Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Renta

Renta


Definice Renta

Pravidelně vyplácená částka pojišťovnou. S tímto pojmem se setkáváme nejčastěji i doplňkového penzijního spoření a životního pojištění. Může být sjednána na dobu určitou (zpravidla 3 nebo 10 let) či doživotně. 


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Renta

JG

#15489, Je mi vyplácena renta, ale teď bych chtěl jednorázové vyrovnání, Spoření, 5.10.2021

Dobrý den, mám prosím dotaz k výplatě renty. Ukončil jsem penzijní připojištění a požádal o výplatu renty z naspořené částky 550 000 Kč. Penzijní společnost Allianz mi s první splátkou zaslala informace na základě kterých jsem pochopil, že moje naspořené prostředky nejsou zhodnocovány a prakticky mi penzijní společnost nezaplatí téměř žádný úrok. Na základě těchto informací jsem se tedy rozhodl o změnu a požaduji jednorázové vyrovnání. To mi však společnost zamítla s tím, že to nelze, protože je vše nahlášeno již na MF. Já s tímto však nesouhlasím, protože mi přece nikdo v této republice nemůže zabránit k přístupu k mým naspořeným fin. prostředkům. Vždyť se může i stát případ, že se účastník penz. připojištění může dostat do fin. problémů a své peníze bude potřebovat. Jde přece o jednoduchou fin. operaci, kterou zvládne i začínající účetní. Obrátil jsem se na MF a zatím čekám na reakci. Jak bych měl prosím dále postupovat? Děkuji

Dobrý den,

formu výplaty penzijního připojištění si můžete samozřejmě zvolit dle svého uvážení (jednorázové vyrovnání, renta na dobu určitou či neurčitou). Každá varianta má svá pro a proti. Jakmile však jednou formu výplaty zvolíte (např. renta na dobu neurčitou), nelze rozhodnutí dále měnit a později např. požadovat jednorázové vyrovnání. Nemůžete argumentovat "sice jsem si zvolil rentu, ale co když se dostanu do finančních problémů a budu potřebovat více peněz, atd.". To jste si měl rozmyslet dříve a zvolit případně jinou formu výplaty (jednorázové vyrovnání). Obracet se kvůli tomuto na MF je zcela zbytečné. 

Technicky se už také nejedná o vaše peníze. Za svých 550 000 Kč jste si koupil službu "doživotní renta", kterou jste začal čerpat. Byla Vám spočítána výše měsíční výplaty na základě očekávané doby dožití. Opravdu není možné tuto službu "doživotní renta" vrátit a požadovat navrácení peněz (550 000 Kč).

JH

#14689, Kde mi proplatí šek?, Banka, 30.6.2021

Dobry den, potrebuji vedet, kde me proplati sek ze zahranici, pracovala jsem v Nemecku a ziji v Cechach. Chodi mi momentalne renta z Nemecka domu na adresu, ale v bance sek neproplati pokud si tam nezalozite ucet (KB, CSOB, Sparkasse). Vsude pouze chteji nejdriv zalozit ucet. Kde tedy mohu sek uplatnit a dostat peníze, ktere mi nalezi? Dekuji

Dobrý den,

šeky se v ČR téměř nepoužívají, a proto je proplácí velmi málo bank (a vždy výhradně svým klientům). Bez běžného účtu u dané banky se tak bohužel neobejdete.

JS

#14348, Penzijní spoření a renta na dobu určitou, Spoření, 24.5.2021

Dobrý den, mám transformovány penzijní fond ČS. Při výplatě na dobu určitou, můžu si zvolit výplatu třeba na 15 roků?

Dobrý den,

u penzijního spoření je při rentě na dobu určitou obvykle možné volit max. 10 let. 

