Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník CVC/CVV

CVC/CVV


Definice CVC/CVV

trojmístný číslicový kód pro autorizaci online plateb prováděných platební kartou, je vytištěn na rubové straně platební kartyDotazy v poradně k CVC/CVV

#11730, Vyhrál jsem mobil, Podvod, 10.11.2020

Dobrý den, přišel mi email, že jsem vyhrál smartphone a že mám sdělit číslo mé karty na poplatek 25 Kč. Jak omezím při zadání čísla karty platnost atd., aby si nevybrali více než požadují (25 Kč)? Děkuji

Dobrý den,

jedná se o podvod. Za žádných okolností podvodníkům číslo své karty (ani datum expirace a CVC/CVV kód) nesdělujte, email označte za spam a smažte.

L

#10116, Zneužití osobních údajů, Podvod, 18.5.2020

Dobrý den, bohužel jsem částečně naletěla podvodnému oznámení o výhře MT, zadala jsem osobní údaje, nicméně platbu duchapřítomně neprovedla. Za několik týdnů mi přišla info sms, přičemž souvislost jsme si nespojila a otevřela odkaz (výzva k úhradě poplatku za dopravu od Datart - souvislost). Zprávu jsem vymazala. Čeho se mám nyní obávat, resp. co dělat aby nedošlo ke zneužití údajů - došlo k nim, nebo jsem zastavila včas? Děkuji a zdravím.

Dobrý den,

pokud jste podvodníkům neposkytla kopie svých dokladů (OP, pas, řidičský průkaz) či např. číslo platební karty s CVC/CVV kódem a datem expirace, nemohou naštěstí napáchat žádnou větší škodu.

HL

#9669, Zneužití platební karty, Podvod, 9.4.2020

Dobrý den, dnes přišel synovi email banky, že má účet na nule. Během hodiny proběhlo 10 transakcí do zahraničí přes číslo jeho karty. Kartu nepoužil, nepůjčil. Žádná přihlašovací sms na mobil nedorazila. Účet musel zablokovat. Má nějakou naději, že banka peníze vrátí? Má ohlásit vše na Policii? Děkuji předem za radu.

Dobrý den,

určitě doporučuji podat reklamaci bance. Banka následně vše prošetří a pokud Váš syn nepochybil (např. nikomu nesdělil číslo platební karty, datum expirace ani CVC/CVV kód), banka peníze vrátí. 

SR

#5071, CVC a CVV kód, Platba, 20.8.2018

Potřebuji rychle koupit vlakovou jízdenku. V eshopu ČD je to možné kartou.Třetím požadovaným údajem je CVC/CVV. Na mé platební kartě tento údaj není. Nejspíš potřebuji jinou kartu. Prosím o informaci. Stanislav

Dobrý den,

CVC/CVV kód je trojmístné číslo, které naleznete na zadní straně každé platební karty. Je to něco jako PIN pro autorizaci online plateb.

V

#3921, Zneužití platební karty, Podvod, 16.10.2017

Hezký den, z mého účtu včera večer odešly peníze za boty, které jsem si neobjednala. Ihned jsem zablokovala svou kartu a dnes šla na pobočku. Tam mi bylo řečeno, že oni již nic udělat nemohou, musí počkat, až obchodník peníze přijme a pak podají reklamaci. Volala jsem obchodníkovi a ten pro mě také již nemůže nic udělat, boty již dnes ráno odeslal. Ráda bych se zeptala, jakou mám šanci, že bude rezervace banky vyřízena kladě, respektive, že pokud bude reklamace omítnuta, že se mi peníze vrátí jinak (například od banky).

Dobrý den,

na jakou adresu/jméno byly boty odeslány? Pokud k Vám domů, můžete objednávku do 14 dnů stornovat (zasláním balíku zpět obchodníkovi). Obchodník Vám po té peníze vrátí. Pokud je balík adresován někomu jinému, dozvíte se aspoň jméno pachatele (to Vám spolu s adresou sdělí eshop). Po té navštivte Policii ČR a podejte trestní oznámení. 

Ohledně reklamace, pokud se prokáže trestný čin krádeže (neoprávněné užití platební karty cizí osobou), pak obvykle banky škodu hradí. Pro úspěšné zaplacení kartou musel pachatel znát číslo karty, datum expirace a kontrolní CVC/CVV kód. Kartu tak pravděpodobně zneužil někdo z Vašeho blízkého okolí (i když jsou známy i případy pokladních s dokonalou pamětí, které si stihnou během placení v obchodě zapamatovat všech těchto 23 čísel). 

Články o CVC/CVVBanky v ČR