za 6 let od data založení spoření

 • doplňkové penzijní spoření:

 • při úložce 1 000 Kč měsíčně (12 000 Kč ročně) získáte max. státní podporu 230 Kč/měsíc (2 760 Kč/rok) a za dalších ukládaných až 2 000 Kč měsíčně získáváte slevu na dani z příjmu (15%, tedy z max. 24 000 Kč ročně získáte 3 600 Kč)
 • variabilní úrok dle výkonnosti penzijního fondu (loni nejhorší fond 0,6%, nejlepší 25,31%), není garantované nezáporné zhodnocení
 • peníze můžete vybrat nejdříve po 5 letech spoření a dosažení 60 let věku
 • lze sjednat výplatu předdůchodu

 • Tyto produkty jsou do určité míry neporovnatelné, neboť každý řeší trochu jinou potřebu střadatele. Doplňkové penzijní spoření je celoživotním spořením na penzi (ideálním výstupem je pak doživotní renta), stavební spoření slouží k naspoření peněz během kratšího času (6 let) na konkrétní věc (např. základ pro hypotéku, na koupi nemovitosti, auta, atd.). 

  DS

  #10968, Ukončení penzijního spoření, Spoření, 14.8.2020

  Dobrý den, prosím o zrušení důchodového připojištění k 31.10. 2020. Musím se dostavit osobně? A jak dále postupovat? Děkuji

  Dobrý den,

  navštivte nejbližší pobočku vaší penzijní společnosti, u které máte sjednané penzijní spoření, a dohodněte se na ukončení spoření. Penzijní společnost Vám spočítá různé varianty výplaty (jednorázová výplata nebo renta na dobu určitou či neurčitou) a Vy si následně vyberete Vámi preferovanou variantu.

  MM

  #10346, Prodej garáže, Reality, 6.6.2020

  Dobrý den, uvažujeme o prodeji garážového stání, které nyní pronajímáme. Nájemnice (je zároveň vlastníkem bytu v domě) má o koupi zájem, takže přednostní právo SVJ by bylo splněno. Co však řešíme je, jak lze prodat předmětnou garáž, když je součástí nemovitosti, našeho bytu (kde bydlí osoba blízká), který je ovšem na hypotéku. Nedávno jsme tuto hypotéku refinancovali a hodnota bytu (s garáží) byla zjištěna o 50% vyšší než původní hypotéka. Ručení by tedy mělo být v pořádku i bez garáže. Ráda bych se tedy zeptala, zda tu jsou ještě další specifika, která bychom měli znát, podle toho se pro prodej případně rozhodneme. Předem děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  přijde na to, jak je garáž (nebo garážové stání) zapsána v katastru. Oboje může být zapsáno jako samostatná jednotka nebo se může jednat o prostor patřící SVJ, na který má konkrétní byt právo výhradního užívání. Je-li garáž samostatnou jednotkou kterou má v zástavě banka za hypotéku, pak Vám banka možná do katastru zapsala věcné břemeno zákaz zcizení, které znemožňuje prodej (garáž se zástavním právem by se stejně nikdo nekoupil). Banka by tak musela souhlasit s vyvázáním garáže ze zástavy. 

  Uváhu jestli garáž prodat nebo si ji ponechat bych ale viděl spíše z jiného než technického úhlu pohledu výše. 

  1) Potřebujete nutně peníze z prodeje garáže? Jestli ne, není důvod prodávat (nemovitosti považuji za jednu z nejlepších investic, ale samozřejmě záleží na lokalitě).

  2) Výnos z nájmu a rentabilita investovaných peněz bývá vyšší než u nájmu bytu (porovnejte si roční nájem z garáže děleno prodejní cenou garáže s ročním nájmem z bytu děleno prodejní cenou bytu).

  3) Garáž může zvyšovat hodnotu bytu. 

  V

  #8825, Ukončení penzijního spoření, Spoření, 4.2.2020

  Kdy mi budou vyplaceny peníze, když ukončím důchodové spoření? Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  přijde na to, jakou formu výplaty zvolíte (doživotní renta, renta na dobu určitou nebo jednorázové vyrovnání). Doporučuji si nechat spočítat všechny varianty a zohlednit o případné daňové dopady (např. dodanění příspěvků zaměstnavatele v případě jednorázového vyrovnání).

  J

  #8458, Jak zrušit penzijní připojištění?, Spoření, 7.1.2020

  Mám penzijní připojištění, které chci zrušit - musím podat výpověď? 

  Dobrý den,

  ať už rušíte penzijní spoření v řádném termínu (dosažení věku min. 60 let a mít odspořeno 5 let) nebo bez splnění těchto podmínek, je třeba navštívit pobočku vašeho penzijního fondu a požádat o ukončení spoření. Při splnění podmínek výše Vám budou nabídnuty možnosti výplaty (jednorázově, renta na dobu určitou nebo doživotní renta). Při nesplnění podmínek dostanete jednorázové odbytné ponížené o státní příspěvky a výnosy z nich (navíc budete muset případně dodanit příspěvky zaměstnavatele za posledních 10 let a vrátit nárokované snížení daňového základu u daně z příjmu). Rušení penzijního spoření bez splnění podmínek důrazně nedoporučuji

  Články o Renta

  Velké porovnání spoření – duben 2017

  Velké porovnání spoření – duben 2017

  12.4.2017, Spoření

  …nížila sazby na polovinu (z původní 1,2% na nynějších0,6%) a ANO SD šlo ještě níže na 0,5%. Nutno dodat, že sazby kolem 1% nejsoupro banky nikterak rentabilní a povětšinou je musí dotovat. Jedná se tak spíšeo marketingový nástroj. Zpohledu klienta je ovšem jistě zajímavější místosledování TV re…

  Velké porovnání spoření – leden 2017

  Velké porovnání spoření – leden 2017

  5.1.2017, Spoření

  … konkurence na trhu, tím lepší podmínky pro zákazníka. O tom se mohli přesvědčit klienti J&T Banky loni na jaře, která po odchodu hlavního konkurenta na poli termínovaných vkladu (ERB Bank) snížila své sazby takřka na polovinu a nejdelší nabízený termín (5 let) končil na hranici 1%. J&T…

  Air Bank roste, ale klesá jí zisk

  Air Bank roste, ale klesá jí zisk

  25.11.2016, Aktuálně

  …jném tempu jako doposud lze očekávat na konci roku VH blízko 290 mil. Kč. Vlastní kapitál banky činí 5 mld. Kč. Loňský VH přes 500 mil. Kč znamenal rentabilitu VK přes 10%, letos to bude pravděpodobně 6%. A to nejsou vůbec špatná čísla sohledem na rychlost růstu a potenciál pro růst ziskovost v…

  Povinné ručení - revoluce přichází

  Povinné ručení - revoluce přichází

  26.9.2016, Pojištění

  …nebo ho berou jako procesně komplikovaný v dnešní době zvyšujících se úhrad za škody (způsobené vyššími náhradami za poškození zdraví dle NOZ) a rentabilitě povinného ručení blízké nule nechtějí slyšet o diferenciaci dle nájezdu, protože by to mohlo v konečném důsledku přinést pojišťovnám ce…

  Konec levné práce v Čechách?

  Konec levné práce v Čechách?

  25.9.2015, Peníze

  …ko vNěmecku) a úřad by byl stále ještě jednu mzdu vplusu. Odbory proti rušení neefektivní oborů Těžba černého uhlí není vpodmínkách střední Evropy rentabilní, protože nás cenou práce vtomto oboru válcuje Asie. Těžba hnědého uhlí je rentabilní jen do momentu započtení negativních externalit (do…  Banky v ČR