MP

#14227, Investiční platforma brání výběru peněz, Podvod, 13.5.2021

Přeji příjemný den, mám specifický dotaz k AML, blokaci prostředků, způsobu a lhůtám – a co mohu dělat. Několik let si šetřím a investuji na budoucnost tak, že veškeré úspory investuji na různých platformách v EU (např. do Půjček) někdy tam posílám drobné (rozuměj tisíce), někdy nic a někdy i větší částky do 0,5 mil. V posledním roce, jsem odtud začal vybírat pravidelnou měsíční rentu, kterou však nutně potřebuji k zaplacení všech svých povinností, v měsíci Nyní jsem jeden měsíc vybral několik částek až do celkové výše 0,5 mil., neboť se mi naskytla nová příležitost u jiné společnosti, v jiném typu investic Následující měsíc, jsem obdržel bonusy od zaměstnavatele, v hodnotě 0,25 mil. a tyto jsem vložil zpět na tento můj primární investiční účet/platformu. Následně došlo k tomu, že mi Společnost zablokovala možno vybrat prostředky – přičemž manipulaci s prostředky u nich na platformě (rozumějte možnost investovat napříč různými subjekty a co více i různými zeměmi) – mi zůstala. Jinými slovy, mohu manipulovat prostředky v rámci investiční platformy, nemohu je však vybrat. Chápu že svými transakcemi jsem začal být podezřelý z pohledu AML zákona. Nicméně vše jsem schopen objasnit, povede-li někdo nějaký dialog. Problém je v tom, že vybíraná měsíční renta, je pro mě životně důležitá, abych nespadl do „Dluhové Spirály“ - a pak bych chtěl použít další část peněz, na jiné investice, u jiné platformy.. neb jak známé pravidlo učí: nemít všechna vajíčka v jednom košíku) – nicméně toto není životní nutností Provozovatel platformy mě požádal abych doložil, kde jsem vzal částky vložené na platformu z počátku minulého roku. Z mého pohledu šlo o dlouhodobé postupné úspory z jiných účtů + odměny, vše cca do 1mil. (na současné transakce v posledních měsících se nnevyptávali, zatím) Toto jsem učinil, odeslal jsem požadované dokumenty a od té doby je už několik dní ticho, žádná komunikace. U Svýých prostředků jsem limitován následovně: - Nemohu pouze vybrat žádnou částku. - Je mi ale velmi divné, že nejsou zablokovány prostředky kompletně a že v Rámci platformy s nimi mohu pracovat (tedy zavazovat je v různých zemích, u různých subjektů, i na několik let). Chápu že řízení bude probíhat nějakou dobu. Nicméně nemělo by docházet k širší komunikaci? Co když se jen poskytovatel platformy schovává za AML zákon, neboť výběrem prostředků přichází o profit? Teď bych potřeboval poradit, jak mám postupovat. jaké mám vlastně možnosti. S ohledem na to, že potřebuji alespoň pravidelnou částku (rentu) – neb v řádu měsíců budu v kompletní platební neschopnosti a pak už jen spirála… Kam se obracet, když jde o mezinárodní záležitost? Dá se například vydat/zařídit předběžné opatření alespoň na tu částku renty? Kde by se daný případ řešil, přes CZ soudnictví, nebo v dané zemi, nebo v EU? Děkuji, M.

Dobrý den,

o jakou investiční platformu se jedná? Nejde o podvod? Banka Vám dle platné AML legislativy či na pokyn FAU MF účet zablokovat může, ale scénář "účet máte zablokovaný, peníze si nemůžete vybrat, ale můžete s nimi u nás dále investovat" je nesmyslný (buď peníze zablokované jsou anebo nejsou). 

M

#13190, Penzijní spoření a zdanění výnosů, Spoření, 1.3.2021

Dobrý den, mám původní penzijní připojištění, kde je možná výplata v 50-ti letech. Jakými konkrétními postupy se lze vyhnout placení 15% daně z výnosu a příspěvků zaměstnavatele?

Dobrý den,

je třeba zvolit takovou formu výplaty, která je od placení daní osvobozena (renta na dobu neurčitou/určitou na min. 3 roky). 

Články o Renta

Velké porovnání spoření – duben 2017

Velké porovnání spoření – duben 2017

12.4.2017, Spoření

…nížila sazby na polovinu (z původní 1,2% na nynějších0,6%) a ANO SD šlo ještě níže na 0,5%. Nutno dodat, že sazby kolem 1% nejsoupro banky nikterak rentabilní a povětšinou je musí dotovat. Jedná se tak spíšeo marketingový nástroj. Zpohledu klienta je ovšem jistě zajímavější místosledování TV re…

Velké porovnání spoření – leden 2017

Velké porovnání spoření – leden 2017

5.1.2017, Spoření

… konkurence na trhu, tím lepší podmínky pro zákazníka. O tom se mohli přesvědčit klienti J&T Banky loni na jaře, která po odchodu hlavního konkurenta na poli termínovaných vkladu (ERB Bank) snížila své sazby takřka na polovinu a nejdelší nabízený termín (5 let) končil na hranici 1%. J&T…

Air Bank roste, ale klesá jí zisk

Air Bank roste, ale klesá jí zisk

25.11.2016, Aktuálně

…jném tempu jako doposud lze očekávat na konci roku VH blízko 290 mil. Kč. Vlastní kapitál banky činí 5 mld. Kč. Loňský VH přes 500 mil. Kč znamenal rentabilitu VK přes 10%, letos to bude pravděpodobně 6%. A to nejsou vůbec špatná čísla sohledem na rychlost růstu a potenciál pro růst ziskovost v…

Povinné ručení - revoluce přichází

Povinné ručení - revoluce přichází

26.9.2016, Pojištění

…nebo ho berou jako procesně komplikovaný v dnešní době zvyšujících se úhrad za škody (způsobené vyššími náhradami za poškození zdraví dle NOZ) a rentabilitě povinného ručení blízké nule nechtějí slyšet o diferenciaci dle nájezdu, protože by to mohlo v konečném důsledku přinést pojišťovnám ce…

Konec levné práce v Čechách?

Konec levné práce v Čechách?

25.9.2015, Peníze

…ko vNěmecku) a úřad by byl stále ještě jednu mzdu vplusu. Odbory proti rušení neefektivní oborů Těžba černého uhlí není vpodmínkách střední Evropy rentabilní, protože nás cenou práce vtomto oboru válcuje Asie. Těžba hnědého uhlí je rentabilní jen do momentu započtení negativních externalit (do…Banky v ČR