Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Hotovostní platební styk

Hotovostní platební styk


Definice Hotovostní platební styk

výběr hotovosti z bankomatu/na přepážce, platba bankovkami/mincemiDotazy v poradně k Hotovostní platební styk

JR

#6364, Exekutoři mi blokují účet, Exekuce a insolvence, 6.4.2019

Mé dluhy se pohybují kolem 1 mil. Kč, jsem v invalidním důchodu, na který je vedena doživotní exekuce v částce 1 635 Kč, takže mým jediným zdrojem příjmu je důchod, který po odečtení činí 9 500 Kč. Výplatu mi z bezpečnostních důvodů vyplácí pošta. Jsem rozvedený a bydlím na ubytovně, abych nemusel na poště vyplňovat poštovní složenky pro různé platby jako je kabelová televize IPTV od společnosti O2, kde poplatek za jednu platbu činí 33 Kč. Založil jsem si účet ve Fio bance, na účtě nebyly žádné finanční prostředky a přesto byl zablokován a tato blokace trvá už 4 roky. Tak jsem si založil účet v Equa Bank, který je zablokován, ačkoli ti samí exekutoři za 4 roky od Fio banky neviděli ani halíř. Přesto mi ho zablokovali. Tak jsem si založil účet v mBank a Air Bank a i v těchto bankách exekutoři blokují můj účet. Tak se ptám, jaký to má vůbec smysl to jejich blokování, když ví do předu, že nevymůžou ani halíř. Dělají to záměrně, aby mně co nejvíce otrávili život nebo je vedou k tomu jiné důvody? Fakt nechápu tu jejich aroganci. Pořád přemýšlím jak se jich zbavit a nevím jak tak snad mi někdo poradí. Děkuji předem za případné odpovědi.

Dobrý den,

lidé si nezakládají bankovní účty proto, aby na nich měli uloženo 0 Kč. Z tohoto důvodu Vám exekutoři účty blokují (s vidinou, že jednou něco vymohou). Není to vůbec o aroganci exekutorů. Exekutor tak musí činit v rámci zájmu Vašich věřitelů.

Žádné další účty si již nezakládejte, nemá to smysl (naopak Vám banky mohou účtovat poplatky za tzv. nucenou spolupráci s exekutorem - za blokaci účtu a informování exekutora o Vašem zůstatku). V ČR bohužel chybí institut tzv. chráněného účtu, který by lidem v exekuci neodpíral bezhotovostní platební styk.

Pokud byste zvládl měsíčně splácet min. 2 178 Kč, mohl byste požádat o osobní bankrot. Po 3 letech splácení byste byl zcela očištěn a ostatní nesplacené dluhy by byly prominuty. Standardně trvá oddlužení 5 let - kratší variantu zavedla pro starobní důchodce novela insolvenčního zákona platná od 1/7/2019 - o oddlužení žádejte po tomto datu. 

ET

#6081, Blokace účtu, Exekuce a insolvence, 23.2.2019

Na účet mi zaměstnavatel posílá nezabavitelnou část mzdy a i přesto, že je to nezabavitelná část, tak mi byla zabavena. Respektive bankou zablokována pro exekutora. Co mám udělat proto, aby nezabavitelná částka byla skutečně nezabavitelná? Myslím tím opatření, které bude trvalé, abych nemusel každý měsíc žádat o uvolnění a dokládat skutečnosti, které to potvrzují. Účet mám u Unicredit Bank a Air Bank. Děkuji

Dobrý den,

v ČR bohužel stále chybí institut chráněného účtu, který by klientům v exekucích umožňoval zachovat bezhotovostní platební styk. Exekutor tak obvykle blokuje všechny účty, přestože se na nich nalézá jen nezabavitelná část mzdy. Nejjistější je si nechávat vyplácet mzdu v hotovosti (což zase nemusí akceptovat zaměstnavatel).

P

#5653, Můžu mít účet v exekuci?, Exekuce a insolvence, 28.12.2018

Chtěla jsem se zeptat, jestli si můžu nechat udělat běžný účet, když mám jednu exekuci na plat a jednu exekuci platím soudně z výplaty. Jde mi o to, aby mi ten účet nezablokovali, když mi tam přijde výplata. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

bohužel v ČR chybí institut chráněného účtu pro lidi v exekuci, který by jim umožňoval nadále užívat bezhotovostní platební styk pro příjem nezabavitelné části mzdy a úhradu nákladů na živobytí. Každý nově založený účet by Vám tak obratem zablokoval exekutor. 

AS

#5511, Založení účtu na dítě, Exekuce a insolvence, 26.11.2018

Dobrý večer, z důvodů insolvence mi nezaloží v bance účet a já jej potřebuji kvůli vyplatě. Mohu si založit účet třeba na dítě? Děkuji 

Dobrý den,

v insolvenci Vám banka účet obvykle nezaloží, protože by ho mohl obratem zablokovat exekutor (přestože by z něj nesměl strhnout žádné peníze). Posílání peněz na cizí účet nedoporučuji, exekutor by ho taktéž zablokoval. Vaše situace (stejně jako dalších 800 000 lidí v exekuci a insolvenci) nemá bohužel řešení, v zákoně chybí institut chráněného účtu pro zasílání výplaty a obecně bezhotovostní platební styk. Poslanci slibují nový zákon již mnoho let.

H

#3898, Běžný účet, který banka nezablokuje?, Exekuce a insolvence, 9.10.2017

Dobrý den, mám zablokovaný účet exekutorem. Exekuci splácím poštou. Nyní chci zaměstnavateli umožnit poslat mi výplatu na účet, nemůže se se mnou sejít. Je možné založit pro takový jednorázový příjem účet, aniž by mi ho hned banka zablokovala? Peníze bych hned vybrala a poslala poštou exekutorovi a tím bych dluh měla splacený. Bylo by to rychlé a pro mě přijatelnější řešení než stále sledovat, kdy mi účet odblokuje a zda tam vůbec podal informaci, že peníze platím poštou. Děkuji.

Dobrý den,

ač by Vaše řešení všem zúčastněným velmi pomohlo (a tisíce dalších lidí v exekucích by ho taktéž uvítali), současná legislativa to bohužel neumožňuje. Jakmile byste si otevřela nový účet, mohl by ho exekutor kdykoliv zablokovat. V Parlamentu se již přes rok diskutuje institut chráněného účtu, který by lidem v exekucích dál umožňoval používat bezhotovostní platební styk (příjem výplaty, platba složenek).

Články o Hotovostní platební styk

Bankovní poradna

Bankovní poradna

9.8.2017, Banka

…ní větší hotovosti atd.). VČesku zoufale chybí právní instituttzv. chráněného účtu, který by lidem vexekucích umožňoval nadále používatbezhotovostní platební styk. VParlamentu se o chráněných účtech již přesrok diskutuje. Zezahraničí mi posílají peníze. Kde zjistím IBAN svého…

Bankovní slovník

Bankovní slovník

29.8.2016, Banka

…N platební karty, bankomaty vybraných bank podporují i další funkce jako dobíjení kreditu na mobil, zadávání platebních příkazů, atd. Bezhotovostní platební styk:odeslaná nebo přijatá platba z/na účet bez použití hotovosti, zadána přes Internetbanking, telefonní či mobilní b…Banky v ČR